Първият ми DIY проект - Гейнклон

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Първият ми DIY проект - Гейнклон

#1 Мнение от Rado Penev »

Здрасти на всички...След като наблюдавах форума в продължение на 4 месеца, и най-сетне музата ми дойде, реших и аз да навляза в сферата на хоум мейд ампчетата - пък и имам някой друг лев за харчене... :lol:
Реших, че не искам да започвам отначало с транзистори - сметнах че схемата с ЛМ3875 ще е добро начало.Интеграл, малко елементи - общо взето ми е ясно как работи.
Избрах класическата схема на свързване - без инвертиране.
Искам сам да направя всичко по схемата, без захранващият траф, ест :lol: Та платката мисля да направя по този начин.
След като си поиграх 2-3часа с ЕкспрессПЦБ направих тази подредба на елементите и тази на пътечките.
Може би не е перфектна, но след като сам ще правя платката, мисля че ще се справя единствено с еднослойна такава.
Захранващият траф - реших че 20волта вторична 150ВА ще е достатъчен.
Утре ще тръгна по магазините да търся интегралата и подходящ траф.
Моля да погледнете как съм измислил пътечките - ако имам нужда от коментар - не се срамувайте :lol:

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#2 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Нема смисъл да си играеш с гей-наклона :)
Губене на пари и време :)

brum

#3 Мнение от brum »

Няколко забележки - много тънки пътечки, не е оптимизарано мястото заето от компонентите. Интегралната схема е по средата и трудно ще я закачиш на радиатор.

И един съвет - вижда се че нямаш много опит в проектирането на платки ( не че аз имам, уча се още ), затова по-добре потърси готова печатна платка ( чертеж на такава имам предвид ) по интернет.

А за начало в проектирането на платки ( ако имаш желание ) може би е добра идея да започнеш с това.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#4 Мнение от Rado Penev »

Да - и аз се сетих за закрепването на радиатора...
Колкото до ширината на пътечките - няма проблем да се направят и по-широки.Все пак схемата я направих за 30-тина минути, не съм я мислил много....
Споменах че не мога да открия ПЦБ на това изпълнение на ЛМ3875,на сайта със схемата има що-годе добро такова, но ми изглежда претрупано....
За оптимизирането - мисля че няма да има проблеми платката да е малко на длъж и шир (няма да имам много проблеми с ецването) :lol: , но приемам коментара - ще се опитам да потърся такава из нета, ако не открия - ще се мисли за компактна подредба.

brum

#5 Мнение от brum »

http://www.stiftsbogtrykkeriet.dk/~mcs/LM3875/

http://hepso.dna.fi/misc/lm3875/LM3875_amplifier.html

Това е само с едни търсене в гугъл. Потърси малко.

vitekk правилно ти е казал че не си заслужава играчката. При условие че tda7294 се продава за под 10лв кит за зглобяване ( мисля че е около 5-6 ) а звука и на двете си е тенекиен - ти прецени дали ще се занимаваш с ецване и пробиване на платки , събиране на части и другите глупости.

P.S. Еи сега пак ти погледнах платката - я по добре прочети малко книжки и после прави каквото и да е. Поне елементарните неща, без тях ще е много мъка. Казвам ти го защото и аз съм минал по този път.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rado Penev »

Мерси много за линковете....
Колкото до смисъла - просто искам сам да го направя, после може да се насоча към по-сложни изпълнения....абе важното е да е DIY :idea:
Последно промяна от Rado Penev на Нед Мар 19, 2006 11:28 pm, променено общо 1 път.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rado Penev »

При свързването това ли трябва да се получи?

rudiem

#8 Мнение от rudiem »

Това, което си дал като картинки на избраното от теб за писти и разположение на елементите в ни най-малка степен не отговаря на корпусите на елементите, а от там естествено идва грешка и при опрводяването.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rado Penev »

Не мога да разбера къде е проблемът.В размерите на елементите, или в грешно свързани компоненти?

rudiem

#10 Мнение от rudiem »

Проблемът е там, че интегралата не изглежда по този начин. Ти си задал като корпус изводите да са разположени в редичка, а те са на две редички.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#11 Мнение от Rado Penev »

rudiem написа:Проблемът е там, че интегралата не изглежда по този начин. Ти си задал като корпус изводите да са разположени в редичка, а те са на две редички.

Мерси за корекцията, извинявам се за проявеното невежество... :oops: Мислех че при свързването нещо съм объркал.... Така или иначе ще правя нов модел - този за нищо не става...А колкото до заземяването - така направено като в предния пост - ще има ли проблеми?

rudiem

#12 Мнение от rudiem »

Колега дай да не го обръщаме на чат, пиши ми на лично.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Stefan Stefanov »

В сайта има и схеми, и платки за Гейнколна.
Погледни ги, може да ти помогнат.
(Малко е трудно, защото търсачката не работи, но се поразрови)

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Първият ми DIY проект - Гейнклон

#14 Мнение от Teodor Gugulanoff »

FreestylerBG написа:Моля да погледнете как съм измислил пътечките - ако имам нужда от коментар - не се срамувайте :lol:

Така като гледам по-добре от както го е дал Richard Murdey няма да го направиш; неговата платка е една от най-компактните и добре замислените - http://www.geocities.com/rjm003.geo/rjm ... gc_brd.gif

@brum
Тенекиен звук ;) ... смешник.
Изображение

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от sparky »

vitekk правилно ти е казал че не си заслужава играчката. При условие че tda7294 се продава за под 10лв кит за зглобяване ( мисля че е около 5-6 ) а звука и на двете си е тенекиен - ти прецени дали ще се занимаваш с ецване и пробиване на платки , събиране на части и другите глупости.


Brum, чувал съм ги и двете, даже както знаеш и в момента слушам 7294. Е не могат да се сравняват, особено при по-големи мощности. На TDA7294 в даташита :) и дават 10% THD при пълна мощност, а на геинклоните мисля 1%, даже може и 0.1 да беше - не са ми под ръка да погледна. А в действителност нещата са още по-зле.

Според мен геинклоните са си едно ниво над TDA7294.

Е, може би като отношение пари/качество TDA-то е по-добре, ама усилватели не се правят всеки ден все пак. :) Пък и говорим за разлика 10-20 лв. - мисля че не е чак-толкова много.
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта