Въпрос свързан с LM1875

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Въпрос свързан с LM1875

#1 Мнение от st_hristov »

Здравейте,

Реших да си направя един усилвател с LM1875. Прочетох повечето теми свързани с тази интегралка и темите за LM3875.
Схемата по която ще го реализирам е:
Изображение
Приготвил съм си резистори металослойни и въглеродослойни за да видя дали ще има чуваема разлика. Приготвил съм си и UTP кабел (в едната тема видях, че едножилните кабели са прилични за целта), само няма да направя схемата по Р2Р монтаж, поне първата.

Пиша ви с молба за съвет за марка и вид на кондензаторите. За филтриращите на захранването (1000мФ) търсих на ELNA, но няма (от Велико Търново съм и понеже имаме само 2 по-големи магазина, пазарувам основно от Комет и Фарнел). В Комет има Fujicon, а за тях не съм виждал отзиви, а във Фарнел има избор, но направо не знам какво да си викна. Също така за входния кондензатор, чета на едно място, че е най-добре с полиестерен, на друго с полипропиленов. Ако дадете някакъв съвет ще ви бъда благодарен.

Поздрави.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Виж дали тези кондензатори няма да ти свършат работа за C1 и C2:
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic ... 24&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

За филтрови - ELNA Cerafine или подобни.

Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#3 Мнение от st_hristov »

Забравих да кажа, че на тази схема заградените елементи няма да ги монтирам.
За С1 не знам дали няма да е много 10uF.
Не съм виждал ELNA Cerafine, поне не от където пазарувам. До колкото разбрах не се произвеждат, но може и да се бъркам. Ще огледам за нещо подобно. Мерси.

Поздрави.

П.П. Гледам основно се хвалят Black Gate и Elna, но няма от къде да ги намеря.
Някой ползвал ли е на Panasonic серията FM? Мога да намеря, също така и от серията FC.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#4 Мнение от Fenkiller »

st_hristov написа:Забравих да кажа, че на тази схема заградените елементи няма да ги монтирам.
....
Хммм защо?
Аз не бих пренебрегнал C3 и C4 в никакъв случай!
C2 е определящ за минимален изходен офсет и е желателно да присъства (хубаво е да е байпаснат с неелектролитен 47-150 нанофарада)!
R1 бих сложил даже 100K(че и по малко...)!
st_hristov написа:...
За С1 не знам дали няма да е много 10uF.
....
Аз бих сложил даже 100 микрофарада...?!?!?
st_hristov написа:... Гледам основно се хвалят Black Gate и Elna,....
Хммм за гейтовете се носят легенди...а относно Елните зависи за коя серия говорим...
st_hristov написа:...
Някой ползвал ли е на Panasonic серията FM? Мога да намеря, също така и от серията FC.
FC е по добре от FM IMHO! И двете стават за захранванията! По добре от стандартна серия на Elna...
За звуковия тракт Elna Silmic (II) (както каза Cerafine не се произвежда...вече...)....
st_hristov написа:...Също така за входния кондензатор, чета на едно място, че е най-добре с полиестерен, на друго с полипропиленов...
А най добре стирофлексен(полистиролен)...!
st_hristov написа:...Приготвил съм си и UTP кабел...
Няма лошо в UTP-то но моля не го слагай в захранването и изхода на схемата (освен ако не са по 10 жила в паралел!)!
Поздрави!
Митака.
:wink:
ПС. Надявам се искрено че не смяташ да минеш само с филтрация от 1000 микрофарада (основните електролити на захранването ще са отделно нали? И поне 4700-10000 микро на рамо?)?!?!?
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Една от особеностите на Гейнклона е, че работи с по 1000 микрофарада на захранването. Според много хора така свири "по-бързо" отколкото с по 10 000 микро.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#6 Мнение от radev »

В захранването най добре е с 1000микро,но непосредственно до чипа 220/330микро също допринасят за доброто поведение на схемата.
http://radev1.narod.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#7 Мнение от st_hristov »

Четох в един пост на Miroslav Danov, че звучи по-добре без заградените елементи. Също така до колкото разбрах, свири по-добре без филтриращи след греца, а тези двата да са възможно най-близко до LM-a. Това мога да го пробвам имам в нас едни 4700uF на Panasonic, колко му е да ги монтирам за проба.
На филтриращите първоначално няма да има успоредно неелектролити, това също мисля да го пробвам.
UTP-то ще е навсякъде освен на захранването, там или ще сложа по-стабилен или няколко.
Elna Silmic (II) намират ли се ???

Поздрави.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#8 Мнение от radev »

st_hristov написа: свири по-добре без филтриращи след греца

Поздрави.
Явно си решил да екпериментираш,но не забравяй,че не всичко написано в интернет е вярно.Успех.

Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#9 Мнение от st_hristov »

radev написа: ... не забравяй,че не всичко написано в интернет е вярно.Успех.
Е това е ясно. :D Като имам напредък ще драсна и ще кача снимки.

Поздрави.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#10 Мнение от DJ Popa »

Здравей!
Правил съм десетки версии на схеми с LM1875. Най-много ми харесва инвертирана топология по обемен монтаж. Ползват се точно два филтриращи кондензатора по 1000uF, запоени директно на крачетата на чипа. Лично аз ползвам такива, предвид, че захранващото ми напрежение е около 23,8V на рамо:

http://audioplatinum.com/product_info.p ... ucts_id=44" onclick="window.open(this.href);return false;

За входен кондензатор полвам това:

http://audioplatinum.com/product_info.p ... cts_id=340" onclick="window.open(this.href);return false;

Но според мен, най-отворено звучи с този:

http://audioplatinum.com/product_info.p ... cts_id=303" onclick="window.open(this.href);return false;

Препоръчвам да си оставиш неполярните байпаси на филтриращите електролити, за предпочитане МКР около 100nF. Имай предвид, че малките филтърни капацитети изискват по-корав захранващ трансформатор, тъй като не запасяват кой знае колко енергия. Схемата, за която говоря е тази /С2 и С3 са по 1000uF, както казах вече/:

Изображение

Ако ти е интересно, ето линк към една обширна моя тема за експериментите ми с LM1875:

http://forum.audioplatinum.com/viewtopic.php?f=25&t=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#11 Мнение от st_hristov »

Благодаря за връзката, към темата. Прочетох я и все повече се надъхвам. :mrgreen:

Разрових се и намерих 2бр. от тези, из чаркалака в нас:

http://audioplatinum.com/product_info.p ... cts_id=303

За захранването чакам да пристигнат Panasonic FC по 1000uF.

Обаче ми излезе друг проблем, имам едно тороидче и по спомен мислех че е 2х30V(след стабилизирането говоря) около 200 VA. След като прочетох темата посочена по-горе и по-точно за захранването, че 30V на рамо му идва малко повечко дори и на 8 омови колони (такива ще ползвам), реших да го измеря за по-сигрно. Оказа се, че съм с грешка и след стабилизиране ми изкара 2х35V :roll: Не ми се иска да го разбутвам и обмислям да взема 2бр по 100VA, като ще гледам да захраня схемата с 2х25V (демек трафчето да е 2х18V) и да си направя моноблокове. Огледах във фарнел и за около 110лв. мога да поръчам. Ако знаете някъде по-изгодно да има кажете, ще съм благодарен. Стария ми тороид го бях поръчвал от един човек от Пловдив ако не се лъжа, но нямам връзка и не знам дали се занимава човека още.

Другото което ме притеснява, след като прочетох темата. Не съм очаквал да има ментета :D щом почнахме да копираме схеми за по няколко лева, нямам думи :D Взел съм ги от Пасат за по 3,9лв/бр, като успея да почина тези дни ще ги снимам и качвам снимки.

Поздрави.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#12 Мнение от radev »

Нама проблем захранването да е 2х25V,схемата работи много добре.
Ето и моя вариант на платка с бял печат,калай и маска,в завършен вариант:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1910 ... PLpiYZ.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
http://radev1.narod.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
st_hristov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#13 Мнение от st_hristov »

Ето снимка, на интегралната схема.

Изображение

Поздрави.

П.П. Ако някой прави разлика между ментето и правината схема да пише. :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

Според мен е менте!
Знакът на фирмата не е оригиналния. Шрифтът е по-тънък. Краищата на изводите не са оформени толкова добре, колкото на оригинала. Съмняват ме и части около металната основа.
Ето снимка на гарантиран оригинал (от digikey):
Изображение

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос свързан с LM1875

#15 Мнение от DJ Popa »

LM1875 се пакетира в няколко различни фабрики по света. Кристалите идват от NATIONAL SEMICONDUCTOR, но корпусите биват най-различно производство. Благодарение на този факт и оформлението им е различно на външен вид. Притежавам няколко вида чипове, всички гарантирано оригинални, но с разлики в корпусите. Семплите, които ми доставиха от NATIONAL SEMICONDUCTOR се различават от чиповете на FARNELL /обозначени на сайта като UK made/, а чиповете от малайзийската фабрика на фирмата са още по-различни. Принципно трябва да приемем, че най-прецизно изработения корпус ще е "най-оригинален". Това ще рече, че фино надписаните с лазер чипове трябва да са такива. Много учуден останах обаче, когато видях че в оригиналния GAINCARD се ползват доста неугледни чипове, надписани с бяла боя. A, Джунджи Кимура едва ли е ползвал ментета... :roll: В SHIGARAKI положението е същото:

http://www.hifi.nl/zoomimage.php?id=11780" onclick="window.open(this.href);return false;

Все пак най-верния тест си остава пробата. Ментетата не издържат на граничните напрежения и горят по-лесно при натоварване, заради по-малките си кристали. Лично мен ме е удряло по лицето парче от корпус на ментеливо ТДА2050, което буквално се пръсна още на 2х23V.

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта