Food Matters

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#16 Мнение от Veselin Krachunov »

Попе, напълно те разбирам, човече! Когато бях в казармата (1999) и съм бил дневален в кухнята, с ужас съм отварял буркани с конервирани домати за готвене, които са ми били... батковци! (а тогава бях на 28). Представям си човек на подобен хранителен режим 12 години...
Най-добрата храна към момента е... липсващата храна. И единственият й недостатък е... че от това се огладнява :)
Въпреки всичко, миналата година изкарах 28 дена само на вода (14 на дестилирана и 14 на изворна) + още 3 пъти по толкова на постепенна захранка, и съм много доволен от резултата - гарантирано дебъгва, дефрагментира, детоксикира и ..(каквото се сетите още).. тялото. Да не говорим, че всякакви заболявания като диабет, всичко по храносмилателната и отделителната система, бъбречни и т.н. изчезват яко дим.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#17 Мнение от Teodor Gugulanoff »

След 10-годишен живот и работа в София на 01.01.2007г. се върнах в Троян. За тези почти три и половина години оттогава не съм боледувал от нищо инфекциозно, всъщност от нищо. Стрес има и тук, но психо-натиска е много по-малък. В София към края на почти всяка седмица ме болеше глава, сега това ми се случва 4-5 пъти в годината. Витамини никакви не пия. Плодове само като узреят, никакви скапани банЯни, портокали и изкуствени ябълки. Наобяд половин чаша червено, салата всяка вечер, с до 2 ракии и 1-2 чаши червено вино, едва ли трябва да споменавам - домашно производство, гарантирано качество. Олио и мазнини изобщо не ограничавам. Теглото ми годишно варира от 79 до 85 кг, ръст 180см. Късно пропуших, на 27, и оттогава вече 13 год. пуша 15 до 30 цигари на ден. Определено не съм пример за подражание на подрастващите, но за мен това засега работи.
- - -
Достатъчно е да се познават няколко основни ръководни правила в храненето; валидни за всеки без метаболитни специфики и/или усложнения .
1) храната е основният източник на енергия за човешкото тяло; има и други, но това е друга тема, а и в нея съм по-малко компетентен ;)
2) всяко тяло може и трябва да получава съответното количество енергия и градивен материал, т.е. белтъчини.
3) скоростта на преработка на белтъчините е лимитирана; повече не е по-добре.
4) ако енергията е недостатъчна, организмът разгражда собствените си белтъчини първо, едва след това мастните депа.
5) мозъкът изисква есенциални мастни киселини; капитална грешка е да се изхвърлят тотално мазнините.
6) ако насила ядеш или не ядеш, резултатите ще са нетрайни.
7) винаги закусвай, дори и само половин кофичка кисело мляко с 2-3 бисквити, това отнема съвсем малко време, а е толкова важно.
Изображение

Аватар
gitsov1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 115
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Сейнт Пол Малта
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#18 Мнение от gitsov1 »

Попе , твоят случай е съвсем друг .

Гугаланов :supz: това е истината .

Но не трябва да забравяме , че всеки организъм има нужда от разтоварване от по няколко дни в годината .

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#19 Мнение от Kiril Kirilov »

gitsov1 написа:Попе , твоят случай е съвсем друг .

Гугаланов :supz: това е истината .

Но не трябва да забравяме , че всеки организъм има нужда от разтоварване от по няколко дни в годината .
Кое е истината? ;-)
1. Няма количесто алкохол, което да е полезно за организма.
2. Пушенето на какъвто и да е дим (от каквото и да е, особено от тютюн) с висока температура е разрушително за белите дробове и в същата степен за организма.

Истината не може да бъде изказването на личен опит.

Необходима е много голяма и безпристрастно събрана статистика, което в човешки план и като начин на живот и хранене е много сериозна задача.
Но така или иначе, 2-те точки, които споменах са достатъчно солидно подкрепени от статистически данни.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#20 Мнение от Teodor Gugulanoff »

:D Кирилов, статистиката е деликатна наука, знаеш и другото й име, сигурен съм.
Пример: не по-малко от 90% от музикалните системи в световен мащаб не са фулрейндж и не са хорни. Следва ли от това да правим извод валиден за останалите не повече от 10% ? Да, ако сме телевизионно предаване, не - ако сме сериозни хора - всяка статистика, която се занимава с неприродни процеси, явления и субекти подлежи на манипулация. Всъщност, човешкото тяло, като частен случай на проявление на живата материя и още повече разумна, е най-сложната система. Не мисля, че вече всичко е известно за нея, нито пък че успяват да я контролират на 100%. Тоест, какво значение имат официалните статистически данни за вредата от тютюнопушене за многото хора доживели до пределна възраст без да се ограничават в консумацията на алкохол и тютюн ? - Никакво. Скоро в един разговор споделих, че до 20-30 години се надявам цивилизацията, такава каквато я познаваме сега, да изчезне - и поддържам мнението си.
Изображение

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#21 Мнение от Teodor Gugulanoff »

И още относно статистиката, ще си позволя да споделя някои мои наблюдения и размисли.
Професионалната ми изява е основно в проектирне на отоплителни, вентилационни и климатични системи, котелни централи, слънчеви инсталации, сушилни за дървесина и други, енергийна ефективност...и т.н.
За целите на проектирането използваме различни температури и влажност на външния въздух, скорост на вятъра, интензивност на слънчевата радиация и др. Последните пълни официални комплекти от тези данни - почасово, месечно, средни стойности, стойности с определен процент вероятност и т.н. - се съдържат в томовете на 'Климатичен справочник на НР България' публикувани през 70-те и 80-те години на миналия век. Миналата есен проведох интересна комуникация със служители на БАН по тази тема. Нови издания на 'Климатичния справочник' няма, няма и да има. Който има някаква нужда - подава заявление, плаща и му изваждат заявените данни, но общовзето нямало смисъл. Обясниха ми, че не трябва да се притеснявам - климатът не се бил променил, да съм бил забравил за тези глупости относно 'глобалното затопляне' и спокойно да съм си ползвал данните от справочниците, издадени миналия век (а те съответно се базират на статистически данни за периода от началото-средата на XX-век до 1970-1975-та.) 8O
Е, при положение, че статистиката за такъв вид информация, пряко несвързана с човека, може да бъде така 'елегантно' манипулирана, как някой може да има смелостта, по-скоро наглостта, да ми натрапва каквито и да е статистически данни, изводи и прочие shit !!?

EDIT: П.П. Като бях малък, началото на 80-те год.на миналия век, си правехме прашки от дрянови чатали, но особено ценени бяха тези от 'осен', т.е. вид ясен. Топлолюбиво дърво, или храст. Тогава беше изключително рядък. През последните десетина години като част от самозалесяването, което тук е особено интензивно, този дървесен вид се разпространи неимоверно много.
Изображение

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#22 Мнение от Kiril Kirilov »

Написах, че е необходима статистика, внимателно събрана.
Не твърдя, че съществува такава. Няма и да има, както си написал, ако не се подходи сериозно по въпроса.
Това не променя фактите около въздействието на етиловия алкохол - всички сме слагали алкохол върху белтъчини и сме наблюдавали коагулирането им в 7-8 клас по биология - директно доказателство, че това е отрова.
При димът, получен от 7-800 градусови пламъци, положението е същото - няма прошка от въздействието мъ върху тъканите.

Още повече, че всеки може да познае лесно, човек, консумиращ, дори и най-умерените количества алкохол и никотин - на всички консуматори, това е изписано на лицето.

Както между другото могат да се познаят препочитащите и други видове здравословни храни :-)
Предлагам на недосетилите се много лесен и любопитен експеримент:
Наблюдавайте в супермаркета, как изглеждат хората и гледайте какво тъпчат в количките - храна, алкохол и други здравословни неща.
Така лесно ще си отговорите например на въпроса, дали наднорменото тегло е наспедствено предразположение или просто Мама и Тате пълнят в количката охладени бройлери, пакети с кайма и суджучета, докато наследника вече е подкарал някакви чипсове, още преди биг фемили да е стигнало до касата... ;-)

Аватар
gitsov1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 115
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Сейнт Пол Малта
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#23 Мнение от gitsov1 »

За дима съм абсолютно съгласен! Няма полезен дим ! Но за алкохола не е съвсем така , статистиката говори съвсем други неща за виното , а то е алкохол нали? Все пак да не забравяме правилото : дозата прави отровата !

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#24 Мнение от DJ Popa »

Kiril Kirilov написа: Наблюдавайте в супермаркета, как изглеждат хората и гледайте какво тъпчат в количките - храна, алкохол и други здравословни неща.
Така лесно ще си отговорите например на въпроса, дали наднорменото тегло е наспедствено предразположение или просто Мама и Тате пълнят в количката охладени бройлери, пакети с кайма и суджучета, докато наследника вече е подкарал някакви чипсове, още преди биг фемили да е стигнало до касата... ;-)
:supz:

Интересно съвпадение, аз също правя такива наблюдения.

Преди 3-4 дни имах интересна случка на тая тема. Пазарувах в кварталното "Пикадили" и с моя късмет, точно като стигнах на касата, другарите от ЕОН решиха да спрат тока, като благодарение на усилията им се получи силен токов удар. Вследствие на това, главния UPS аварира и не се задейства. Наложи се да чакам около половин час, докато се оправи проблема. Повечето клиенти се отказаха и останахме само двамина на касата-аз и някаква жена, която се оказа служителка в местното училище. Тя през цялото време се вайкаше, че щяла да изтърве междучасието. Та, аз си бях сложил покупките на лентата и докато чакахме, въпросната не пропусна да отбележи какво съм си избрал с думите "Абе, младеж, ти само ябълки ли ще ядеш?" :D . В тоя момент погледнах какво има в нейната количка. Оказа се, че тя пазарува за училищната закуска на децата. И какво беше избрала-сухи пасти с шоколад и маслен крем, и някакви евтини сокчета-в общи линии само вода, захар, боя и химикали. Не намерих за нужно изобщо да й обяснявам нищо за покупките си. Просто нямаше да ме разбере, а и едва ли тя бе виновна за този избор. Вероятно са й поръчали точно това-някои, които уж трябва да са доста по-умни от нея-учители или директор...все тая.

Аватар
gitsov1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 115
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Сейнт Пол Малта
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#25 Мнение от gitsov1 »

Аз съм горд ! Че моите деца не посещават нито Макдонълдтс , нито KFC , знаят , че там се продават боклуци , внимават какво и по колко ядат и също така гледат да се движат повече . Всичко тръгва от дома и домашното възпитание , според мен .

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#26 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Виното е от древността, умерената употреба не вреди, дори е полезно в малки количества, червеното е доказан антиоксидант.
Домат, Пипер, Царевица, Фасул, Картофи ....Какво ли е било менюто на европееца преди Колумб ;) ? [ряпа, краставици, сирене, осолено месо :)]
Относно тютюна, донесен също от там ... температурата на дима (по-точно - продуктите на горенето) и от тютюн, и от други растения, навлизащ в устната кухина, е многократно по-ниска от споменатите 700-800 deg C. Много по-вредно въздействие имат няколкостотинте допълнително вкарвани химикала в тютюна при преработването му в цигарените фабрики, например тези ускоряващи процеса на горене.
Изображение

Аватар
titan
Търговец
Търговец
Мнения: 44
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София , ул. Солунска 39
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#27 Мнение от titan »

Виното е киселина , а стомаха има алкална среда , правете си сами изводите и въобще никаде не намерих никакви доказателства,че е антиоксидант :))

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#28 Мнение от velinski »

Киселина е виното престояло на слънце - т.е. оцетът :D
Или младото мелнишко вино :D
Добре приготвеното червено вино е по-близко до неутрално pH, но пак си зависи от сорта грозде и технологията.
Има минерални води, които са с по-висока киселинност от виното.
За антиоксидантите темата е много дебела, но червеното вино съдържа поне 8 вида доказани антиоксиданти + още много доказано и все още недоказано полезни вещества за организма. Древните го наричат "елексир на живота" и "напитка на боговете" и аз им вярвам повече, отколкото на БАН :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#29 Мнение от Veselin Krachunov »

titan написа:...стомаха има алкална среда...
Боже, колко мъка има по този свят... Стомахът не само че няма алкална среда, ами дори има жлези, които отделят солна киселина като първа и много съществена стъпка от храносмилането.
http://www.teenproblem.net/school/s/1429.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Солната (хлороводородната) киселина е силна неорганична (минерална) киселина, пред която винената, оцетната, ябълчната и т.н. органични киселини нямат никакъв шанс да се класират по киселинност.

Това може много лесно да се провери ако с лакмусова хартийка изследваме... повърнато, или ако наблюдаваме как бебето пие мляко, пък връща нещо като... сирене.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Food Matters

#30 Мнение от [AK] »

titan написа:Виното е киселина , а стомаха има алкална среда , правете си сами изводите и въобще никаде не намерих никакви доказателства,че е антиоксидант :))
Това са малко механични разсъждения. Нещата са много по-сложни, а да не говорим, че организмът не е машина, която просто преработва и лесно можеш да обобщиш "това е добро, това е лошо", а има ред други фактори, които влияят конкретно на всеки организъм кое, как и защо е полезно или вредно за него, включая и в немалка степен психологическата нагласа и други неявни и неизмерими фактори.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта