Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

#1 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Здравейте. Имам следния проблем вече с 2 CD-та (преди Sony - голям боклук, сега Pioneer DEH8600) - губят си настройките. Предположих, че проблемът е в кабелите и прекарах директни от 2.5кв. , и за масата и за плюса. Ефектът беше спорен, защото вече не гасне при палене, а само примигва, но пак си губи настройките. Странното е че не е при всяко палене! Не мога да твърдя със сигурност, че се рества при палене! Проверих напрежението на акумулатора при запалване и установих, че пада до 9.3V за около секунда. Ясно ми е че това е под необходимия праг за паметта на плеара, но не съм правил многократни измервания, за да съм сигурен, че при всяко палене този пад е налице. Колата е дизелова със 70 амперчаса акумулатор и пали без проблем дори в много мразовити дни (но не съм сигурен, че това е гаранция за стартовия ток). Въпросът ми е следния може ли да се направи и каква би била ползата от един много прост стабилизатор на напрежение на захранващата паметта линия на плеара. Смятам да се изпълни с кондензатор около 10000мф и диод, за да не го "смуче" стартера при запалване? Ще стане ли работата или съм на грешен път? Благодаря!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

#2 Мнение от velinski »

Нещо гнило има в случката. Под "настройки" имаш предвид, че пускаш Play и в един момент спира и минава в изходно състояние ли? По принцип напреженията в плейър падат за около 1 секунда докато се ресетне процесора, а ме съмнява в София да има райони с такива дропове... най-малко първо компресорът на хладилника ти трябва да е дал фира. Както и да е. Ако дроповете са потвърдено мрежови, можеш да сложиш един голям (или няколко малки в паралел) стартов маслен кондензатор на мрежата - примерно 80-160uF на 380-660V AC - продават се такива втора употреба по магазините за скрапни боклуци. В паралел на кондензатора задължително резистор 3.3 килоома на 30-50W, за да го разрежда бързо. Цялата установка слагаш в проветрива заземена метална кутия, като резисторът се завинтва с термопасата за някоя от стените. Хубаво е да сложиш и предпазител на входа, но първо си измери консумацията при студен старт докато се зареди кондензатора. Стойността на предпазителя трябва да е около 10% максимум над пиковата консумация.

Ъъъ сега видях, че става дума за кар-аудио... сори :oops:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

beni_il
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 4:31 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

#3 Мнение от beni_il »

Здравей, колега! Идеята за диод и кондензатор на захранването върши работа. Аз лично при такъв проблем използувам диод и малка акумулаторна батерия на 12В. Такива акумулаторчета ( с малки размери ) се използвт за домашни аларми и за много други цели и не са скъпи, а вършат работа в твоя случай, защото подържат захранването на плеъра достатъчно дълго - докато колата подгрява и върти стартера. Изпробвано е и работи! Успех!

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

#4 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Не трябва ли да се използват 2 диода и батерия, за да се избегне зареждане на батерията, защото по принцип те се непрезареждаеми?

dzwer
чете и пита
чете и пита
Мнения: 37
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най- проста система за стабилизация на напрежение на плеар

#5 Мнение от dzwer »

VtoriAkumulator.jpg
Шотки диода да е с максимален ток в права посока поне 15-20 ампера. Може да се наложи да му сложиш и малко радиаторче, за да не прегрее, ако обичаш да слушаш музиката усилена на максимум.
Акумулаторчето може от мотор(6-8 амперчасов) или някой по-малък, но задължително да е оловен и на 12 волта.

Аватар
list
има известен опит
има известен опит
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Най- проста система за стабилизация на напрежение на пле

#6 Мнение от list »

Аз съм избягвал проблема с нов акумулатор .......шегичка, но и това е решение.
Сега серизно:
Правил съм номера с диод, но ти предлагам да го свържеш само на + са на паметта на радиото. По този начин избягваш поставянето на допълнителен акумулатор, защото крайните стъпала са ти големият консуматор. Сложи някой капацитор около 2200 или 4700 uF след диода и си готов.

Публикувай отговор

Обратно към “CAR AMPLIFIERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 10 госта