Вътрешната срещу външната свобода

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Stilian Andonov

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#16 Мнение от Stilian Andonov »

Vasil Nikolov написа:Абе недей да съжаляваш, не съм казал ,че го крият, бяха недоволни от хотела на Карибите и следващата година ще са на Хаваите, на остров Аруба или някъде другаде :D и при тях има проблеми и недоволство :D
Определено опростяваш нещата, макар и в това твърдение да има известна шеговита истина. Едно мога да кажа, всяко нещо се плаща, а т.нар. "финансова независимост" има една от най-високите цени.
За да мога да заведа семейството си на някое от споменатите места се прибирам в къщи за 2 дни в седмицата, понеделник ставам в 4:15, а в петък (събота всъщност) се прибирам в 2 през нощта. В тая светлина и на фона на висенето по цяла седмица на майната си, сам, бая често човек се замисля дали Ахтопол и 1500 лева заплата не е по-добре от Аруба и Карибите. Лошото е че един път напълниш ли джобчетата, връщането е почти невъзможно. :cry:

Май ще се окаже поне според мен, че вътрешната и външната свобода са в обратна зависимост и трябва да се търси баланса или всеки да си избере своя приоритет. Ще ми се да вярвам, че има хора и професии, които позволяват и двата вида свободи, ама нещо не се сещам какви са и възможни ли са в България...

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#17 Мнение от becky15 »

Stilian Andonov написа:понеделник ставам в 4:15, а в петък (събота всъщност) се прибирам в 2 през нощта
Извинявай, стана ми интересно какво правиш през времето, в което не спиш, в почивните дни?
Аз бих спала и двата дена. Сигурно не съм достатъчно издръжлива. :?
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Stilian Andonov

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#18 Мнение от Stilian Andonov »

becky15 написа:Извинявай, стана ми интересно какво правиш през времето, в което не спиш, в почивните дни?
Аз бих спала и двата дена. Сигурно не съм достатъчно издръжлива. :?
Хахаха, няма време за спане, ще спиме като му дойде времето. Уикендът е за виждане с близки хора и приятели, ходене по Витоша, малко снукър в "Зенобия"....

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Вътрешната срещу външната свобода

#19 Мнение от Rumen Zografov »

Stilian Andonov написа:
becky15 написа:Извинявай, стана ми интересно какво правиш през времето, в което не спиш, в почивните дни?
Аз бих спала и двата дена. Сигурно не съм достатъчно издръжлива. :?
Хахаха, няма време за спане, ще спиме като му дойде времето...
Само така се върви напред и нагоре... :wink: :smt023 Лошото е, че голям процент от хората в разцвета на силите си, не го разбират и се отдават на съвършен мързел, пък после - недоволни от себе си след години. :(
Изображение

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Angel Gekov »

Е, не е чак толкова укоримо да си поспиш. Особено в събота след обяд. Тогава усещам с всичките си сетива неудържимия повик на възглавницата. В неделя не е същото - вече съм нервен, че утре е понеделник. :D

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Rumen Zografov »

Не можеш да ме убедиш, че човек на моите години (24 на брой) има нужда от следобеден сън :wink: Но не това ми беше идеята, имах предвид, че младите хора си "проспиват" живота, което както преносен, има донякъде и буквален смисъл. :D
Изображение

Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#22 Мнение от VITAN »

Първо е вътрешната свобода, която никой не може да ти я отнеме, ако сам не я предадеш. След това е външната, която не е вързана с пари почти винаги.

Истината ще ви направи свободни. А къде е тя? Май първо трябва да се потърси вярна опорна точка. :D
WWW.RIFE.HIT.BG IT CAN BE DONE!

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#23 Мнение от Anakin »

Rumen Zografov написа:Не можеш да ме убедиш, че човек на моите години (24 на брой) има нужда от следобеден сън :wink: Но не това ми беше идеята, имах предвид, че младите хора си "проспиват" живота, което както преносен, има донякъде и буквален смисъл. :D
Да си кажа и аз за свободата вътрешна,външна не познавам за жалост,за мен само знаението може да се притежава безусловно,но и то е доста относително и неточно.А що се отнася за съня според мен това са пълни глупости хората които имат нормален сън са доста по съсредоточени от такива като мен.Аз от 2 години не съм спал защото по принцип трябва да ставам около 7 и до 2 не мога да заспя,а между 2 и 7 се събуждам на всеки кръгъл час.Според мен това са си чисти проблеми с нервите.На 20 години съм и предполагам не съм видял много от живота.

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от becky15 »

Вътрешната свобода е една красива старомодна утопия, може би.
Като в тази песен - Imagine:

http://www.youtube.com/watch?v=jEOkxRLzBf0

Утопиите обикновено завършват с изстрел - реален или символичен - все едно.

Това беше лошата интерпретация на вътрешната свобода.

В добрата версия - вътрешната свобода е реалността в нас, по която никой не може да стреля, защото сами подбираме обкръжението си и сами градим обстоятелствата, които ни удовлетворяват. :)

А и в двете версии външната свобода си остава опаковка.

И понеже тази вечер съм на вълна Бийтълс, сещам се, че те имат една песен за външната свобода - Hey Jude:

"Well don't you know that its a fool who plays it cool
By making his world a little colder"

http://www.youtube.com/watch?v=YXG83p2nkHw

:lol: :lol:
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#26 Мнение от Momchil »

:)
Мен си ме знаете , мога и до 3-4:00 сутринта да майсторя нещо .
Имам само една единствена тайна за успеха !

Четохме преди време статия , в която пишеше следното :

" Шест минути на работното място се равняват на 6 часа сън през нощта ."

Седнахме си на столчетата един ден с мой колега, навихме часовниците и дремнахме по 6-мин. . Еми нямате си на идея как помага поне при нас . :lol:

Поздрави: Момчил

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Evelina Milusheva »

Rumen Zografov написа:Не можеш да ме убедиш, че човек на моите години (24 на брой) има нужда от следобеден сън :wink: ...
Ако тоя млад човек не е спал от 2 денонощия, фактът че е следобяд е от доводите с най-нисък приоритет :twisted:

По темата - аз обичам да казвам, че има два вида свобода: свързана с пари и свързана с липсата на пари и съм различно свободна в двете половини на месеца :D Когато имаш кинти, можеш да ги изхарчих навсякъде...когато нямаш, си свободен от мисли какво да правиш с парите си и животът е някак си безгрижен (може би съм тежък оптимист)

Иначе вътрешно/външно...ми старая се, но всичко е въпрос на интерпретация :)
Простеенето, не мисля че има отношение по темата лично за мен. Напоследък съм по-културна, но не по-малко свободна...
lyrical hardcore

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от becky15 »

Еееех.... И безгрижна и свободна и културна. И всичко вътрешно и външно. Евала. Aз не мога така. Не съм стигнала до там още.

Имаше един разказ на Уди Алън. Много забавен. За мен поне.
Та в този разказ главният герой имаше много умна жена, ма си мечтаеше жена му освен много умна да е и много красива. Намери си човека една много красива любовница за компенсация. Но му беше трудно с балансирането между двете. Искаше двете екстри – ум и красота - накуп. И понеже в разказите на Уди Алън обикновено мечтите се сбъдват: стана фокус – мокус и красивата любовница се сдоби неочаквано с акъла на любимата му жена. И така тази жена-съвършенство, след първоначалния възторг, радост, тръпки и други в този стил почна да го отегчава незнайно защо. Вследствие, на което човечеца взе да се заглежда по някаква плоскогърда стюардеса с момчешка физика. :lol: :lol:
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Аватар
EvergreeN
чете и пита
чете и пита
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Лясковец
Обратна връзка:

#29 Мнение от EvergreeN »

Въпроса за свободата е много особен.
Ето дори и името на темата налага някакъв вид ограничение и критерии за видовете свобода, а аз не съм убеден, че тя може изобщо да бъде категоризирана, като вътрешна, външна, социална, или каквато си поискаш.
Човек още с раждането си е лишен от пълна свобода, защото е така устроен, че да е винаги зависим от нещо, да не говорим, че в някои случаи това че биваш ограничен по-някакъв начин е предпоставка да се развиваш.
За мен най-правилният начин да се чувства някой свободен е сам да си постави отправната точка за това кое му дава свобода.Което означава, че колкото и обширно понятие да е свободата, най-точното за нас като ЧОВЕШКИ СЪЩЕСТВА със всичките производни от това ще е всеки сам да намери своята свобода, колкото и ограничена да изглежда тя на друг...
Мисля, че само тогава човек може да се ОПИТА да се нарече свободен.

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#30 Мнение от becky15 »

EvergreeN написа:Въпроса за свободата е много особен.
Ето дори и името на темата налага някакъв вид ограничение и критерии за видовете свобода, а аз не съм убеден, че тя може изобщо да бъде категоризирана, като вътрешна, външна, социална, или каквато си поискаш.
Човек още с раждането си е лишен от пълна свобода, защото е така устроен, че да е винаги зависим от нещо, да не говорим, че в някои случаи това че биваш ограничен по-някакъв начин е предпоставка да се развиваш.
За мен най-правилният начин да се чувства някой свободен е сам да си постави отправната точка за това кое му дава свобода.Което означава, че колкото и обширно понятие да е свободата, най-точното за нас като ЧОВЕШКИ СЪЩЕСТВА със всичките производни от това ще е всеки сам да намери своята свобода, колкото и ограничена да изглежда тя на друг...
Мисля, че само тогава човек може да се ОПИТА да се нарече свободен.
Е, особен е въпросът. То ако беше лесно..
Но си много прав. Дори най-елементарно погледнато само факта, че трябва да папкаме всеки ден вече е ограничение.
А после майката-природа много фино е заложила капаните си, за да не спираме да се размножаваме. Това обикновено също е ограничение. Подчертавам "обикновено", не винаги.

Та между съня, яденето и размножаването къде остава свободата ни - каквато и да е тя?
Евъргрийн, каква е твоята отправна точка?
Сподели с нас, моля те, ако не е прекалено лично.
Ще ми бъде интересно.
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта