Output level / impedance въпрос ???

HIGHLY INTEGRATED AMPLIFIER SOLUTIONS
Съобщение
Автор
Аватар
vozda
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Output level / impedance въпрос ???

#1 Мнение от vozda »

Здравейте, може би не му е мястото в този раздел на въпроса ми, за което се извинявам.

Ето какво ме мъчи:

Output level / impedance
PRE OUT (SUBWOOFER) ...................................... 1.5 V / 2.2 kΩ

Това е характеристика на усилвателя, който ползвам в момента. Мъча се да си направя уфър и съм зациклил със входа на усилвателя. Ползвам ТДА7294 /готов кит/. Това му е схемата:

Изображение

В комплекта има едно странно пояснение, което гласи "Входа на усилвателя е с делител R1,R6,което позволява да се "атакува" с по-голяма мощност." Е тука вече угаснах. Как да ги съгласувам, така че да работят оптимално.

А и другото, дето ми е интересно - не беше ли 0.775 V стандарта за хи-фи? Тук изведнъж 1.5 V.

Надявам се на помощ. :oops:
Vozda

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivo_Hristev »

0.775 Волта е съвсем стандартно за аудио индустрията ниво. Тук се говори за ефективна стойност на напрежението.

audioman

#6 Мнение от audioman »

Не махай R6, нека е поне 470 ома.
0.775 V = 0dBV / 0dBU -> има нива както под, така и над това ниво. Професионалните нива са 6Vrms, защо ли :lol:

Аватар
bdivi
чете и пита
чете и пита
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от bdivi »

Само да предпазя всички потенциални клиенти на TDA7293/4.

Започнах с големи планове но след няколко месеца придобих следния опит:

- От 8 TDA7293 имам 4 изгорели - две от тях на лабораторно захранване 2х20V, 2x2A и другите две на захранване на усилвател 2х40V. Имаха сериозно охлаждане с вентилатор - така че варианта прегряване отпада. Две от тях изгоряха при включване, една след няколко часа работа и една след няколко дни.
- От 2 TDA7294 едната изгоря при пускане на захранване 2х15V.

След тези мъки държа интегрални усилватели на поне 7 метра от мен ;-)

Поздрави,

audioman

#9 Мнение от audioman »

bdivi написа:След тези мъки държа интегрални усилватели на поне 7 метра от мен ;-)

Поздрави,

От една овца си правиш заключение за цялото стадо......

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#10 Мнение от Bojo »

Не съм съгласен! Досега съм вложил стотици от тези чипове в различни устройства и не съм имал никакви проблеми. Работят дълго, безотказно и много надеждно. Имам не повече от 5-10 изгорели и то насилственно. НО! Платките са проектирани по препоръките от ПДФа на призводителя и стриктно се следят режимите в които работят - захранващи напрежения, номинален импеданс и характер на товара и мощностите - отдавана и разсейвана. Чипвете са внасяни по моя заявка и не са ментета, каквито има по магазините. За информация само ще кажа, че някои от китовете, които се продават по магазините, са с по ниски цени от тези на които аз ги поръчвам по 50 накуп. Правете си изводите!

ПП Според мен, TDA 7294 при правилна топология на платката, с подходящи елементи, свири по-добре от Гейнклона.

Аватар
bdivi
чете и пита
чете и пита
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

#12 Мнение от bdivi »

Платките са ми доста далече от тези за 6.50 и са много близо до препоръчаните (в повече имат предпазители и полиестерен кондензатор на входа). А схемите са купувани от Пулсатор за над 12 лв едната преди доста време, така че се съмнявам да са менте. Както и да е, споделих практически опит.

Успех на всички, които се захванат все пак.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#14 Мнение от Bojo »

bdivi написа:Платките са ми доста далече от тези за 6.50 и са много близо до препоръчаните (в повече имат предпазители и полиестерен кондензатор на входа). А схемите са купувани от Пулсатор за над 12 лв едната преди доста време, така че се съмнявам да са менте. Както и да е, споделих практически опит.

Успех на всички, които се захванат все пак.


Говорех за топологията на платката, а предпазители на двуполярно захранване могат само да влошат нещата. Схема изпълнена дори с SMD кондензатори и резистори е достатъчно надеждна, въпреки влошеното качество на звука. Относно цената - за много пари можеш да си купиш и добър чип и лош, докато за малко пари... Много често търговците не са виновни.

ПП Ако има желаещи да правят усилвател с TDA 7294 мога да пусна проверени платки - стерео/мостово.

Публикувай отговор

Обратно към “CHIP (CHEAP) AMPS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта