Вътрешната срещу външната свобода

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#46 Мнение от VITAN »

Rumen Suvandjiev написа:
Maya Petrova написа:Бориславе, каква е твоята свобода?
Кириле, каква е твоята свобода?
Румене, каква е твоята свобода?
:)
Свободата за мен е състояние на духа.
ДА, но не само, защото човек не е само дух.
Прав е Борислав Узунов. От дългогодишен опит съм установил твърдата връзка между хранене и състояние на духа.

Например снощи се натъпках за разлика от предни дни. Имаше една херинга за изяждане, една салата, малко ракийка........ и после гравитацията и дивана бяха много свързани понятия. А много ме затисна работата и можеше да свърша доста, но бях "вързан". Къде е тук свободата?
WWW.RIFE.HIT.BG IT CAN BE DONE!

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#47 Мнение от becky15 »

Вярно е, че свободата е състояние на духа, начин на живот, че за всеки има различно измерение..
Но се чудех защо никой не казва за него конкретно какво е свободата, или поне една малка свободичка, която си има. Вероятно в един аудио форум едно от израженията на свободата на всеки един тук е аудиото и музиката.
Аз много вярвам в явлението наречено синхронизъм. Не съм сигурна, но мисля, че Юнг го беше въвел като термин или поне се е тормозил над него.
И тази сутрин ми се случи да получа отговор на този въпрос ето в този вид:

ВИНАГИ

важните
неща
са
очевидните
неща
които никой
никога
не
казва.


Да се нося по вълните на синхроничността е една моите свободи. И за да не ви звучи прекалено отвлечено ще ви опиша какво е.
Довлачвам се тази сутрин на работа с едно кафе и разказвам на колегите следното:
Тази сутрин много ми се спи: станах сутринта, направих си кафе, пих, реших да легна пак за пет минути, легнах, станаха двайсет и пет, станах пак, взех си душ, пих пак кафе, в рейса спах, дойдох, взех си още едно кафе.

Една колежка ми вика:
Звучиш ми като един дето беше писал: станах, бих си чекия, погледнах се в огледалото, видях, че съм брадясал, реших, че няма смисъл да се бръсна, бих си още една чекия, погледнах през прозореца, видях една мадама, бих си чекия...

И аз и казвам: Яя, този много свежо звучи. Сети се как се казва. И тя се понапъна пък се сети:

Чарлз Буковски

И накрая мистър Гугл като взе да ми плюе разни бисери на Буковски. Съжалих, че никога досега не съм го чела. Много ми хареса.
http://forum.buntarite.com/viewtopic.php?t=317


В заключение, ако не ми се спеше така зверски тази сутрин никога нямаше да разбера защо никой не казва какво е свободата за него. :lol:

VITAN написа:Прав е Борислав Узунов. От дългогодишен опит съм установил твърдата връзка между хранене и състояние на духа.

Например снощи се натъпках за разлика от предни дни. Имаше една херинга за изяждане, една салата, малко ракийка........ и после гравитацията и дивана бяха много свързани понятия. А много ме затисна работата и можеше да свърша доста, но бях "вързан". Къде е тук свободата?
Ми това си е свободичка някаква все пак. Щом ти е било кеф. Тамън измислих горния дълъг пост, където се вайкам защо никой не казва конкретно и ти посочи една конкретна свобода, макар и мъничка.

Тази сутрин само чудеса се случват.. :lol:
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#48 Мнение от VITAN »

Maya Petrova написа:Ми това си е свободичка някаква все пак. Щом ти е било кеф. .............................................защо никой не казва конкретно.
Кеф като ядеш, а после.... си вързан с гравитацията. Не съм го измислил аз, но е 100% ВЯРНО:

"Което е добре за духа, не е добре за тялото. Което е добре за тялото, не е добре за духа!"

Не казвам конкретно, защото е много дълга тема и ще излезем мнооого извън рамките на форума! А ще се получат и 3 вида конфликти:

- конфликт на познанието (кой какво знае или не знае);
- конфликт на интересите (на кого какво му оттърва или не, въпреки ИСТИНАТА);
- емоционални конфликти - кой кого харесва или не харесва.

Живота е най-добрия учител. Тук само се показва плевника, а всеки да си търси вратата :D
WWW.RIFE.HIT.BG IT CAN BE DONE!

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#49 Мнение от Rumen Zografov »

10 човека - 10 000 различни тълкувания.
Всеки хюман-бийнг е уникален както чисто физиологически, така и духовно. Всеки сам тълкува "свободата" и "истината" по свои собствени критерии (най-често, както му изнася) и тази тема сама по себе си няма никакъв смисъл (също толкова относително понятие като предните две). Един чел едно, друг - друго; един я отъждествява с чисто материални ценности, друг - с духовни и т.н. и т.н. Всеки мисли (освен "приматите", които избягват тази дейност), че я е открил или, че поне се е доближил до нея в някаква степен. Да, ама за тази степен няма еднозначна скала, по която да бъде отчетена.......тогава за какво изобщо говорим?!
Да не говорим за противоречията - споменаваме "свобода", а в следващия момент говорим за ограничения, които да спомогнат за постигането и - "не яжте месо" и т.н. Да, аз знам какви са последствията и реакциите за организма от консумацията на месо, но именно защото по някакъв начин съм "свободен", ще продължа да ям месо.....защото така ми харесва.......да, може би ако спра да ям месо, ще се почувствам по-добре, но пък тогава ще дам в жертва самият вкус на месото, което пък не ми изнася в случая.....и т.н. Аз решавам!
Свободата е в разбирането и осъзнаването, а изборът е нейно олицетворение, независимо какъв е той. Предразсъдъкът е най-големия и враг. От там нататък има само множество гледни точки....
Изображение

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#50 Мнение от becky15 »

Rumen Zografov написа:... и тази тема сама по себе си няма никакъв смисъл...
Има, има.
Всеки, който си е поблъскал малко главата над въпроса за свободата все е достигнал до някакви прозрения за себе си. Дали е свободен? Какво го кара да се чувства свободен? Дали прави нещата да се случват така, че да бъде свободен според собствените си критерии? Дали не обслужва нечии чужди представи за това какво е свобода? И т.н.

И понеже "важните неща са очевидните неща, които никой никога не казва" се създава впечатлението, че всички пускаме сапунени мехури и преливаме от пусто в празно.

Как да каже някой тук пред всички свободен ли е, какво го ограничава и в какво не се реализирал? Оказва се, че е прекалено лично.

Така че, зад месото и зеленчуците изплува свободата, въплътена в музика:

Freedom is a state! :)

http://www.youtube.com/watch?v=CEmqOFQIlVE
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#51 Мнение от Kiril Kirilov »

Maya Petrova написа:...
Понеже търсиш конкретика и ми се струва, че много цитати привеждаш...

Предлагам ти да проведем наживо много приятелски диспут, в присъствие на които искаш приятели, обаче без подръчни материали, словесно и на ВСЯКАКВИ теми ;-)

Много бързо ще разбереш какво е свобода ;-)

Конкретно, обещавам да говорим на каквото си и не си представяш :-)

Съгласна :-)

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#52 Мнение от Borislav Uzunov »

Rumen Zografov написа: Да не говорим за противоречията - споменаваме "свобода", а в следващия момент говорим за ограничения, които да спомогнат за постигането и - "не яжте месо" и т.н. Да, аз знам какви са последствията и реакциите за организма от консумацията на месо, но именно защото по някакъв начин съм "свободен", ще продължа да ям месо.....защото така ми харесва.......да, може би ако спра да ям месо, ще се почувствам по-добре, но пък тогава ще дам в жертва самият вкус на месото, което пък не ми изнася в случая.....и т.н. Аз решавам!
Свободата е в разбирането и осъзнаването, а изборът е нейно олицетворение, независимо какъв е той. Предразсъдъкът е най-големия и враг. От там нататък има само множество гледни точки....
Ето Румене, сам си противоречиш! Не е ли предразсъдък това, че ти приемашм неяденето на месо за ограничение? Ти казваш че знаеш за реакциите на организма при консумация на месо, но едва ли знаеш реакциите му при неядене на месо!
Аз не карам никой да спира месото, просто не искам да се правят изводи за нещо което не е опитвано. Аз няма да обяснявам какво е да не ядеш месо, защото който поиска може да пробва!
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#53 Мнение от Anakin »

Виждам,че темата протича като монолог,по принцип го разбрах и не исках да се намесвам,но искам да кажа само за месото,според мен нищо което има кръв по себе си не трябва да се яде.Това е мое мнение,моя философия,не искам никой да я чете или да я възприеме,просто да си кажа.Желанието за ядене на месо е според мен също зависимост, не казвам лоша зависимост,но аз съм ял месо,и за момента съм имал много много слаби колебания дали да проям отново,от година и половина не ям,та тезата ми е месото не е необходимо,не е задължително като въздуха,за момента,защото някой учени имат тези че месото е жизнено важно,аз казвам не е,казвам,че човек не трябва да яде мърша за да съществува,защото каква е разликата между разложеното месо и това от мъртво животно,което е не жизнено,"МЪРША" за мен.Свободата значи да обичаш,уважаваш,почиташ всичко живо,само тогава и всичко това ще те почита.Стремя се към него и се надявам да го постигна.Съжалявам,че нарушавам темата ви,за пореден път,но просто не съм на такова ниво, да се сдържа от коментар.

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#54 Мнение от Rumen Zografov »

Borislav Uzunov написа:
Rumen Zografov написа: Да не говорим за противоречията - споменаваме "свобода", а в следващия момент говорим за ограничения, които да спомогнат за постигането и - "не яжте месо" и т.н. Да, аз знам какви са последствията и реакциите за организма от консумацията на месо, но именно защото по някакъв начин съм "свободен", ще продължа да ям месо.....защото така ми харесва.......да, може би ако спра да ям месо, ще се почувствам по-добре, но пък тогава ще дам в жертва самият вкус на месото, което пък не ми изнася в случая.....и т.н. Аз решавам!
Свободата е в разбирането и осъзнаването, а изборът е нейно олицетворение, независимо какъв е той. Предразсъдъкът е най-големия и враг. От там нататък има само множество гледни точки....
Ето Румене, сам си противоречиш! Не е ли предразсъдък това, че ти приемашм неяденето на месо за ограничение? Ти казваш че знаеш за реакциите на организма при консумация на месо, но едва ли знаеш реакциите му при неядене на месо!
Аз не карам никой да спира месото, просто не искам да се правят изводи за нещо което не е опитвано. Аз няма да обяснявам какво е да не ядеш месо, защото който поиска може да пробва!
Не, Боби, не ме разбирай погрешно! Не е предразсъдък това. Според мен, пълното отричане на нещо си е чиста проба ограничение, но това е неминуемо, тъй като всеки човек си налага такова ограничение, отричайки нещо, няма как.
Това просто е моят избор, който не се базира на неприемането на непознатото (в случая - неяденето на месо), а лежи върху личното ми субективно предпочитание, а именно да усещам вкуса на месото, без оглед на последиците от това.
Да, за момента наистина не знам какъв би бил ефекта от неяденето на месо, но това по никакъв начин не омаловажава вегетарианството и хората, които се придържат към него, защото те също имат свободата на своя избор.
Никой няма право да убеждава или налага нещо на някого. Когато човек свободен, той може сам да избере кой път да следва, като по никакъв начин обаче, не трябва да смята, че това е единствения път.
Изображение

Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#55 Мнение от VITAN »

Месото не е толкова важно, важно е което разискваме: външна свобода/вътрешна свобода.

За мен отговора на едното и другото, както и взаимовръзките между тях идват от това КОЕ Е ИСТИНА, И КОЕ НЕ Е!

Ако имаш верен критерий, както за истинските неща с вселенско измерение, така и за най-дребните житейски неща - вече има предпоставка (но не достатъчно условие) да си свободен - външно и вътрешно. Разбира се външното на пръв поглед е по-трудно, но само на пръв поглед.

Имах един даскал, дето ми е забил една много умна приказка по въпроса:
Простите неща са най-трудни за разбиране!
WWW.RIFE.HIT.BG IT CAN BE DONE!

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ...

#56 Мнение от becky15 »

Kiril Kirilov написа:Много бързо ще разбереш какво е свобода ;-)
Великодушно предложение, но не съм готова за толкова бързо включване. Свободата не понася на всеки добре, особено ако го сполети изведнъж.
Но благодаря ти все пак.
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Аватар
ivjordan
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Сеп 30, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#57 Мнение от ivjordan »

Един много велик човек е казал: "Никой не е по-безнадеждно заробен от онзи, който си мисли, че е свободен."
Според мен няма свобода. Това, както и демокрацията, е понятие, измислено за всеобща заблуда (самозаблуда) на хората, защото иначе не биха могли да издържат живота.
Никой не е свободен, всеки зависи от нещо, както външно, така и вътрешно. Всеки сам си поставя окови и те по никакъв начин не зависят от парите, макар че на пръв поглед изглежда така.
Извинете, но кой от тук пишещите е готов още днес да вземе теслата и да натроши и изхвърли цялата си аудиотехника и музикална колекция? Отговор - никой. Т.е. всички Вие, аз също, сме роби на някакви вещи.
За каква свобода говорим след това? За какви пари? Какво общо има яденето (или неяденето) на месо?
Всеки е роб на вещите, възгледите си, ограничените си познания, общественото мнение, икономическата система... има още милион фактори, които ни ограничават. И после, да си говорим за свдобода и, неясно защо, за вегетарианство!?!
Няма свобода, а само илюзия за такава, но човека живее чрез илюзиите си, така че всичко е ОК.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#58 Мнение от Ivelin Braikov »

Какво казваш? Ако си счупя системата ще съм свободен? :lol: Нещо криво си разбрал свободата. Тя е възможността за избор. Докато имаш избор си свободен. А винаги имаш избор.
Ако те интересува какво общо има вегетарианството, ще разбереш сам. То също е избор. :D
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#59 Мнение от npn »

Въпросът не е дали имаме избор, а кога ще се научим да правим правилния такъв. Колкото до свободата, такава няма. И най-вездесъщия човек е най-малко роб на своите страсти и желания. Свободен е пробудения, просветения, този, който не усеща липса на каквото и да е, у когото липсват желания и страсти,а аз се съмнявам измежду вас да има някой нов Буда или Исус или Орфей. Иначе ви пожелавам приятен път към свободата, която е просто състояние на духа.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
ivjordan
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Сеп 30, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#60 Мнение от ivjordan »

npn е казал много по-точно същото, което исках да кажа и аз.
Не е въпросът да си натрошиш аудио системата. Въпросът е ясно да осъзнаеш, че си зависим от нея, т.е. не си свободен.
Важно е да се стремиш да намалиш до минимум нещата, които те ограничават и да ти е напълно ясно, че не можеш да премахнеш всички такива неща.
А изборът е още една широка заблуда, която не е предмет на настоящото обсъждане.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта