приемлив ресивър с оптичен SPDIF

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
Аватар
dmad
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 27, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#1 Мнение от dmad »

здравейте, търся съвет относно следното: искам да ползвам оптичния SPDIF от лаптопа ми за да слушам в 5.1 канален режим (т.е. за филми). Бихте ли ми помогнали в избора на ресивър ? Някъде четох за избор на евтин вариант, който е моднат с догц за по дборо качество, но не мога да го открия.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от velinski »

Само да спомена, че оптичният SPDIF стандарт е най-зле като става дума за качество на звука.

Ако си тръгнал да си правиш качествена система с DоGC модули помисли за вариант на връзване с коаксиален SPDIF. Или помисли за вариант със софтуерни декодери и качествени аналогови връзки към усилвателя.

Иначе вариантът е лесен - купуваш си ресивър с добра кутия и приличен декодер и го даваш на Даниел Петров да му изкорми крайните стъпала.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
dmad
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 27, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

.

#3 Мнение от dmad »

ами за съжаление SPDIF а ми е само оптичен, коаксиален нямам. А какви точно декодери трябва да има въпросното устройство за да плей-ва звука от DVD рип-нати филми, и изобщо да плей-ва всички формати.

Аватар
dmad
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Дек 27, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

.

#4 Мнение от dmad »

Може би трябва да перефразирам. Какъв е най подходящият начин да превърна цифровия сигнал от SPDIF-a в аналогов 5.1 и дали ще имам нужда от декодер на AC3 примерно или той ве4е ще е "превърнат" в друг подходящ формат. Не съм наясно с нещата и затова моля за помощ.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivo_Hristev »

Зависи какво ще предаваш по този канал - ако подаваш стерео ти е достатъчен ДАК с СПДИФ сериен вход ( има таквиз ), ако ще подаваш 5.1 - декодер.

Жоро

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#6 Мнение от Жоро »

dmad, ако искаш 5.1 звук (dts, dd) ще ти трябва някой комересиален декодер. Тъй като там става дума за лицензи и патенти, е доста трудно да си направиш сам такъв. Ако сам си си направил колоните, си купи само някой декодер/приемател. Едва ли ще имаш проблем със SPDIF in, повечето го имат.

velinski: може ли да обясниш защо оптичния SPIDF стандарт е най-зле за качеството на звука? И с какво е коаксиалния кабел по-добър? И двата носителя (оптичен и коаксиален) пренасят идентичнен дигитален сигнал, който се преобразува на аналогов от ДАК-а. Ако сигнала не се заключи (тоест не е перНе виждам как може да има разлика между двата.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#7 Мнение от velinski »

Отговорът е много по-дълъг от 2 изречения. Коментиран е много пъти в интернет. Можеш да се разровиш сам като обърнеш внимание на шумовите характеристики на оптопреобразувателите, джитърът който вкарват и качеството на масовите оптични влакна и конекторите.

Също така темата е от 2006-та!

Жоро

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#8 Мнение от Жоро »

Дам, видях че темата е стара, след като отговорих...

Коментиран е много пъти в интернет, но само това - коментиран. И общо взето има два лагера:1 - битовете са си битове и dacовете коригират джитера, които е минимален заради буфер+кристал при източника 2 - щом има джитер не е перфектно...

Съжалявам, че съживих темата. Точно се регистрирах и не бях обърнал внимание, че няма много трафик тук...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#9 Мнение от velinski »

1 - битовете са си битове и dacовете коригират джитера, които е минимален заради буфер+кристал при източника
Ще може ли ти да ми обясниш сега за какво говориш?

Струва ми се, че не са ти ясни нещата, което може да се навакса.

Жоро

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#10 Мнение от Жоро »

Говоря за това, че аудиото, бит по бит, пристига идентично до мастото, където се конвертира в аналогов сигнал (ЦАП) независимо от джитера, нито от вида кабел, само не в правилното време. Да приемем, че сигнала върви така: източник -> toslink предавател --- оптичен сигнал --- toslink приемник -> ЦАП (или друг компонент, който ще ползва дигиталния сигнал). Обсъждаме джитера, който toslink компонентите са добавили. Когато сигнала излезе от toslink приемника може директно да отиде в ЦАП-а, който има вътрешен осцилатор за коригиране на джитер преди преобразуването в аналогов сигнал, а може първо мине през ASRC чип (като AD189* моделите) или схема, която намалява джитер-а в сигнала преди да го прати към цап-а. Да не говорим че коаксиалния кабел си има неговите недостатъци...


Сигурно имам още много да уча, затова те попитах.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#11 Мнение от Ivan Rachev »

8O :D
Последно промяна от Ivan Rachev на Сря Авг 05, 2009 7:19 pm, променено общо 1 път.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#12 Мнение от Ivan Rachev »

.... значи гледай какви тъпаци тия хайфистите, вместо да си купят един оптичен кабел за 15 лв от Метро :D се набутват понякога хиляди $ за коаксиални кабели :wink: .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#13 Мнение от Kiril Kirilov »

Жоро написа:Говоря за това, че аудиото, бит по бит, пристига идентично до мастото, където се конвертира в аналогов сигнал (ЦАП) независимо от джитера, нито от вида кабел, само не в правилното време. ...


Сигурно имам още много да уча, затова те попитах.
Ти хубаво говориш някакви неща, които изобщо не си изпробал как се получават на практика...

Първо виж червеното заглавие на сайта и второ: Пусни си при идентични останали компоненти оптичния и коаксиалния интерфейс на S/P DIF-a и после сподели тук разсъжденията си, върху които да сложиш практическите резултати от експеримента.
Продължаващи теоретични разсъждения, без експеримантален опит и резултати, ще бъдат счетени за несериозно и провокативно отношение. Прецени сам. И ще се радвам много да споделиш истински резултати от изследванията си. Ако не отговарят на теоретичната ти подготовка, ще се радваме да ти помогнем в наместването на теорията върху практиката.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#14 Мнение от velinski »

Това ми говори единствено, че системата ти е все още на ентри ниво и е много далече от тематиката на форума :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: приемлив ресивър с оптичен SPDIF

#15 Мнение от Stefan Stefanov »

Жоро, хайде сега си напиши поста като отговориш с правилния бутон!
Омръзна ми да повтарям и да оправям, от тук нататък директно ще трия всички безсмислени цитати!

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта