Еднотактни срещу двутактни

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#16 Мнение от velinski »

Според мен нещата не са чак толкова черни и бели. Веселин е прав като грубо правило, но ако един противотактен усилвател се изпълни в клас А на лампите (да не се изключват токово при отрицателна полувълна) и се помисли върху много качествено фазоинверторно/фазоразделително стъпало (което дава 40% от звука на PP amp) - резултатите могат да бъдат много близки до сингъл енд :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#17 Мнение от DRGeorgiev »

House_Boy написа:
Veselin Krachunov написа:
"По-добри" в какъв смисъл? .
не ми уточни
Няма какво повече да ти уточнява House_Boy,Veselin Krachunov ти обясни много добре още в началото,определени хора които нямат сериозни аудиосистеми,слушателски опит,мажешти говорители за по 20-30 лева, също ти го казаха,така че по темата,моето лично мнение и слушателски опит, еднотактен клас А без обратна връзки,това е,ако не разбираш какво е това,в форума има купчина информация.И още нещо,с пръдня боя не става,става с дълбока кесия,ако е плитка,жертви, да стане дълбока и събираш аудио с-ма! :st

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#18 Мнение от Veselin Krachunov »

@velinski

Обичаш предизвикателствата, знам! Но я ми отговори честно: 1) колко крайни лампи ще ти трябват, за да ги мачнеш точно (може би цял кашон...) и 2) колко време след като подкараш усилвателя тези лампи ще запазят едни и същи параметри (емисия, режим, вътрешно съпротивление, работни прави/криви и т.н.) БЕЗ компенсиращи схеми (понеже сложиш ли компенсиращи схеми - пиши го звука "бегал") - може би няколко месеца активно слушане, а може и по-малко да се окаже на практика... Та от тази гледна точка - не е ли по-добре да се напънем още малко, "да не се занимаваме с глупости", и после едно 5-10 години да се съсредоточим върху това, заради което въобще е създаден усилвателя, а именно - музиката/аудиото.

Описания от теб усилвател е чудесна конструкторска заигравка, която при добро изпълнение би донесла слава на създателя си, а може би и куп награди и грамоти, ако го промотира както и където трябва, но от практическа/потребителска гледна точка, май е по-добре да се помисли за някакво "Хапче" или пък за "Белла" ?...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

House_Boy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:37 am
Местоположение: русе
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#19 Мнение от House_Boy »

Тази дискусия вече ми харесва. Всеки изказва някакво мнение, а аз си правя изводи и си вземам поуки. С удоволствие бих прослушал няколко Hi-Еnd системи, но ми е някак си неудобно да се самопоканя. Когато отида във Варна някои ден (към края на месеца може би, да си зема китче gainklone) бих прослушал сиситемата на Попа или на Нанко Русев, ако те нямат нищо против да ми отделят нужното време и внимание! А до сега не съм срещнал потребител от Русе с Hi-End система, може би не съм търсил достатъчно (ще потърся още сега), а може би няма.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#20 Мнение от Nanko Rusev »

Ако взимаш кит на ГейнКлон - вземи си от Попа. Той си е играл доста и събира добри комбинации от части, които позволяват да се направи свирещ амп. А гейнклона може да свири много добре. Ако можеш да си позволиш - купи си по-скъпата му версия (която не е много по-скъпа) с натокана елементна база и после дълго време няма да има нужда да го сменяш, ако го направиш както трябва.

Радвам се, че темата ти харесва.

Извинявай, за "избухването ми" вчера, просто ми е писнало някой да ми казва, че това което правя (правим) е абсурдно, само защото той има други приоритети :)

===
Ако идването ти е в удобно за мен време, ще ти покажа на какво слушам, дори и да не ти хареса :D

Попа може да ти даде координатите на човек от Русе с Фостекси (2-3-4-5 идеи по-добре от Визатоните) и лампов амп.
Сега се сещам за още поне няколко човека от форумите в Русе, които могат да ти отпушат ушите. Потърси ги ;) Както каза Попа, аудиофилите са готини хора, особено извън форумите :mrgreen:
Последно промяна от Nanko Rusev на Пет Сеп 10, 2010 12:54 pm, променено общо 1 път.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#21 Мнение от velinski »

Veselin Krachunov написа:
Ако говориш сериозно за мачване - и SE-тата плачат за мачване по ел. параметри за да няма дисбаланс по ниво между каналите (особено дразни при предусилвателите!) и втори път подбор по звук, защото 2 лампи от една партида не значи, че свирят еднакво. Вариант "вадиш от кашона и ръгаш" е леко хамалски и несериозен дори за SE :)

А за противотактните е достатъчно веднъж на 12 месеца да се проверява емисията на лампите и всичко е ОК. Наблюденията ми са, че ако първоначално се сложи подбран чифт, то той се износва сравнително еднакво до края и не се налага подмяна на лампа от рамо.

Като цяло ми се струва, че много се напушвате срещу PP :mrgreen: Усилвателите вършат чудесна работа и са бюджетно решение за голяма лампова мощност. Не всеки има пари за моноблокове с ГМ70, пък и да се почват такива "бюджетни", е смешно. А хората с колони с <85dB/W/m - бол!
Последно промяна от velinski на Пет Сеп 10, 2010 12:59 pm, променено общо 2 пъти.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

House_Boy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:37 am
Местоположение: русе
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#22 Мнение от House_Boy »

Няма нищо случвасе. За китчето ще е от Попа, но се чудя какво точно. Предполагам тои ще ме упътие кое е наи добре.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#23 Мнение от DJ Popa »

Обади ми се като дойдеш във Варна - 0899825933 Ивелин. Ще чуем някои неща и ще си поговорим. Драконът е в Русе, но не мога да ти гарантирам, че ще може да направите прослушване, тъй като той е ангажиран служебно и пътува постоянно из цялата страна.
Последно промяна от DJ Popa на Пет Сеп 10, 2010 3:08 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#24 Мнение от Veselin Krachunov »

Чувствай се поканен навсякъде, само се обади ден-два преди това.

Просто трябваше да започнеш темата по съответния начин, а именно: "Би ли могъл някой да ми демонстрира чуваеми разлики между отделните класове и технологии усилватели?" Защото усилвателят - сам по себе си, е като да имаш автомобилен двигател сам по себе си: може да е много добър или много лош, но няма как да разбереш това, ако не разполагаш с останалата част от автомобила. От друга страна, ако имаш посредствен автомобил, колкото и хубав двигател да му сложиш, той пак ще си е каруца, и най-много да се пребиеш някъде с по-мощен двигател...

@velisnki
PP има хубави - да, даже много, особено що се отнася до преносимост, бюджетност, икономичност и т.н. Въпросът беше кой е по-добър по-принцип (като възможно максимално качество на звука), а не кой е по-бюджетен или по-малко взискателен към колоните. BTW преди семица чух едни двулентови 83dB BR (хартия) на ГМ70-ките. Обадиха отлично, макар и без SPL-екстремуни...

@DJ Popa
Попе, pls, без лични драми във форума! Както от пръдня боя не става, така и от всеки човек "свирка не става"... Но всеки си знае сам най-добре. Аз съм сигурен, че всеки от нас дава и прави най-доброто от себе си, на което е способен в момента, и което може да си позволи. Въпросът е да спестим на начинаещите "кривите пътечки" по които сме вървели ние и тези преди нас.
Също така благодарността не е най-силната черта на човешкия род, още повече на българската му фракция, така че очакването й от страна на някого не е от най-мъдрите желания... Радвай се, че хората, все пак, вървят напред, макар да са позабравили благодарение на кого и на какво са тръгнали!
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#25 Мнение от DJ Popa »

Направил съм PP усилвател и всеки желаещ може да го чуе при мен. На тестово шаси е. Топологията е доста интересна-входна лампа 6С45П-Е + междукаскаден трансформатор 1:1 със средна точка на вторичната намотка + EL84/6П14П на изхода. Чист клас А, без обратни връзки. Всички трансформатори са смятани и произведени от нас с Дракона. Всеки желаещ да го чуе е добре дошъл. Владо Oceanman-а ми идва на гости и го прослуша. В момента е куплиран на един чифт TANNOY FUSION 2, които са доста модифицирани. ВЧ е сменен с Hi-Vi Research и колонките ходиха до София на гости при моя приятел Rutcho, който ги измери подробно и им направи чудесни филтри, за което съм му много благодарен. Та, усилвателя мисля се справя доста добре, освен това вади 14W на канал и хубаво раздвижва Таноите.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#26 Мнение от velinski »

Veselin Krachunov написа: Въпросът беше кой е по-добър по-принцип (като възможно максимално качество на звука), а не кой е по-бюджетен или по-малко взискателен към колоните.
За максимално качество на звука пак опираме до синергия между амп и ОТ. И най-качествените ОТ с ниска чувствителност няма да могат да достигнат пълен динамичен диапазон с хилаво SE, усилено до клипинг. Така че си е до напасване и синергия, а не само до тип усилвател. Иначе си прав - ако се целим във върха на крушата и имаме достатъчно чувствителни ОТ, ще подминем PP топологията като "неинтересна" :mrgreen:

Моят лампов слушалков Enigma има PP изходно стъпало в чист клас А - катоден повторител на Уайт. По всички параметри + звук, бие всяко SE стъпало с идентични електрически параметри. Това са думи на "свидетели", аз гледам параметрите :mrgreen:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#27 Мнение от DJ Popa »

Veselin Krachunov написа: @DJ Popa
Попе, pls, без лични драми във форума! Както от пръдня боя не става, така и от всеки човек "свирка не става"... Но всеки си знае сам най-добре. Аз съм сигурен, че всеки от нас дава и прави най-доброто от себе си, на което е способен в момента, и което може да си позволи. Въпросът е да спестим на начинаещите "кривите пътечки" по които сме вървели ние и тези преди нас.
Също така благодарността не е най-силната черта на човешкия род, още повече на българската му фракция, така че очакването й от страна на някого не е от най-мъдрите желания... Радвай се, че хората, все пак, вървят напред, макар да са позабравили благодарение на кого и на какво са тръгнали!
Прави си, Веско, моля за извинение !

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#28 Мнение от DRGeorgiev »

Попе,самоизгоних се от форума ти,заради,разни индивиди и без да коментирам тук кои са,другото което е този форум тук можеш да прочетеш нещо,да видиш нещо,да чуеш съвет от хора на високо ниво в материята и теорията, да научиш нещо,твоя форум не може да ми го предложи,да,поведението ми беше под всякаква критика че изобщо взех участие в бесмислените им темички,Попе аз няма да правя нищо,не е моя работа това,да с пръдня боя не става,следващият ми усилвател ще бъде поръчан от хора които участват в този форум,както трябваше да направя по-рано,усилвателя ми възлиза на 2000 български лева общо,това че някой абсолютен некадърник не си е свършил работата както трябва, аз вина нямам.Да направиш нещо красиво на външен вид,не е лесна работа,ама никак дори,не само до поялник е работата :).Към теб нищо лично нямам,нито искам да те обиждам,отношението ти към мен е било коректно,както и моето към теб,аз нямам място в твоя форум след последната случка,с лигавите темички на подрасващи ел.инженери самозванци!
Поздрави!Дидо!Искам да слушам качесвен саунд,не да държа поялници! :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#29 Мнение от Stefan Stefanov »

Личните си проблеми ги разрешавайте с лични съобщения (или на по бира).
Не спамете излишно темите!

House_Boy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 7:37 am
Местоположение: русе
Обратна връзка:

Re: Еднотактни срещу двутактни

#30 Мнение от House_Boy »

Благодаря за покание и отзичивостта :)

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта