Horn OR open baffle ?

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Публикувай отговор

Хорн или ОБ?

а. Хорн
69
65%
б. ОБ
37
35%
 
Общо гласове: 106

Съобщение
Автор
Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#91 Мнение от Teodor Gugulanoff »

haralanov написа:
Teodor Gugulanoff написа:5. И хорните и ОБ са отворен тип озв.тела - това като пояснение.
Под понятието "хорни", единствено заднонатоватените такива ли разбираш?
Не, не единствено.
Защо питаш ?
Изображение

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#92 Мнение от haralanov »

Защото ми стана много чудно като направи генерализацията, че всички хорни са отворен тип конструкция и си помислих как така, с лека ръка, зачеркна всички предни рупори с компресионни драйвери или такива със затворена задна камера :lol:

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#93 Мнение от Teodor Gugulanoff »

haralanov написа:Защото ми стана много чудно като направи генерализацията, че всички хорни са отворен тип конструкция и си помислих как така, с лека ръка, зачеркна всички предни рупори с компресионни драйвери или такива със затворена задна камера :lol:
Какво ще кажеш ако ти покажа преднонатоварен рупор без затворена задна камера ? Каква ти е целта, в крайна сметка, с тези уточнения, генерализации и пр. ? Трябва да се стремим да мислим, действаме и говорим положително за постигане на личен и общ прогрес.
P.S. Всъщност - ето един класически пример за преднонатоварена хорна без специално оформена затворена задна камера:
/ това, че няма затв.задна камера не го прави по-малко рупор или по-зле свирещ/
Изображение
© Dr. B. Edgar, Edgarhorn Company
Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#94 Мнение от gogo »

Ехо, появих се :D
haralanov написа:DIY, вече гостувах на Жоро и чух как свирят бафълите... Попитай го какво се чу като пуснахме малко по-динамична симфонична музика и дали 4W са достатъчни дори и за нормално звуково ниво...
Да бе, така е. Иска си мощност (не съм сигурен, ама какво точно слушахме, не беше ли Б.Е.Р.-а - понеже е 2,5-ватов де). А иначе 4 вата смятам че стигат за нормално ниво на слушане, но с уговорката да не е цял симфоничен оркестър (но тази уговорка важи не само за ОБ разбира се).



Благодаря на Теодор за обектиното изказване, смятам да приключим с това тази (безсмислена) тема (караница). Ясно е, че всеки има правото сам да реши какво да слуша. И за да завърша - ето една снимка от хола на г-н Нелсън Пас (снимката е от 25-ти май тази година). Явно и той вече слуша ОБ :wink:
И неговите думи - кратко обяснение към снимката:
"They're plain, but they sound really good"

Изображение

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#95 Мнение от haralanov »

Малко се отклоняваме от темата, но така или иначе сме подхванали въпроса (в никакъв случай не приемай постовете ми като заяждане - не са):
Teodor Gugulanoff написа:Какво ще кажеш ако ти покажа преднонатоварен рупор без затворена задна камера ?
Ще кажа, че въпреки огромното ми уважение към Брус Едгар, концепцията рупор без задна камера или с голяма такава е пълен абсурд от гледна точка на звука. Точно поради некадърни технически решения и имплементации, рупорите имат такава лоша репутация – абсолютно незаслужено.
Teodor Gugulanoff написа: Трябва да се стремим да мислим, действаме и говорим положително за постигане на личен и общ прогрес.
Мисля, че и двамата правим това, кое те кара да мислиш че имам някакви задни мисли или скрит подтекст в постовете ми?
Teodor Gugulanoff написа:/ това, че няма затв.задна камера не го прави по-малко рупор или по-зле свирещ/
Изображение
За по зле свирещ не знам, но с такава концепция говорителя работи като директен излъчвател далеч над честотата, при която конструкторът му си мисли че работи...

Едит: Жоро, Нелсън Пас има комерсиален интерес от цялата тая работа и може да си говори каквото му изнася, така че не можем да му вярваме безрезервно.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#96 Мнение от Daniel Petrov »

velinski написа:
Daniel Petrov написа: дрън-дрън...
тука пак дрън-дрън.
Ще се развихря по късно по темата, сега нямам време 8)


По отношение на хола на Нелсън Пас...

Жорка, защо си мислиш, че на Нелсън Пас хола е голям колкото такъв в люлинска двустайна панелка? Тоя хол там може и да има нещо общо с Нелсън Пас, ама все си мисля, че хола му е по голям, като ей тоя, дето е на снимките по долу примерно, дето си е ама баш неговия, щото го свалих от неговия сайт, даже в пдф-а е написано, че това е точно у тях а не на вилата, в кенефа или на друго место :lol: 8)

Изображение

Изображение
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#97 Мнение от gogo »

Изображение
Daniel Petrov написа:
velinski написа:
Daniel Petrov написа: дрън-дрън...
тука пак дрън-дрън.
Ще се развихря по късно по темата, сега нямам време 8)


По отношение на хола на Нелсън Пас...

Жорка, защо си мислиш, че на Нелсън Пас хола е голям колкото такъв в люлинска двустайна панелка? Тоя хол там може и да има нещо общо с Нелсън Пас, ама все си мисля, че хола му е по голям, като ей тоя, дето е на снимките по долу примерно, дето си е ама баш неговия, щото го свалих от неговия сайт, даже в пдф-а е написано, че това е точно у тях а не на вилата, в кенефа или на друго место :lol: 8)

Изображение

Изображение
Хей Дани!
А аз си мислех, че четеш редовно diyaudio.com :lol:
Дал си снимки на системата на г-н Пас отпреди доста години (всъщност откогато е имал "klainhorn" у тях в хола си - да, това наистина е неговия хол, както и този на дадените от мен снимки).
То е достатъчно само да погледнеш на твойте снимки апаратурата (усилвателите), за да разбереш, че става въпрос за времето на "Алеф" (Aleph) и производните му (т.е. отпреди 7-10 години). И понеже спориш упорито, ще трябва да те разочаровам с една друга снимка, показваща още по-големите му нови бафъли (за твоя информация снимката е доста прясна - от дата 26-ти август тази година). Я сега направи сравнение (дори и само по мокета, ако не намериш нещо друго общо между четирите снимки) и кажи на коя от тях му е сниман кенефа, на коя хола и на коя вилата :lol:
Изображение

Хайде стига с тези безсмислени разправии, няма ли да се спреш?

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#98 Мнение от Ivan Rachev »

:D в повечето случаи се слуша това което ти изнася ( можеш да си позволиш ) , много малко са хората които слушат точно това което им харесва и желаят :) , Пас е от последните . Гоге ako продължаваш да имаш някакви съсмнения , може много лесно да разберем Нелсон коя консрукция предпочита като го питаме :D , ако искаш направи го ти , виждам че следиш редовно DIYaudio.com за мен значение и съмнение няма :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#99 Мнение от gogo »

Ivan Rachev написа::D в повечето случаи се слуша това което ти изнася ( можеш да си позволиш ) , много малко са хората които слушат точно това което им харесва и желаят :) , Пас е от последните . Гоге ako продължаваш да имаш някакви съсмнения , може много лесно да разберем Нелсон коя консрукция предпочита като го питаме :D , ако искаш направи го ти , виждам че следиш редовно DIYaudio.com за мен значение и съмнение няма :wink:
Вече го попитах какво предпочита - хорни или ОБ. Като ми отговори - ще пиша. А иначе не съм от редовно следящите dyaudio.com, последно съм писал там преди около 3-4 години, но наскоро посетих сайта да видя какви са текущите тенденции и новини на Запад :wink:

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#100 Мнение от Ivan Rachev »

:D ...питаи го другия път като си говорите , защо е с 42" телевизор а не с 103" или 150" :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#101 Мнение от Ivelin Braikov »

Ха-ха.. Нелсън е влизал в bgaudio и е видял снимките от тази тема. :lol: :lol: :smt043 Само дето не е разбрал, че това е несериозно, а предназначението на плоскостите е за хорни... :lol: :lol: И той като мен иска повече бас от OB-ите. Възможно е дори да ги уголеми още малко, след което най-вероятно ще ги махне и пак ще си слушка хорни... :smt032
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#102 Мнение от Daniel Petrov »

Абе Жорка, на тебе ти порастна работата, взе да си пишеш с Нелсън Пас, ама ако ще и с господ да си пишеш, за мен си оставаш селски тарикат тип Андрешко :)
Съжалявам за откровението, дойде ми спонтанно :)
Не проумяваш ли, че любимата ти концепция накак си не е издържана, дори чисто физично заради акустичното късо (и драстичното увеличаване на хода) за честоти по ниски от минимално възможната (позволена от габарита), все пак не можеш да направиш ОБ 8.6х8.6 метра за да имаш 20Хц, хорната става доста по компактна :)

@Велински:
Искам още инфо по темата за 1/8 сек. закъснението при хорните.
И за тебе имам откровения...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#103 Мнение от Ivan Rachev »

:D ...еееее по интелигентно де , за някой ти сигурно си 40 годишен гастарбайтер :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#104 Мнение от gogo »

Daniel Petrov написа:Абе Жорка, на тебе ти порастна работата, взе да си пишеш с Нелсън Пас, ама ако ще и с господ да си пишеш, за мен си оставаш селски тарикат тип Андрешко :)
Не ми е за първи път, и с други хора съм си писал през годините (ти пък да не завиждаш, не е толкова трудно, изисква се само да знаеш добре въпросния език, за да не се излагаш и да пишеш глупости :lol: ). А работата винаги ми е била голяма - тури една кешовица под масата и да си ги мерим ако искаш :lol:
Ако аз ти приличам на Андрешко, ти откровено ми напомняш на съдията-изпълнител от въпросния разказ (поне по стил на говорене и изразяване в подобни ситуации - със сигурност).
Daniel Petrov написа:Съжалявам за откровението, дойде ми спонтанно :)
Спонтанноста е хубаво нещо, но забелязвам (а и не само аз), че при теб е омешано и с нещо друго...
Daniel Petrov написа: Не проумяваш ли, че любимата ти концепция накак си не е издържана, дори чисто физично заради акустичното късо (и драстичното увеличаване на хода) за честоти по ниски от минимално възможната (позволена от габарита), все пак не можеш да направиш ОБ 8.6х8.6 метра за да имаш 20Хц, хорната става доста по компактна :)
Изобщо не гоня 20-те херца, за да правя такъв екран - ти да не си луд :?: Друго търся в тази конструкция, не смятам да се повтарям пак.

:D

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#105 Мнение от Daniel Petrov »

Аз съм гастарбайтер, в това няма нищо лошо :)
Виж Андрешко е друго нещо :)

Жорка, не се повтаряй, никой не го иска това, факт е, че хорната е по добра, стига си се извъртал за да не паднеш по гръб - така, както тогава, когато слушахме 2 усилвателя - твоя и моя, помниш, нали?

И не се прави на жертва, не е необходимо, на повечето ни е ясно, че хитруваш 8)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта