FLAC = ?

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
G-man
чете и пита
чете и пита
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 2:47 pm
Местоположение: София / Ловеч
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#46 Мнение от G-man »

че свирят различно на различни компове и с различен софтуер
Естествено че ако пращаш кофти неща към звуковата карта ще получаваш кофти неща на изхода. Аз лично се учидих преди време, че вградената звукова карта на едно дъно засвири доста прилично след като минах от Windows на Linux. Не че хваля Linux-а и оплювам Windows, ама в това отношение просто разликата е Огромна. С лаптопа ми ефектът не е същия, но все пак разликата пак е голяма (но на него му е простено :) ).
Един прост пример е ако се слуша от лаптоп, да му спрете захранването и да остане на батерийка
Т.е. да не с импулсно захранване?

Не виждам какво лошо има в това един компютър да се направи изцяло само за слушане на музика, било то захранване, операционна система и т.н. Слушал съм два пъти грамофон, за което доста се срамувам :oops: , но идвата пъти се изкефих страшно много на звука....вълшебен звук незнам дали е подходящо определение. Но смятам, че звукът от компютрите, направени специално за това, също не е за оплюване (това определено не означава много пари).

Относно спора Flac или не....ами незнам, повръщаше ми се преди само като чуех този формат, но сега нещата стоят малко по-различно :)

Поздрави,
Георги

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#47 Мнение от velinski »

Нормално е един софтуерен кодек на дъното като AC'97 да свири различно с различните ОС.

За мен най-доброто звуково решение е да се екстрактне аудио от PCI шината, а не от USB. Звуково, PCI>I2S/SPDIF контролер като VIA Envy24 превъзхожда всеки USB DAC, защото дава 2-3 пъти по-къс сигнален път (и теоретично, и на практика, мерено с ролетка :lol: ) в зависимост от реализацията на USB хост контролера и наличието на дуплициращи хъбове след него в съответното дъно. А всяка реализация си е правилно рутиране на цифровите линии, правилен захранващ байпас с качествени кондензатори и пр.... като всяка цифрова схема, а РС-дъното си е такава. Както има разлика между DAC и DAC, така има и разлика между добре реализирано USB и лошо реализирано USB, вкл. съм чувал и за ground loops, заложени от производителя! Докато при Envy24 качеството е константно и е необходимо само добро куплиране на чипа за да получим качествено аудио. Платките с този контролер струват между 20 и 500 лв, така че има вариант за всеки бюджет. Аз лично си купих една Chaintech AV710 с DAC Wolfson WM8728, която моднах допълнително и сега имам източник, който превъзхожда всички USB DAC-ове (без батерийно захранен HiFace) и повечето PCI платки (имал съм поне 6 висок клас вкл. mAudio Revolution 5.1, Creative X-Fi Fatality Champion и още няколко скъпи дървета). Лошата страна на този метод е, че се нуждаем от пълноразмерно дъно с PCI слотове и добро PSU и трябва да кажем чао на батерийното захранване и тишината. Също така и това решение не превъзхожда добър CD-транспорт, ама по този въпрос вече се изказах. Но звукът е много по-качествен от USB DAC без или със външен DAC (т.е. PCM270x се ползва само като SPDIF конвертор).

Блокова схема на Envy24:

Изображение
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#48 Мнение от Veselin Krachunov »

При мен решението е подобно на това, описано от Борето Станков - сървърът е в другата стая, т.е. в кухнята :) , заключен в един кухненски шкаф с изрязана дупка за охлаждане и е в насипно състояние (даже кутия си няма)... наистина дъното и захранването му са добри, но затова пък л;ипсват всякакви дискове на ластици, безшумни кутии за хиляди $, водни охлаждания и тем подобни. Доколкото има някакви взети мерки за обезшумяване, те са главно от 5 мм битумна мембрана и евтини материали като този. Но в никакъв случай не вдига повече шум от един кухненски аспиратор, включен на min.
От там през дискретна дупчица в стената се прокрадва само едно качествено USB-кабелче до уредбата. На масата в стаята за слушане (хола) се подвизава едно елегантно и нескъпо 7"-во китайско wireless таблетче с touch-screen и пуснат Remote Desktop към сървъра, като на сървъра се търкаля Foobar 2000 с ASIO4ALL-драйвер.
Всички wireless-дивотии са на минимална мощност и са възможно най-отдалечени от аудио-системата (рутерът е в антрето, а връзката му със сървъра е кабелна - само таблетчето е с wireless). Ставаш, лягаш, разкарваш се и само чукваш с пръст по touch-screen-а за да пуснеш съответното парче от 2-терабайтовата FLAC-колекция...

Решението на Велински обаче ме заинтригува - непременно ще го пробвам и ако по този начин се "изстиска" още малко качество от системата ми, ще съм му безкрайно благодарен.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#49 Мнение от N.Jordanov »

velinski написа:Звуково, PCI>I2S/SPDIF контролер като VIA Envy24 превъзхожда всеки USB DAC, защото дава 2-3 пъти по-къс сигнален път
Малко информация за пътя на сигнала и влиянието на Software player:

cMP, cPlay - http://www.cicsmemoryplayer.com/index.p ... ucedJitter

Има доста статии (дори и на горния сайт), които обясняват как трябва да се сглоби и конфигурира
един комп, за да се превърне в добър транспорт. Какъв процесор, каква памет, на каква честота, липса на вентилатори, дискове, как да се премахнат излишните излъчвания и т.н.

@all
Идеята за премахване на излишните вентилатори е не намаляване на нивото на шум в db,а премахване на всички паразити, които внася един мотор в захранването и пътя на сигнала. Поради тази причина има смисъл от кутии без вентилатор на Zalman например

Смятате ли, че асинхронни DACs от сорта на Ayre QB-9 (http://www.stereophile.com/digitalproce ... index.html) са също толкова зависими от PC?

Ако искаме да елиминираме всички тези неща можем да използваме Stream Pleayr - На мен ми допада много идеята на Linn (http://www.linn.co.uk/digital_stream_players), но цената им е доста висока.

Още един вариант: Logitech Squeezebox + DAC :)
Последно промяна от N.Jordanov на Пон Фев 28, 2011 1:46 pm, променено общо 3 пъти.
_________

NJ

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#50 Мнение от varieca »

Хубаво де, да има разлика между Дак и Дак е нормално - има "слизане" до аналогов звук. Ама между едни само цифрови стандартни у-ва за протокол, защо трябва да има.
А има... Аз изкарвам по два начина цифров сигнал от моя компютър - през USB изхода и през SPDIF на дъното. В крайна сметка те стигат до един и същи ДАК - този на Onkyo-тo. Usb се чува оцветено, с хлътнала леко среда, докато другия не. Обаче и двата имат някакво повдигане на месестите 200-500Hz и звучат подуто спрямо CD-то, пуснато пак през същия ДАК.
Същите наблюдения имам и при дака на Харман HD970.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#51 Мнение от Nikolay Kolev »

Ммм Веско доста си се постарал, щом нямаш кутия няма как да закачиш дисковете на ластици, това се прави не само с цел обезшумяване, а основно заради вибрациите от дисковете, ако намериш някой да ти даде за проба ssd ще ми е интересно да дадеш впечатления.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#52 Мнение от N.Jordanov »

Nikolay Kolev написа:ако намериш някой да ти даде за проба ssd
А защо не play от паметта на компютъра?
Cplay - http://www.cicsmemoryplayer.com/index.p ... y.Download
_________

NJ

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#53 Мнение от Nikolay Kolev »

Готино, трябва да се изпробва :D ,но мотора който вкарва боклуци от диска не се елиминира.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#54 Мнение от Ivelin Braikov »

Nikolay Kolev написа:Аз нямам никакъв опит с плочите, Ивелине ще споделиш ли от къде си ги купуваш нови на цената на CD, това ме заинтересува доста :mrgreen:
Разгледай например най-големия магазин - juno.co.uk.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

honte
чете и пита
чете и пита
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 1:39 pm
Местоположение: Варна/София
Обратна връзка:

#55 Мнение от honte »

Ivelin Braikov написа:Разгледай например най-големия магазин - juno.co.uk.
Сори за lame въпроса, но съм нещо като индианец що се касае за интернет покупки... поразрових им FAQ секцията, но не открих нищо за шипинг. И относно "customs charges" - каква трябва да е максимално стойността на пратката, за де не се оскъпява на българската митница?

Прочее, магазина наистина радва. Намират се както редки заглавия на приятни пари... така и няма и помен от доста комерс неща. :smt023

P.S. @Ivelin Braikov, благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
Последно промяна от honte на Пон Фев 28, 2011 10:58 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#56 Мнение от Ivelin Braikov »

От острова пристигат с най-евтиния шипинг за една седмица в твойта пощенска станция. Няма обмитяване. Те си слагат техния ДДС и стойността на пратката. Знаеш предварително какви пари ще ти струва всичко.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

MARK B
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Май 12, 2010 6:51 pm
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#57 Мнение от MARK B »

velinski написа:Проблемът с lossless файловете е D>A преобразуването, ако човек слуша от PC. Там е основната греда. Изпечен lossless файл на качествен CD-R (Taiyo Yuden), на готина записвачка (Yamaha), с оптимизиран аудио режим за нисък джитър (AMQR) - може да звучи по-добре дори от оригиналното матрично CD! Точно такива експерименти правя в момента и ги коментираме в един друг форум.

Така че малко прибързано заключение е да се каже, че изпечен lossless звучи също толкова гадно, колкото просвирен от РС. Хващам бас, че при сляпо прослушване ще се объркате сериозно, кой е оригиналът и кое е lossless копието и няма да се учудя, ако lossless копието ви допадне най-много, ако е изпечено като AMQR. Можем да пробваме :wink:
Напълно съм съгласен с мнението на "velinski"!!!

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#58 Мнение от varieca »

Това копието да звучи по-добре от оригинала може и да е възможно, но преценката е много относителна и субективна. Аз бих искал да звучи КАТО оригинала, нещо което за съжаление досега не съм чул.

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#59 Мнение от dancoo »

Пробвайте да пуснете flac с j. river media center 16 с настроики kernel streaming/play files from memory instead of disk и инсталиран ASIO4ALL
За мен е ушевадно по- добре свирещ плеър за Вин от Win media pleyer/ WinAmp/ Aimp/ Foobar+WASAPI/ iTunes.
Който пробва моля да сподели впечатления. Да не се окаже, че проблемите с флаковете идват от плеърите.
One speaker to rule them all.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: FLAC = ?

#60 Мнение от Stefan Stefanov »

Нали точно за това говорят всички?
За декодирането в реално време, което си е функция на плеъра.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта