FLAC = ?

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

FLAC = ?

#1 Мнение от Ivelin Braikov »

Много пъти сме го обсъждали. Не можеш да правиш крачка нагоре в аудиото с какъвто и да е компонент, ако първо не си набавиш най-важния - музиката! И пак казвам, че преминаването от всякаквите лайняни формати към оригинални дискове (или най-добре плочи :wink: ) се явява най-голямата крачка на прохождащия аудиофил в днешно време.
Обръщам се към всички, които са си купили дак с идеята да чуват по-хубаво флакове: не ви трябва дак, а емпетройки!
Лека вечер!
What would you attempt to do if you know you could not fail?

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#2 Мнение от DRGeorgiev »

Ivelin Braikov написа:Много пъти сме го обсъждали. Не можеш да правиш крачка нагоре в аудиото с какъвто и да е компонент, ако първо не си набавиш най-важния - музиката! И пак казвам, че преминаването от всякаквите лайняни формати към оригинални дискове (или най-добре плочи :wink: ) се явява най-голямата крачка на прохождащия аудиофил в днешно време.
Обръщам се към всички, които са си купили дак с идеята да чуват по-хубаво флакове: не ви трябва дак, а емпетройки!
Лека вечер!
:smt023

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#3 Мнение от Borislav Stankov »

Ивелине или имаш предвид точно обратното, или не разбирам шегата.

При всички положения флак формата е без компресия, а мр3 е файлов формат с компресия.

Т.е. ако минеш от мр3 към флак подобряваш звученето.

Последно си купувах музика от HDtracks.com и формата беше флак.
Един страхотен албум на Herbie Hancock (River The Joni Letters)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#4 Мнение от haralanov »

Borislav Stankov написа:Ивелине, или имаш предвид точно обратното или не разбирам шегата.
Изглежда искаше да каже, че всеки който слуша и флакове от компютъра си (аз примерно спадам към тази група) трябва да си посипе главата с пепел и да се срамува от себе си :D :lol: Аз обаче бих го попитал колко човека познава, които имат над 2000 диска за по 30 кинта парчето, тоест такива които са дали над 50-60к само за музикални носители и дали той е един от тях.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#5 Мнение от EmilRachev »

Ivelin Braikov написа:Обръщам се към всички, които са си купили дак с идеята да чуват по-хубаво флакове: не ви трябва дак, а емпетройки!
Ивелине, тук бих поспорил с теб.
Разликата между матрично сд и некомпресирани .FLAC и .WAV е толкова малка, че доста малко хора биха я чули на сляп тест.
Освен това, за да я чуят им трябва доста висококласна система, каквато пак много малко хора притежават.
Аналогията ти с мп-3-ките хептен пък не я вдявам, виждал ли си спектралния анализ на мп-3?
Какво общо има с некомпресирани .FLAC и .WAV?
Направи за проба едно аудио сд от мп-3-ки, нека са от най-висококачествените за мп-3 формата - 320 kb/sec, изпечи го на празна бланка по всички правила и на най-бавна скорост и го пусни накрая да се тества с програмата Tua Analyzer.
http://softvisia.com/download.php?view.1215" onclick="window.open(this.href);return false;
Ще видиш на графиката, че над 16Khz просто липсва какъвто и да е звук, оттам така се омазва цялостната звукова картина, че човек трябва да е глух за да не хване разликата между мп-3 и качествено рипнати лослес формати.

По темата - DJ Popa доста добре го е обяснил, той в случая не продава най-висококласни компоненти, то и по цената си личи.
Говорим за бюджетно решение, но доста по-добре свирещо от стандартните аудио карти на компютрите.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#6 Мнение от varieca »

И аз спадам към слушащите флакове и си признавам, че не мога да стигна качеството на CD-то.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

Въпросът е не че флака е много по-зле от сидито, а че един дак свири по-зле от плеър, проблемът не е чак толкова в дака, колкото в компа, доста хора имат дакове за хиляди, а малко от тях подбират компонентите на компютъра си внимателно за да извадят добър звук от него. Радостното е че се работи в тази посока, докато бях в Мултирама, попаднах на няколко човека които сглобиха доста скъпи машини само за да извадят по-добър звук. Едната конфигурация мина 5000 лева, мисля че Вальо ~Австриеца~ се казваше човека. Веско може да сподели за разликите между комп и плеър най-точно :wink:
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#8 Мнение от DJ Popa »

Искам да помоля админите или модераторите да отцепят "околоFLACовия" спор, който се разгоря, в отделна тема.

Аз също слушам FLAС-ове. Просто стандарта ми е такъв, че не мога да си позволя да купувам всичко, което бих искал да чуя , на дискове или плочи. Никога не съм отричал, че оригиналния носител си звучи най-добре. Колкото до фрапиращите разлики между FLAC и CD, аз ги отдавам основно на несъвършенството на компютърния DAC пред този на CD плеъра. Мисля че ако се изчисти максимално концепцията на USB DAC-а, то разликите ще бъдат минимални, спрямо CD. Доколкото знам, неколцина колеги правят много качествени DAC-ове с USB входове, включително и колегите от Етераудио. Не се съмнявам, че с такъв DAC, лослес форматите ще звучат още по-добре. За сравнение с МР3 е несериозно да говорим, там дори неаудиофили хващат веднага разликата с лослес формата.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#9 Мнение от Nanko Rusev »

haralanov написа: Изглежда искаше да каже, че всеки който слуша и флакове от компютъра си (аз примерно спадам към тази група) трябва да си посипе главата с пепел и да се срамува от себе си :D :lol: Аз обаче бих го попитал колко човека познава, които имат над 2000 диска за по 30 кинта парчето, тоест такива които са дали над 50-60к само за музикални носители и дали той е един от тях.
Стига глупости! На аудиофила му трябват 3 диска - един на Патриша Барбър, един на Алън Тейлър и един на Диана Кроу. Ако е баш бай аудиофил ги има и дублирани на винил.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#10 Мнение от Borislav Stankov »

Nanko Rusev написа: Стига глупости! На аудиофила му трябват 3 диска - един на Патриша Барбър, един на Алън Тейлър и един на Диана Кроу. Ако е баш бай аудиофил ги има и дублирани на винил.
:mrgreen: :smt023
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#11 Мнение от Nanko Rusev »

Посипвам си главата с пепел! Забравих, че задължително има още 2 диска:
един за разсвирване на системата и един със синусуиди и шумове 8)

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#12 Мнение от Ivelin Braikov »

Borislav Stankov написа:При всички положения флак формата е без компресия, а мр3 е файлов формат с компресия.
При всички положения флака е компресиран файл. Това е ясно само дори нищо да не знаеш за формата освен, че има по-малък обем от CDDA. ;)
Объркването идва от факта, че хем е lossless, хем звучи отвратително (припомнете си Копенхагенската интерпретация - дуалността вълна/частица).
Широко разпространеното предположение, че процесите на декодиране при просвирване са камъчето, което обръща каруцата, ми се струва логично (забележете - не говорим за флак записан на CD, а възпроизвеждан директно).
haralanov написа:Изглежда искаше да каже, че всеки който слуша и флакове от компютъра си (аз примерно спадам към тази група) трябва да си посипе главата с пепел и да се срамува от себе си :D :lol: Аз обаче бих го попитал колко човека познава, които имат над 2000 диска за по 30 кинта парчето, тоест такива които са дали над 50-60к само за музикални носители и дали той е един от тях.
Това, че слушаш флакове си е твой проблем. И емпетройки да слушаш - пак така. Изглежда исках да кажа, че ако тръгнеш да сравняваш някакви компоненти как звучат и пускаш флак, спокойно може да си посипеш главата с пепел. Но съм сигурен, че друго ще слушаш, когато искаш да чуеш... ;)
Много хора слушат флакове, емпетройки, интернет радиа... Няма лошо, но просто излиза от тематиката на форума.

И на въпроса ти (въпреки, че няма общо с темата за флак) - познавам не по-малко от 20 човека, които имат потенциал да имат колекция от по 2000 диска, но по-важното е, че тези хора отдавна знаят, че един албум на плоча струва колкото същия на CD и се оглеждат и търсят и купуват плочи все по-често. Освен това, бройката на тези, които се интересуват от плочи расте. :)
EmilRachev написа:Разликата между матрично сд и некомпресирани .FLAC и .WAV е толкова малка, че доста малко хора биха я чули на сляп тест.
Освен това, за да я чуят им трябва доста висококласна система, каквато пак много малко хора притежават.
Да спорим проблем няма (аз съм овен :)). И за първото и за второто грешиш.
varieca написа:И аз спадам към слушащите флакове и си признавам, че не мога да стигна качеството на CD-то.
Признаваш си, все едно, че си виновен за нещо. Виновни сме ние с многото звезди, че не сме показали достатъчно ясно колко е безсмислено да се слуша флак.
Може би трябва да направим една тема със широко разпространени митове в аудиото...



Всеки ден лайна, или един път в месеца ягоди?
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Ivelin Braikov написа:Виновни сме ние с многото звезди, че не сме показали достатъчно ясно колко е безсмислено да се слуша флак.
Може би трябва да направим една тема със широко разпространени митове в аудиото...
Демонстрация не може ли? Че то на "думи" всичко може да се каже, особено като едната страна е с правата за банове :lol:
Ivelin Braikov написа: Много хора слушат флакове, емпетройки, интернет радиа... Няма лошо, но просто излиза от тематиката на форума.
За това вече си заслужава тема - "Тематиката на форума". Ние с малкото звезди не знаем каква е. Примерно според мен слушането на музика и компютърната аудио техника не са тематика явно :lol: , но Зодиаците са :lol:

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#14 Мнение от warlord »

lossless аудио "компресията" е базирана на типа на архивирането - и един .rar файл е по-малък от оригинала, но има ли изгубена информация щом го преместиш на друг компютър и го разархивираш? Има си алгоритми за компресиране и това, че размера е по-малък не е отправната точка да съдиш за "компресията" на FLAC. По твоята логика компютрите не биха могли да съществуват от безкрайното губене на информация. Най-простия пример, ако във файла се повтарят пет нули, то компресиращия алгоритъм ги замества с 1, примерно... това пести място, но не пести налична информация. Ivelin Braikov, мисля че имаш неща за преосмисляне и аз не съм съгласен с мненията ти.
If you want something done, Do It Yourself!!!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Продавам USB DAC-ове

#15 Мнение от Nanko Rusev »

Доколкото разбирам мнението му, според него най-вероятно проблема на FLAC е точно това, което ти обясняваш - че е архивиран и се разархивира в реално време. Абсолютно има логика това да скапва качеството, особено на компромисни компютри. Ама те хората са измислили и формати без загуба на качество, които не работят на този принцип ... примерно Apple Lossless.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта