Е ли аудиофилията психично заболяване

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
lizaastar
чете
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:12 pm
Местоположение: България

Е ли аудиофилията психично заболяване

#1 Мнение от lizaastar »

според мен е...

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#2 Мнение от npn »

Според мен, психично здрави хора не съществуват.
Едните са луди, а другите, който са на хапчета или в лечебни заведения, просто са стигнали до крайната точка, към която първите вървят.
Разбирам, какво се опитваш да кажеш, но това се отнася за всичко в живота, за което си отделил, прекалено много енергия и се е превърнало в мания. Няма значение дали е аудиото, радиото, автото, спорта, любовницата, хазарта, кучето, котето, политиката, бизнеса и т.н.
Всяка мания, може да се класифицира, като заболяване и според мен е точно такова.
Работата е там, че някои мании, като аудиото, са свързани с креативността на човека, която е едно от най-висшите качества, които могат да се проявят, за разлика от политиката например, където се проявяват най-долните страсти.
Последно промяна от npn на Пон Дек 23, 2013 6:27 pm, променено общо 1 път.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#3 Мнение от kromuilis »

Хааахахах
ех че хубаво си го казал!!!
Подкрепям на 1000% казаното от NPN, ама направо много ме кефи!
:) :) :)

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#4 Мнение от EmilRachev »

lizaastar, обясни какво имаш в предвид под аудиофилия.
Хората, определящи се, като аудиофили се стремят да достигнат до възможно по-реалистичен и аналитичен звук.
Не виждам какво лошо има в това, че да ги наричаш психично болни.
Те просто не харесват изкривения звук, стремят се да са възможно по-близо до истината, просто така ги кефи.
Ако това за теб е психично заболяване... :)

Сега, отделен е въпроса, че някои от тези хора в желанието си да достигнат възможно по-добри резултати дават луди пари за техника или пък се осланят на изобретения и материали, които на обикновения човек биха се сторили странни или налудничави.
Точно за това те питах какво конкретно визираш.
Редно е да се обосновеш, а не само да подхвърлиш една бомба и да гледаш сеира.
Кажи защо според теб аудиофилите са психично болни, пък да го разискваме.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

lizaastar
чете
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:12 pm
Местоположение: България

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#5 Мнение от lizaastar »

Основно визирам хилядите левове дадени за минимално подобрение на звученето. Ако не е патология, остава да е чиста глупост.

В такъв случай ще се наложи да потърсиш за изявите си форум с по-нормални или по-умни според теб участници. В този повече нямаш работа.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#6 Мнение от EmilRachev »

Хората, склонни да хвърлят огромни суми, не бих ги нарекъл глупави, по много причини.
Най-малкото, защото спечелването на тези огромни суми не е по акъла на глупавите.
Освен това, богатите в масовия случай са стиснати хора, те и затова имат много пари, познавам известен брой такива, та по това съдя.
Та, тези хора не си дават току-тъй парите, доста мислят и премислят преди да плащат нещо.

Ако пък визираш хората тип тото-милионери, паднали им от небето огромни суми, то практиката показва, че почти никой от тях не е успял да си запази богатството за повече от година-две, всичко са профукали и са пак в мизерията.
За запазването на парите си трябва акъл, да ги развъртиш, инвестираш в нещо печалившо и т.н.

Мисля ми разбра мисълта.
Аз по-скоро бих нарекъл такива хора странници, но в никакъв случай глупави.
Да изхарчиш огромни суми за хобито си е по-скоро глезотия и себеугодничество, но съм далеч от мисълта да им давам акъл.
Имат пари - дали са ги. Техни са си, нека те сами определят как да си харчат спечеленото.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#7 Мнение от velinski »

lizaastar написа:Основно визирам хилядите левове дадени за минимално подобрение на звученето. Ако не е патология, остава да е чиста глупост.
Глупост е да боравиш с понятия, които не разбираш и да правиш аматьорски психоанализ на хора, за които ти виртуално не съществуваш :wink:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

lizaastar
чете
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 9:12 pm
Местоположение: България

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#8 Мнение от lizaastar »

Понятията са само две- "аудиофилия" и "лудост". И двете са доста разбираеми.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#9 Мнение от npn »

Аудиофил - човек обичащ музиката.

Аудиофилия - музика намазана на филия :lol:

Лудост - нашето нормално състояние, макар да сме сигурни в обратното :lol:

Весели празници!
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#10 Мнение от velinski »

lizaastar написа:Понятията са само две- "аудиофилия" и "лудост". И двете са доста разбираеми.
Съмнявам се, че разбираш и 1% от първото понятие, иначе нямаше да пишеш глупости. Пробвай в друг форум :wink:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#11 Мнение от EmilRachev »

npn написа:Аудиофил - човек обичащ музиката.
С това съм склонен да не се съглася.
В буквален превод би трябвало наистина да е нещо такова, ама реално в цял свят аудиофилите са си спечелили име на хора, търсещи възможно по-близък звук до истинския.
По Бай Тошово време у нас на такива хора им казваха хайфисти, с настъпването на демокрацията навлезе и по-модерното понятие - аудиофили.
Поне това са моите впечатления, може пък и да съм в грешка, знам ли... :wink:

Между другото съм слушал тук-таме системи, чийто собственици ги определят, като аудиофилски.
В масовия случай това не е звук, който би се харесал на мнозинството.
Звучи ми едно такова сухо и плоско, наистина много равно, но някакси без душа.
Масовото мнение е, че басовете на аудиофилските системи са плитки и, както се изрази един познат "тия колони лупат на кухо" :lol: Високите честоти са някак леко приглушени, което може би е истинския звук, но не и най-харесвания от масовия потребител.

С две думи, тези системи са за хора с доста по-различен от масовия слух и предпочитания.
Подобно е и моето мнение по въпроса, в смисъл това не е баш моя звук. Харесвам леко по-преекспониран или да го наречем неравномерен звук, намирам го за по-естествен и реалистичен.
А кой знае, може пък все още да не съм попадал на наистина качествена аудиофилска система, макар да ме съмнява де. :)
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#12 Мнение от npn »

Виж сега. Търсенето на възможно най-истинския звук, не означава, че системата свири така истински. Сам казваш "хора търсещи". Е щом още търсят, то затова и басът им не ти е харесал или нещо друго :wink: Знаем, че търсенето на аудиофила клони към плюс безкрайност. Играта няма край, докато не оглушеем тотално, остареем достатъчно, гушнем букета или претърпим квантова флуктуация, като котката на Шрьодингер :D

Краткото ми определение за аудиофил е от нежеланието да обяснявам на някого нещо, което няма да разбере. Едно е да получиш информация, а съвсем друго да я ОСЪЗНАЕШ, защото осъзнаването идва с личните преживявания. Мисля, че авторът на темата, не желае такива.

В крайна сметка мисля, че аудиофилът е човек, който чувства по определен начин, а чувство не може да бъде обяснено с думи. Може да бъде, единствено и само преживяно.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Е ли аудиофилията психично заболяване

#13 Мнение от Fenkiller »

Простият отговор е:
-Всеки намира за какво да си харчи парите (или повечето от тях дори и когато са му кът...!!!) и да се чувства щастлив от това!!!
В това няма нищо лошо и все още не е болест!
Поздрави!
Митака.
ПС. Дали е аудио или влакчета , колички , големи колички , каки ... и т.н. е все тя!!!
:D
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта