мощности

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#16 Мнение от Ivo_Hristev »

Говорителят си е говорител, независимо дали е в кола или в хол. Друг е въпроса че Автоговорителите са с доволно висок Qt.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Daniel Petrov »

Е,тука главното е в начина на изпълнение на импулсното захранване,щото изходното съпротивление на ампа май зависи главно от вътрешното на захранването.
Аз например не ползвам ограничение по ток,то така и така няма токов компаратор при SG3525.Оттам малко вътрешно на захранването и малко на ампа.
Има най различни подходи при конструиране на захранването,ще кача малко схеми тук и ще драсна кратки пояснения с предимства и недостатъци.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Daniel Petrov »

Demon написа:Говорителят си е говорител, независимо дали е в кола или в хол. Друг е въпроса че Автоговорителите са с доволно висок Qt.

Qt на говорителя и Qt на сандъка са две напълно различни неща :-)
Съотношението м/у тях е ключът за равна АЧХ.
При разлики м/у двата Qt-са се получават невравномерности в АЧХ-т.е. повдигания с по 5-6дБ примерно за определени честоти..
Има литература по въпроса :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

gps

#19 Мнение от gps »

Demon написа:Говорителят си е говорител, независимо дали е в кола или в хол. Друг е въпроса че Автоговорителите са с доволно висок Qt.
на повечето 10-12 инча автоговорители предназначени за фазоинвертор Qts е 0.3-0.4 а това хич не е високо, нормално е- при Fr 30-40 Hz! виж при тези които работят с обема на целия багажник Qts e висок.има едно простичко правило-ако използваш говорител с Qts към 0.3 -0.35 и Fr към 30-35 Hz и настроиш фазоинвертора на рез. честота на говорителя ще получиш равна ачх

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#20 Мнение от Ivo_Hristev »

Май с горния пост съвсем обърках понятията...
Това което исках да кажа е че при говорителите с твърдо окачване ( авто ) Qt зависи главно от Qe, а като имаш усилител с високо изходно променяш Qe ( последователно на говорителя ) а оттам и Qt. Затова може едни и същи тела да звучат по различен начин с различни усилватели.....

gps

#21 Мнение от gps »

в едни стари руски книжки е описано как да се променя Qts на говорителя но там става въпрос за домашни сравнително не много мощни говорители .иска ми се да пробвам тази методика и при автоговорителите но не смея-мощностите им са големи.освен това не знам как да се измерва изх съпротивление на усилвателя а и си мисля че има и други начини на :сработване : на усилвателя с говорителя.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#22 Мнение от Ivo_Hristev »

Кои са тез стари руски книжки?
дай и ние да се просветим :lol: :lol:

gps

#23 Мнение от gps »

за да се увеличи Qts се добавя резистор последователно на говорителя . аз пробвах с един типичен фазоинвертник Fr-37 Hz Qts-0.32 -добавих му 10 ома резистор и Qts стана 0.78 !!!! тоест вече говорителя е за затворена кутия .но това не е практично първо част от мощноста и то голяма отива да топли резистора второ кой ще иска от хубав фазоинвертен говорител да прави такъв за затворен обем!!виж намалянето на Qts е интересно-добавяш допълнителен магнит зад основния и като бонус получаваш увеличаване на чувствителноста ,по-тъпия вариант за намаляне е с внасяне на механични загуби -промазваш част от трептилката с нещо еластично (аз ползвам суров каучук разтворен в бензин) или залепваш прозорците на шасито на говорителя с нещо полупропускливо -марля бинт тънък велтър . техникс правят говорител за затв обем и същия само че с доп магнит използват за фи , сони пък правят вариант за фи и същия( с доп магнит ) използват за бандпас--така си спестяват разходите за призводство на 2 различни вида говорители .но става въпрос за 30-50 W говорители .при по-големи доп магнит трябва да е огромен .утре ще рушна руските сайтове за линкове по въпроса !!

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#24 Мнение от Ivo_Hristev »

gps написа:за да се увеличи Qts се добавя резистор последователно на говорителя . аз пробвах с един типичен фазоинвертник Fr-37 Hz Qts-0.32 -добавих му 10 ома резистор и Qts стана 0.78 !!!! тоест вече говорителя е за затворена кутия


По същия начин се отразява и високото изходно на усилителя... ( к.т.д.д.) :) :) :)

gps

#25 Мнение от gps »

по-трудно е да манипулираш изх съпротивление на усилвателя .по-лесно е да манипулираш говорителя ,пък и аз писах че това си е чист експеримент -едва ли някой ще иска да повиши Qts на говорителя си.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#26 Мнение от Ivo_Hristev »

зависи за какво ще се ползва въпросният говорител....
за ТЛ например виският Q е добре....

gps

#27 Мнение от gps »

нали сме на форум car amplifiers - идеята беше как да се сработят усилвателя и subwoofer-а. а за TL-проектите си има отделен форум където има хора доста по-компетентни от нас.

D.Kolev

#28 Мнение от D.Kolev »

àáå íåùàòà ñà ñè äîñòà ñâúðçàíè. àêî ïîìíÿ òî÷íî alnico å ñ õîðíè â êîëàòà :lol: :lol: :lol: :lol:

gps

#29 Мнение от gps »

аз четох за един американски караудио маняк който си монтирал в колата hi-end говорители за над 10000 $ !!!! и бил много доволен само имало един малък проблем -на всеки 6 месеца трябвало да сменя говорителите тъй като климатичните условия в колата много бързо ги скапвали .

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#30 Мнение от Ivan Rachev »

ima pi4 s 200 000$ audio v kolata ,estestveno pak v USA :D,a drug s 2 miliona $ v ku6ta-hornite mu po4vat ot 1 etaj a toi gi slu6a na 3-tia,French Guy-a v www.exoticaudio.org e s audio za 2 miliona evro
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “CAR AMPLIFIERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта