Предимства на лампите пред транзисторите

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Предимства на лампите пред транзисторите

#1 Мнение от Nikolay Kolev »

Интересувам се от статии и теми на тази тематика, разбирасе и от мненията на съфорумниците :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Преди години имах желание да публикувам поредица статии на тази тема, за да покажа различните становища. Тъй като сериозна полемика по въпроса в нашия форум не възникна, остана си само първата статия:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... =0&thold=0
Съвременните конструктори на лампова апаратура не биха се съгласили с много от изводите, които е направил авторът. Аз лично нямам обяснение на какво се дължи "магията" на ламповия звук.
За сметка на това мога да изброя множество общоприети заблуди, опитващи се да дадат лесно обяснение за причините на "ламповия" звук.
Преди всичко нека уточним - няма лампово и транзисторно възпроизвеждане. Има реалистично и нереалистично възпроизвеждане и добре конструираните лампови усилватели често постигат първото.
В този ред на разсъждения най-погрешното "обяснение на ламповия" звук е, че той внася "благозвучни" четни хармоници, които се "харесвали" на слушателите. Преди всичко потребителите на лампова апаратура са сериозни хайфисти, повечето от които са изградили критериите си, слушайки в началото "линейни" транзисторни усилватели.
Такива слушатели с опит трудно биха се поддали на евтини ефекти като вкарване на хармоници.
Горното може да се докаже и с неуспеха на всякакъв вид хардуерни и софтуерни "ламповизатори", чиито омазан звук не може да грабне нито един сериозен аудиофил.
Да не говорим, че много лампови устройства имат коефицент на нелинейни изкривявания от същия порядък, както и транзисторните. Крайната лампа ГМ-70 например има режим на работа, в който нелинейните изкривявания са по-ниски от точността на метода на петте ординати, с който се прави анализа им. Това в никакъв случай не я прави "по-малко лампова", а напротив, ГМ-70, 845 и 211 са едни от най-аудиофилските ланмпи!
В този дух може да се продължава дълго. Това, което ще направя, е да синтезирам най-широко разпространените според мен заблуди относно лампите и ще ги поместя като статийка.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Borislav Stankov »

И аз съм на мнение, че доста често се подценяват лампите поне от масовата слушателска аудитория. С години е насаждано мнението, че лампите са остаряла и не чак до там добра технология сравнени с транзисторите. Тази заблуда е толкова дълбоко вкоренена, че чак ми се струва почти невъзможно да се преборим с нея.

Самия факт, че повечето световни фирми все по-малко наблягат на звука при аудио системите идва да покаже, колко ужасно е паднало нивото.

p.s. С нетърпение очаквам статиите на Румен.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay Kolev »

Искам да балгодаря на Румен за сериозното отношение по въпроса. Искам да добавя, че не става въпрос само за преимуществата им в аудиото, а във всички свери на сегашното им приложение. Къде все още са незаменими и защо ?
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#5 Мнение от Nikolay Kolev »

Получих много интересен майл относно моята тема, ама е изчезнал и аз незнам как. Беше нещо за квадратична зависимост решетка катод при лампата, спрямо ескпоненциална при транзистора и за шума нещо, моля който го е изпратил да ми го пусне пак :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Защо вместо лично съобщение авторът не се включи в дискусията?
Колкото до незаменимостта на радиолампите, при мощните радиопредаватели, тя е факт. Ако говорим за електровакуумните прибори въобще, тогава трябва да разгледаме наистина многобройни приложения и ще излезем въобще от контекста на нашия аудио форум...

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Goro »

Темата е огромна и не може да се изчерпи в няколко реда.
Но това което на пръв поглед е видно, че при лампите характеристиките са близки до квадратичните (закона за степен 3/2), а при биполярните транзистори са експоненциални (e^x).
По тази причина при лампите, дори при високи нива, хармониците от трети нагоре са по-отдалечени от втори и с увеличаване на нивото бавно се приближават към него.
При експоненциалната характеристика на биполярните транзистори, при много ниски нива, трети и по-високите хармоници бързо се доближават до втори.
По тези причини спектралният сътав на транзистора може да е адекватен на лампата, но само при много по-ниски мощности.
За преодоляване на нелинейността на транзисторите се използва дълбока ООВ, която намалява хармониците толкова пъти колкото е дълбочината на ООВ.
Полезна ли е и до колко ООВ е друга обширна тема.
Тук, в екселска таблица с макроси, може да се видят хармониците на един преход база-емитер, в зависимост от температурата на кристала и напрежението база-емитер (Ube). (Попълват се t и Ube). Температурата на кристала не е за пренебрегване. Площа на кристала, дори на мощните транзистори, е само няколко квадратни милиметра. При работа с големи сигнали се получава непрекъснато термична модулация, а от там и на всички параметри на транзистора.
Последно промяна от Goro на Чет Авг 19, 2010 6:08 pm, променено общо 1 път.
五郎

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Както винаги, включването на Goro е сериозно обосновано теоретически!
За съжаление темата наистина е необятна дори само да се изброят разликите в характеристиките в единия и другия вид усилвателни елементи, породени от коренно различните физически процеси в тях.

Аватар
djekodjeko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 9:37 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#9 Мнение от djekodjeko »

Според мен, важна е схемата, НЕ с какво тя е изпълнена - транзистори или лампи. Както казват - важен е крайният резултат, някой го наричат Късмет.
Абсолютни неща няма..., има ги само в съзнанието ни.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

djekodjeko написа:Според мен, важна е схемата, НЕ с какво тя е изпълнена - транзистори или лампи.
За съжаление опитът показва точно обратното.
djekodjeko написа:Както казват - важен е крайният резултат, някой го наричат Късмет.
Колкото до късмета, грамотният конструктор разчита на три много по-важни фактора:
- Познания
- Опит
- Талант

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#11 Мнение от Alexander Gekov »

djekodjeko написа:... някой го наричат Късмет.
Да разчиташ на късмет в аудиото е като да разчиташ да ти засече патлака, докато играеш на руска рулетка с напълно зареден барабан.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#12 Мнение от velinski »

Абе трябва си и късмет
Като ти се отплесне дремела по някой нов преден панел и се връщаш в първи клас :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#13 Мнение от oceanman »

Не се наемам да описвам защо лампите звучат по-добре от транзисторите.
И на мен ми се вижда определението на транзисторниците относно "ламповия" звук неубедително...
Напоследък добро впечатление ми правят и някои добри транзисторни усилватели( включително и хибриди), но няма какво да се заблуждавам. Трудно мога да сравня тембровото богатство, плътността, пластичността на звука излизащ от добре направения лампов усилвател с подобен транзисторен...
Транзисторен усилвател ползвам само за кино и за суб в отделна система....в момента....но мисля и това някога да променя...и работя по въпроса... :wink:

Както и да е...спора за мен отдавна е решен с безусловно предимство на лампите. И не ми е нужно обяснение, а само използвам този факт...

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#14 Мнение от Goro »

Транзисторите имат бъдеще!
五郎

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Предимства на лампите пред транзисторите

#15 Мнение от velinski »

Имат бъдеще, бате Жоро, но не и в референтното домашно аудио
Само лампата може да възпроизведе звук, който може да се "пипне", холограма от плът и кръв
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта