Усилвател ADI с TDA1554Q - Сглобен, оживен и финиш...

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
a_panov

Усилвател ADI с TDA1554Q - Сглобен, оживен и финиш...

#1 Мнение от a_panov »

Събота, неделя като пререждах нещата си открих части за цял усилвател:
стерео усилвателче с чип и платка
алуминиев радиатор от Pentium slot I
Траф на 12 V
захранващ кабел
Грец
2 х 4800 микрофарада
жакове
алуминиева кутия в която се събират всичките чарколяци

Ако някой има възможност и желание да сглоби и оживи усилвателя, ще му дам частите и ще си платя за труда.
Последно промяна от a_panov на Нед Дек 28, 2008 1:53 am, променено общо 2 пъти.

a_panov

Усилвател ADI

#2 Мнение от a_panov »

Усилвател ADI
Сглобих го но имам проблем с брума, той е консистентен със сила 1/2 от максималната сила на усилвателчето (0,7V и 1,8V напрежение е тоя брум в каналите). Когато оставя усилвателя с отворени входове или със замасени няма никакъв шум в колоните!!! Но в момента в който заврЪ кабела за входния сигнал в звукоизточника почва тоя брум. Взимам сигнал от два лаптопа. Когато го сглобих в насипно състояние нямаше тоя брум! Тогава с отворени, със замасени или с подаден сигнал нямаше никакъв шум!!! Чипа е TDA 1554, платката беше за четириканален усилвател он я преработих за два. Итогава преработена платка я сглобявах в насипно състояние и не даваше този страничен проблем! Естествено не всичко е направено както при насипното състояние. Това е с моя късмет офчи.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
:chain:
:snipe:
:plasma:
:bio:
:flak:
:enforcer:

Търся помощ!
Последно промяна от a_panov на Съб Дек 27, 2008 9:17 pm, променено общо 1 път.

a_panov

#4 Мнение от a_panov »

bugybarabata написа:това което си сложил не е никакъв грец иди в магазина на Пасат електроникс и си купи този грец BR1010 той е на 1000V 10А и ще ти върши идеална работа

Това нещо SR1645 e сдвоен шотки диод 16А 45V. Имам траф с 2х12V и нарочно ползвам двупътно изправяне за да имам "твърда" маса - никъде да не ми се прекъсва масата. Ако сложа грец, масата ще ми се прекъсва.
bugybarabata написа:другото което трябва да направиш е да направиш връзките от чинчовете до входа на суилвателя да е с ширмован кабел или кабел за слушалки.Успех
Това ще то направя! Благодаря!

Благодаря за бележките, но няма нищо по интересуващата ме тема - брума.

Снимките ги оправих.
Последно промяна от a_panov на Съб Дек 27, 2008 4:21 am, променено общо 1 път.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivo_Hristev »

Компютрите от които подаваш сигнал включени ли са в тока?

a_panov

#6 Мнение от a_panov »

Ivo_Hristev написа:Компютрите от които подаваш сигнал включени ли са в тока?
Да да, фазата е правилното място в контакта!!!
Май си намерих грешката!
Изображение
След малко ще допълня поста.

Сега си допълвам поста:
Та навсякъде пишат, ама няма кой да чете нищо че знам около 100 букви използвани от Хомо Сапиенс при комуникацията му със себеподобни. Сега ще съобщя какво съм намерил...
1. Захранвaщите проводници трябва да са къси. При мене захранващия е 30 см и мога да то намаля на 20 или 18 см.
2. Задължително е "-" на крайните стъпала в инт.схема /изводи 7 и 11/ да е с отделен проводник към захранването, а не заедно с извод 3 (масата на входния сигнал). Аз имам една обща маса! Сега на всеки вход имам пуснат кабел за маса от платката до чинча, и един кабел от платката до захранването с + и -. Трябва да разкача пин 3 от общата захранваща маса и да пусна кабелче до общата точка на захранването. И трябва са премахна двата кабела на масите от входните чинчове и да ги заменя с един общ който ходи също до общата точка на захранването.
3. При необходимост между захранващите проводници, близо до усилвателя, да се постави електролитен кондензатор с голяма стойност.

Тази вечер вече забелязах какво прави усилвателя!!! Като му докосна активния край на входовете с ръка, или като включа към звукоизточник все едно че усилвателчето лови радио или на практика се съмовъзбужда. Те хората и затова са дали тези три препоръки, най-вероятно срещу самовъзбуждане. Самото "самовъзбуждане" не знам дали така трябва да се определи словесно, тъй като нямам предишен опит за да кажа че е на 100% това явление!!!
С две думи, помогни си за да ти помогнат!
Последно промяна от a_panov на Нед Дек 28, 2008 1:55 am, променено общо 1 път.

a_panov

Не

#7 Мнение от a_panov »

Не, не става!!! Направих горните промени и нищо! Все същата хава. При отворени или замасени входове не може да се познае дали е включен усилвателя. Като му се ръчне кабел за да му се подаде сигнал се явава брум който е консистентен като ниво. Не се променя спрямо входния сигнал. Все едно лови радио но брум. Като се усили входния сигнал яко си клати колоните но в паузите между песните пак се чума тоя консистентен шум.

Усилвателя няма делител/потенциометър/галета на входа си! Източника на сигнал е PCM2704 който на слушалки кърти мифки. Подавал съм сигнал на усилвателя и от вградената звукова карта и от друг компютър, резултата е един и същ - появава се брум.
Последно промяна от a_panov на Нед Дек 28, 2008 1:57 am, променено общо 1 път.

a_panov

Подкарах го!!!

#8 Мнение от a_panov »

Ей подкарах го!!! :supz: Няма такова твърдоглаво животно като мене! Сега съм пуснал музика на входа от блока да слушат! Тъй като не са си избрали, аз избрах вместо тях да слушат Танкард.

Поне съм доволен че оправих маси и кабели. Ето какво остана от усилвателя.
Изображение

А ето и проблемната част от конструкцията на ADI това е кабела начертан в зелено.
Изображение
Фазата и нулата влизат в усилвателя (трафа), заземителния проводник от контакта беше свързан с "общата точка" на "масата" след изправянето. Този проводник беше проблема. Махнах го и няма шумове. Най-вероятно заземителния проводник не води към никакво заземяване!!! Още информация за тоя заземителния проводник в ->
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... B&start=15

Следващото което трябва да напрява е мрежовия филтър от гореспоменатата връзка.

И една препоръка от мен: взимайте си "хубави" тороидални трансформатори даже и да са за най-кекавата интеграла. Сега при мене 5А траф грее повече от радиатора на усилвателя. Дее** и буклуците дето ги продават.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Подкарах го!!!

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

a_panov написа:И една препоръка от мен: взимайте си "хубави" тороидални трансформатори даже и да са за най-кекавата интеграла. Сега при мене 5А траф грее повече от радиатора на усилвателя.
В една стара книжка по схемотехника пишеше "Никой усилвател не е по-добър от своето захранване".

a_panov

Завършен проект с TDA 1554Q - Усилвател ADI

#10 Мнение от a_panov »

Завършен проект с TDA 1554Q - Усилвател ADI

Източник на сигнал: PCM2704
Захранване: траф 2х12V 5A, двупътно изправяне с SR1645, 80000 микро фарада
Усилвателче: TDA 1554Q
Шаси: аналогов сателитен приемник TechniSat
Помощ: потребители на bgaudio.org (специални благодарности на Цветомир за дупките - http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... ic&t=13698 )

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Miroslav Danov »

А тези 8 000 мф нужни ли са? Дали няма да звучи по-бързо с 2200, както е по документ?

И препоръчвам едножилие навсякъде.


Супер е трафа отгоре, а и тези светещи нули :smt048

a_panov

#12 Мнение от a_panov »

Miroslav Danov написа:А тези 8 000 мф нужни ли са? Дали няма да звучи по-бързо с 2200, както е по документ?

И препоръчвам едножилие навсякъде.


Супер е трафа отгоре, а и тези светещи нули :smt048
На мене ми писаха много хора като тебе с препоръки! Благодаря ви на всички!
Основните забележки са:
1. Да сменя входните с 470 нано на WIMA mks.
2. Електролитчето на платката да го подменя с високоволтово.
3. Също подхвърлиха че окабеляването не е хубаво - трябва едножилие както ти си казал. Звездата съм я направил хубава но кабелчетата могат да се сменят със солидкор и спойките да се направят по-добре.

А това дето свети отпред, просто вързах иДиодчетата да светят защото нямам ключ за прекъсване на захранването. И така знам кога е включен и кога не усилвателя. Ако влезеш в стаята не се чува брум от колоните, трябва да се наведеш пред тях за да го чуеш.

Кондензаторната батерия която съм направил е 80000 микро, с една нула повече отколкото ти си написал. А на самата платчица стои 3300 микро.

Като гледам заглевието на подфорума "Чипове (Евтини) Усилватели" та смятам че толкова пари и труд вложени в тоя проект си заслужават. В близко бъдеще няма да го пипам отвътре тоя усилвател. Може да го занеса на някое прослушване на хубав звукоизточник и колонаж за да му се види лицето - звукът.

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта