Импулсно захранване - Схема и платка !

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Импулсно захранване - Схема и платка !

#1 Мнение от SlowDead »

http://bgaudio.org/images/upload/IZ%20COMP.pdf
http://bgaudio.org/images/upload/IZ%20SOLD.pdf
http://bgaudio.org/images/upload/IZ%20SCH.pdf
Ето и едно проектче малко преработено с по 3 мосфета на рамо ..
Импулсното тръгва без проблеми и работи безотказно :)
Ето и формулката за изчисляване на честотата ...
F=1/Ct(0,7 Rt+3 Rd)
При използвани компоненти каквито са на дадената схема тя е около 60kHz
Последно промяна от SlowDead на Съб Авг 26, 2006 12:24 am, променено общо 1 път.

vasil_

#2 Мнение от vasil_ »

А обратна връзка ... ?

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

импулсно

#3 Мнение от Cvetomir »

Кажи нещо и за трансформатора.
Може да си разочарован ако не успееш , но си обречен ако не опиташ.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от joro66 »

Платката изглежда добре проектирана.

kd503

#5 Мнение от kd503 »

Ориентировъчна мощност аз ли не чета добре или не е спомената :oops: .Иначе обичам дебелите писти добра платака :D .

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#6 Мнение от SlowDead »

Обратната връзка се вижда ясно на схемата.. от ценерите зависи напрежението което желаете да имате на изхода.. естествено и трафа трябва да е навит за такова напрежение ! :)
А това колко по колко намотки и какви ферити ще използвате избора си е ваш..
Мощността не съм я смятал .. имам едно такова импулсно в нас със по 2 ирфз44н на рамо и си вади около 150 вата изходна мощност стъпалцето...
Първичната ми е 6+6 навивки а вторичната някаде към 20+20 но феритите не са достатъчно големи .. може и още но нали трябва да се използват някаде ... иначе би трябвало да искара по-голяма мощност !
Вади +-55 волта и захранвам схема на Уоди...
Мощността ми е достатъчна.. даже рядко ще го слушам на full power ... то не се седи в колата..

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от SlowDead »

Изображение
3 ферита от младконструктор на които цената им е 2,50 лв.
първична 6х6 навивки със 6 проводника по 0,64мм
вторичната е 25х25 навивки с 5 проводника по 0,64мм
Изходното напрежение е +-58,5 волта точно (контролира се и от ОБ-то )
С по 2 броя на рамо IRFZ48N но мисля да сложа по още един !
Скоро ще измеря мощността и ще пиша ! :)

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от SlowDead »

руските диоди не ги монтирам на радиатор .. това им е предимството :)
Трафа съм го навил по следния начин :
12 жила по 0,64мм всяко навита 6 пъти по тороида по цялото му разстояние и след това 6х6 ги разделям така че да се получат 2 намотки с по 6 жила всяка от тях и вторичната е 10 жила със същото сечение навити 25 пъти по същия начин само че началото им започва от другата страна на тороида така че да съвпадне с дупките на платката :) после ги разделям 5х5 и е готово :)
Преди да започна навиването 3-те пръстена са залепени един към друг със някакво лепило.. аз използвах канаконлит..
след това ги потапям в лак и когато изсъхне лака започвам да навивам :)

kd503

#9 Мнение от kd503 »

Ами и аз го правя сега това захранване с по 3 irfz44n на рамо и ферит r 40 обаче на 60 килохерца добре ли ще е :oops: ? И е достатъчен 1 ферит нали :oops: ?Съжелявам ,но досега не съм правил импулсно ,а мерака е голям :D . :oops: А за +/- 35 волта каква да бъде вторичната (и доколкото се сещам ценерите ще са по 35 волта (това в ов D1 и D2 ценери ли са )) ?За съжаление на първа ръка ще се ползва за тда 7294 в мост + караусио бас в стил "кърти мифки" :oops: и всичко това в голф3 :roll: 8O .Все пак се надявам да се получи добре :D тоест да кърти добре (пишлемета к`о да ги пра`иш) :D

ivoshima

#10 Мнение от ivoshima »

ти си навии трафа както са ти написали.пък за 2Х35 волта ще сложиш ценери с общ збор 70 волта . но ТДА`тата на 2Х35 може да греят много . щом ще ги ползваш на мост направи захранването 2х30. и от там внимавай и с товара .успех :)

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#11 Мнение от SlowDead »

еми за 2х35 волта ще го навиеш така че да ти искара 2х40 волта и със ценерите ще го ограничиш на 2х35 като сложиш 2 ценера по 35 волта всеки от тях...
няма начин иска няколко пъти донавиване докато се постигне желания волтаж ...
един ферит е достатъчен естествено но до определена мощност ...
зависи каква мощност търсиш .... а за честотата незнам ... пак зависи от ферита до колко кхз издържа :)
Импулсното има една подробност ... ако използвате ферити от младконструктор , честотата на която трябва да работи трафа е 30кхз

kd503

#12 Мнение от kd503 »

Помощ! Моля ударете едно рамо за импулсния траф :(
Направих всичко ,но на изхода получвам +45/-18 волта и това при токограничение 500ма при който пък 12 те волта падат до към 8 волта :oops: при захранване без ограничение на тока стигнах до 6,5 ампера и като видях ,че пада на напрежение пак си е 12-8=4волта :cry: се отказах(забелязах че при повишаване на тока и напреженията скачат :roll: ).
Ферита ми е сив,леко грапав с загладени ръбове с размери до милиметър като на r 40 обаче няма от къде да знам че е такъв купен е от Варна магазина до руското училище за 3,9лв (не помня точно цената :oops: )
Та на този ферит му слагам 6+6 първична по 8 жила всяка по 0,56мм и 15+15 вторична пак 0,56 по 6 жила всяка и .... неще :(
Въпроса ми е колко навивики да сложа зада работи коректно с този ферит и каква честота да му пусна целта е 12в. > +/- 30 волта , мощност максимална.
А ако го пусна без ов какво трябва да стане по изходите и изобщо как да процедирам при първото пускане :?:

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#13 Мнение от SlowDead »

Мисля си за сериино производство на това импулсно .. схемката просто е отлична !
Ако има заинтересовани нека да пишат !
Цената на парче ще е към 50 лв.
От моята версия искарах 350 вата в говорителя ..
Импулсното е някъде към 500 вата с ферит Р34 от кашке , като има възможност и за Р40 като мощността ще се вдигне още с поне 100тина вата, че и повече !

Nikolai Nikolov

#14 Мнение от Nikolai Nikolov »

SlowDead написа:...От моята версия искарах 350 вата в говорителя...

С какъв усилвател ?

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#15 Мнение от SlowDead »

A+B

Публикувай отговор

Обратно към “CAR AMPLIFIERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта