Лампи срещу Транзистори

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#91 Мнение от Nikolay Kolev »

Мнооо яко Пепи , руснака ме изкърти :mrgreen:
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#92 Мнение от Veselin Krachunov »

Изключително приятно е, когато много по-опитен човек от теб формулира само с няколко изречения изводите, до които и сам си стигнал, но така и не си си направил труда да ги облечеш в някаква свястна словестна форма.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
djekodjeko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 9:37 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#93 Мнение от djekodjeko »

Вече се наслушах на Лампов звук (марков, ръчно изработен и китайски изделия), украсата си е налице, метални високи и др.. В Предовете лампите са ненадминати, но за крайно усилване проявяват характери и капризи (последното е неуспоримо). Най - важното е, че не съм слошал лампов усилвател без "съскане". А "съскането" в гласа да кажем е вид недостатък, това НЕ е естественият звук. Някой ще каже "еми от записа е", не мога да се съглася и с това. Дори записа да е качествен микрофон, на лента или цифров носител пак личи.... Лампата ме дразни, това е.
Абсолютни неща няма..., има ги само в съзнанието ни.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#94 Мнение от Nanko Rusev »

djeko, кажи какво точно слуша :twisted:

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#95 Мнение от Veselin Krachunov »

djekodjeko, лампите не "съскат", а вероятно зле филтрираното захранване, калпавите изходни трансформатори или нискокачествените преходни кондензатори. Може и от източника да ти идва съскането, а лампите просто да го показват 1:1, без да го замазват. При усилвателите е като при автомобилите - всички возят (респ. свирят), но единици са като Mercedes. Ако се возиш на Трабанти, Зазки и разни други трошляци, то вината за неприятните ти усещания НЕ е в двигателя с вътрешно горене, нито в принципа на четириколесното придвижване, нали се сещаш?...

И още нещо - аудиосистемата е като един жив организъм. Ако всичко е осъвместено, напасвано и оптимизирано към определен транзисторен усилвател, не можеш просто така да "присадиш" лампов на негово място - все едно на кокошка да присадиш сърце от кон...

Вместо празни приказки (години наред) - заповядай да чуеш една хубава система с 30W лампов усилвател чист клас А, без ООВ, с правилните озвучителни тела, акустика, кабели, плейъри и всичко останало. Ако желаеш - носи си и най-добрия, според теб, транзисторен или какъвто искаш друг усилвател и да сравняваме...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#96 Мнение от nikikoz »

Подобен спор е напълно безмислен, но в супер високо ниво на изпълнение. Разбира се че ламБите са по добрия вариант, само дето цената на изделеието което разкрива потенцияла им е адски неприятна. А това, че на много хора им се иска да дадат 1000 лева и понеже виждат светлинките и край аз съм в хай енда....
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#97 Мнение от Rumen Suvandjiev »

nikikoz написа:А това, че на много хора им се иска да дадат 1000 лева и понеже виждат светлинките и край аз съм в хай енда....
Някои и толкова не искат да дадат.
По-лошото е, че се намират "майстори", които да им предложат такъв "high-end" за половината, че и за четвъртината от тази сума. Ненапразно частите от изтърбушени лампови радиа и телевизори се радват на такъв голям интерес у нас.
Китайската индустрия, от друга страна, бълва изделия, които изглеждат досущ като истински, с една единствена разлика - звука. Много хора, привлечени от ниските цени купуват такива, с мисълта че с малко "пипване" те ще засвирят както трябва ... както се казва "опитите в Анадола продължават".
За съжаление доста европейски и американски марки също подхванаха този почин, а някои просто ребрандират китайска стока.
В тази ситуация не е чудно, че djekodjeko и много други хора имат такива впечатления.
За всички тях искам да подчертая, че няма такова нещо като "Лампов звук"!
Звукът може да бъде или реалистичен или посредствен, независимо с каква схемотехника е постигнат.

Аватар
nikikoz
има опит
има опит
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#98 Мнение от nikikoz »

Rumen Suvandjiev написа: За всички тях искам да подчертая, че няма такова нещо като "Лампов звук"!
Звукът може да бъде или реалистичен или посредствен, независимо с каква схемотехника е постигнат.
Аз лично свалям шапка за това мнение.
За връзка с мен: nkozev@solo.bg

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#99 Мнение от Nanko Rusev »

Ако нямаш нещо друго и с пари не става. Особено в аудиото.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#100 Мнение от Veselin Krachunov »

Rumen Suvandjiev написа:За всички тях искам да подчертая, че няма такова нещо като "Лампов звук"!
Звукът може да бъде или реалистичен или посредствен, независимо с каква схемотехника е постигнат...
Обясняваш го на хора, които биха пуснали болид от Формула-1 по черен селски път с много дупки и камъни да се състезава с конската каручка на дядо им. И накрая еднозанчно да отсъдят, че всъщност каручката си е супер, а всякакви теории и приказки, че съществуват по-бързи возила от нея са плод на болно въображение, самозаблуди или измишльотини на наглеци с цел да вземат парите на глупаците като им предлагат болиди, които всъщност са леко модифицирани каручки (като при това ползата от модификациите е съмнителна). :)
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

dillian
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Апр 18, 2013 2:27 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#101 Мнение от dillian »

Бих искал да започна с това че съм музикант и ми беше страшно приятно да видя че има толкова много хора които са почитатели на това което правим! :)
Относно темата: преди време четох една интересна статия която мисля че пак Ручо беше публикувал някъде, всъщност беше един PDF английска статия в която се говореше за ламповия звук и транзисторния звук, ако не се лъжа там се говореше, че макар и да имат еднакви параметри при тестове, пак звучат различно, всъшност има неща в звука които не могат да бъдат уловени или измерени с апаратура а за тях си трябва ухо. Точно поради тази причина при тестовете на лампова и транзисторна апаратура в Англия са и още използват музиканти които имат доста по обучено ухо от другите хора. Не искам да обиждам никой, но като професионален музикант с десетилетие студиен опит мога да кажа че найстина е така. Не знам аудиофилите тук до колко са обучени, до колко са слушали как трябва да звучи музиката, било в студио било на концерт, за да се приемат за обективен източник на мнение,още повече че доста от хората които познавам вече имат изградено мнение и предварително са решили че именно "този" е техния звук, бил той лампов или транзисторен. От скромния ми опит с аудиофили приятели, се убедих че повечето от тях нямат концепция за звука, не знаят какво наистина говорят и не могат да уловят аспектите на звуковата картина. Казах си им го честно разбира се :)
Ако се организира някое прослушване, бих искал да предложа това което имам - слуха си а и ми е интересно да чуя повече от DYI изпълненията.
С уважение към всички съфорумци-музиката е за удоволствие

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#102 Мнение от EmilRachev »

dillian написа:Не знам аудиофилите тук до колко са обучени, до колко са слушали как трябва да звучи музиката, било в студио било на концерт, за да се приемат за обективен източник на мнение
Специално в този форум има много "обучени" хора, повярвай ми. :)
Ходят да слушат на живо музиканти, а също и аудио системи, като цяло се занимават с верния звук доста отпреди ти да се занимаваш с това. :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#103 Мнение от Kiril Kirilov »

dillian написа:Бих искал да започна с това че съм музикант и ми беше страшно приятно да видя че има толкова много хора които са почитатели на това което правим! :)... като професионален музикант с десетилетие студиен опит мога да кажа че найстина е така. Не знам аудиофилите тук до колко са обучени, до колко са слушали как трябва да звучи музиката, било в студио било на концерт, за да се приемат за обективен източник на мнение,...
Дай да чуем някой твой продукт, да "видим" опита как се е отразил в него?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#104 Мнение от velinski »

Моето впечатление от десетки контакти с професионални музиканти е, че те болшинството (с малки изключения) изобщо не се вълнуват от качеството на звука. Могат да слушат на първия моно кенеф, който им попадне. Интересуват се от техника на свирене, от чистота на тоновете, от паузи, темпо и пр. Но не и от качество на звука в аудиофилския смисъл :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

dillian
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Апр 18, 2013 2:27 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампи срещу Транзистори

#105 Мнение от dillian »

EmilRachev написа:
dillian написа:Не знам аудиофилите тук до колко са обучени, до колко са слушали как трябва да звучи музиката, било в студио било на концерт, за да се приемат за обективен източник на мнение
Специално в този форум има много "обучени" хора, повярвай ми. :)
Ходят да слушат на живо музиканти, а също и аудио системи, като цяло се занимават с верния звук доста отпреди ти да се занимаваш с това. :wink:
Преди всичко, благодаря за мнението :) Не познавам всички във форуми и затова разбира се написах че тези с които аз съм се срещал не знаят добре за какво говорят в повечето случай, което е разбираемо :) А от кога аз се занимавам със верния звук ли? 20+ години как ти се струват? :) Кое е верен звук? Това май прозвуча като Пилат Понтийски :)
Не съм конструктор, музикант съм както споменах и преди, не мога да конструирам, мога само да изразя мнение за нещо което чувам, дали е реалистично или не, не знам колко са били на сцена със музикантите които слушате и знаете как найстина звучат, скромно мога да кажа че съм бил със доста ама доста хора :) На какво съм слушал музика, ами в студио на апаратура за над $1 000 000 и знам добре как звучи, студийния звук е за студиото, всяка система след това всеки компонент "оцветява".
Възхищавам се на хора които полагат усилия и конструйрат продукти на изключително ниво, за щастие има такива в България!
Респект!

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта