Проблем със свързването на car audio

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
thenewguy

Проблем със свързването на car audio

#1 Мнение от thenewguy »

Hi, people!
Заехме се с баща ми да свържем музика на колата му - уж проста задача, а изникна проблем. Уж всичко изглежда ОК, а звукът е много тих, да не кажа едва доловим при стартиране на двигателя.

Плеърът е Panasonic CQ-RX300N

Колоните - 2x Pioneer TS-G1002i + 2xJVC cs-v4625. Знам, че са слаба работа, но местата в колата не позволяват колони с по-голям диаметър.

Някакви предположения на какво може да се дължи проблемът?

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от DLS »

Тих като "едвам се чува", или просто тих? Някакво кривене долавя ли се?

thenewguy

#3 Мнение от thenewguy »

Едва се чува. :)
Кривене има като си играя с херците, но мисля, че е нормално. При определени настройки свири ОК.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от radev »

Shmi написа:Едва се чува. :)
Кривене има като си играя с херците, но мисля, че е нормално. При определени настройки свири ОК.
Как да го разбирам това хем е тихо,хем е ок :idea:
Проверете дали правилно сте свързали и четирите говорителя към плеара,и какво напрежение ходи до него под 10.5V преминава в режим мълчание.Успех

thenewguy

#5 Мнение от thenewguy »

ОК в смисъл, че няма изкривяване... Но иначе звукът е тих.
Говорителите ги пробвахме многократно в различни комбинации. Все същото. Накрая пробвахме с пета, различна колона, със съвсем къс кабел и резултатът беше същия.
За съжаление в момента нямаме мултицет за да измерим напрежението. Ще гледам да намерим от някъде, пък в краен случай ще купя и нов - това си е полезна джаджа. :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Очевидно си объркал свързването, но с оскъдната информация, която си дал и от неясните описания не можем да разберем какво точно си направил.

thenewguy

#7 Мнение от thenewguy »

Кое не е ясно?! От колоните получавам съвсем тих звук, който обаче е без изкривявания! Всяка една от тях свири. Пробвал съм и с друга колона, която няма общо с останалите, свързал съм я посредством друг кабел и друга букса, разменял съм и поляритета. Обяснявам всичко това с цел да се елиминират всички евентуални слабости по свързването. При тази ситуация отново колонката едва свири! Трябва да доближа ухо на около 15-тина сантиметра, за да разбера, че изобщо изкарва звук!
Казах 1 и също нещо по няколко различни начина и с това се надявам да няма неясноти каква е ситуацията...
След като е нужна повече информация - питайте, вместо да казвате "оскъдна е".
Извинявам се ако тонът ми е прекалено остър, но вече втори ден, в тази тема, тъпчем на 1 място, разяснявайки нещо, което се подразбира в 1 единствено изречение!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Stefan Stefanov »

На твоите думи моят отговор е:

Нещо си сбъркал и това е ясно! Ако искаш повече подробности питай.

(не забравяй, че ти търсиш помощ и е в твой интерес да дадеш колкото може повече подробности, за да могат другите да разберат какво правиш, все пак не са ясновидци. Схемата на твоето свързване ще ни помогне, снимки - също)

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от DLS »

А дали със настройките всичко е наред на 100%?
Също до колко е скалата на усилване и при нулеви корекции до колко трябва да усилиш, че да чуеш кривене?
Някакво премигване на дисплея?

thenewguy

#10 Мнение от thenewguy »

Stefan Stefanov написа:На твоите думи моят отговор е:

Нещо си сбъркал и това е ясно! Ако искаш повече подробности питай.

(не забравяй, че ти търсиш помощ и е в твой интерес да дадеш колкото може повече подробности, за да могат другите да разберат какво правиш, все пак не са ясновидци. Схемата на твоето свързване ще ни помогне, снимки - също)

:) Не смятам, че си прав с този отговор. Дошъл съм във форум, който има добро име и разчитам, че тук ще намеря хора, които са по-запознати от мен с нещата. Казвам какво съм направил и на тази база очаквам мнение къде евентуално съм сбъркал и какво евентуално да направя. На въпросите, които съм могъл да задам, както виждаш, съм пробвал със съвсем подръчни средства да открия отговорите. Елиминирах възможността да има някакъв проблем във връзките до някоя от колоните в купето. За друго не се сещам, затова подканям вас да ме питате и заедно да открием препъни камъчето.
Схемата е възможно най-елементарна.:

Изображение

Посредством кабели и жакове съм свързал четирите колони в маркираните със стрелки гнезда.

От колата ако има нужда от снимки ще мога да ги пусна чак следобяд, защото не е при мен сега.

DLS написа:А дали със настройките всичко е наред на 100%?
Също до колко е скалата на усилване и при нулеви корекции до колко трябва да усилиш, че да чуеш кривене?
Някакво премигване на дисплея?
Ами поиграхме си доста време с надеждата да е именно от настройките. Споменът ми е смътен точно пи какви стойности започваше да криви, но беше примерно след 50 до 100 Hz. За такива колонки може да се очаква. Скалата за звука е до стойност 40. данните, които давам са за нея, т.е. усилване докрай. Преди това съвсем нищо не се чува.
Дисплеят свети идеално. Всичко свети ярко и без смущения.
Последно промяна от thenewguy на Пон Окт 20, 2008 11:46 am, променено общо 1 път.

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#11 Мнение от DLS »

Да беше почнал с тая снимка :D
Изходите за колони са ти на буксата с многото пинове :!:
Това са ти РСА изходи за усилвател.

thenewguy

#12 Мнение от thenewguy »

DLS написа:Да беше почнал с тая снимка :D
Изходите за колони са ти на буксата с многото пинове :!:
Това са ти РСА изходи за усилвател.

Tази ли? :

Изображение

Другата мисля, че е само за захранването?

Това кажете сега и ще потъна в дън земя от срам. :oops: :lol:

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#13 Мнение от DLS »

Тази, на която са ти и захранващите кабели :lol:
Даже сигурно са ти надписани кабелите, които излизат от нея.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

DLS е абсолютно прав!

Видя ли сега защо ти писах?
Ако беше пуснал тази същата снимка още в първия си пост щеше да получиш точен и изчерпателен отговор моментално и да си спестим няколко дни и десетина поста!

thenewguy

#15 Мнение от thenewguy »

DLS написа:Тази, на която са ти и захранващите кабели :lol:
Даже сигурно са ти надписани кабелите, които излизат от нея.
В инструкцията действително има свързване на колоните посредством тази букса /ако трябва ще дам снимка/. Обаче тя е двойна и схемата е за дясната половина, докато щепсела на колата ни е за лявата половина на конектора:

Изображение
Има само 4 pin-a.

Да не би да са 2 щепсела в колата, а ние да сме видели само този за захранването? От нищо няма да се учудя вече. :)
Stefan Stefanov написа:DLS е абсолютно прав!

Видя ли сега защо ти писах?
Ако беше пуснал тази същата снимка още в първия си пост щеше да получиш точен и изчерпателен отговор моментално и да си спестим няколко дни и десетина поста!
Сам виждаш, че ти ми даде насока за това. :D
Последно промяна от thenewguy на Пон Окт 20, 2008 1:17 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “CAR AMPLIFIERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта