възможно ли е 10" с бас рефлекс в обем 23-24 литра????

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
cerrone

възможно ли е 10" с бас рефлекс в обем 23-24 литра????

#1 Мнение от cerrone »

здравейте. имам един въпрос. за моя проект започнах обратната задача първо кутията и после говорителя. поради идеята да вместя кутията, така че да не стърчи в средата на багажника реших да я вместя в лявата част на багажника. по този начин използвам обема от багажника зад левия стоп. получи се "стелт" ефекта, но с по-голямо апроксимиране, защото не ми се занимаваше със стъкловата и използвах ПДЧ плоскости. а, да не забравя, че там ми е и газовата бутилка. ще постна снимки скоро.
като резултат излезе доста странно нещо но вършещо ми работа. разчетено е за 10" говорител. проблемът е какъв?????
днес си поиграх да измеря обема на кутията по стар и изпитан метод, който ще оставя да видите от снимките. излезе 23-24 литра без сложена вата вътре.
основният ми въпрос е: затворен обем или рефлекс????
по-ми се ще второто, но не съм сигурен този обем дали е достатъчен. моля, нека тези които имат практически опит да споделят какво мислят.
ако е рефлекс, дайте идея за говорител на разумна цена.
ако е затворен обем - пак приемам идеи за говорител.
предпочитам SQ, а не SPL
честно казано тръпката ми е Hertz ES250, но го дават рефлекс за по-голям обем.
някакви идеи????
П.П. Постнах темата и в tuning.bg, но имайки предвид средната възрастова група там, не тая големи надежди за правилен отговор :)

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Nikolay_Hristov »

И как си решил обратната задача, ако не е тайна? Как успя да получиш 10" говорител... с какви Т-С параметри и за каква конструкция 8O

bo666

Отфовор

#3 Мнение от bo666 »

Рачев: тези съвети в техномаркет не в бгаудио :wink:

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Svetlin Iliev »

Здравей.При тая цена дето ти я рекалмират си вземи обертон 12" (някъде към 150 лева ) и ще имаш перфектен бас , а и качеството на говорителя ще е такова че ще ти служи дълго( стига да не го изгориш насилствено де ).Чао и успех.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

Re: Отфовор

#5 Мнение от Sylis »

bo666 написа:Здрасти!!!Казвам се Божидар.Работя в "Техномаркет" и мисля,че мога да ти бъда полезен.Имай в предвид,че ше изкажа лично мнение и от опит с разли4ни говрители -включително и Herz:)
В "Техномаркет" имаме Subwoofer на BLAUPUNKT 12" в същия посочен от теб обем.Да ти кажа откровенно не свири ,ама хич добре.Цената му е 219лв и мембраната на говорителя не е хартиена.
Пробвали сме как звучи 12" и 15" Herz.Да ти кажа не е зле ,но за ниския ценов клас.Сега по твоя проблем:)
Аз,лично горещо бих ти препоръчал да си вземеш Subwoofer на SONY.Знам,че първото впе4атление,когато става въприс за SONY не е добро,но Subwoofer-ите за кола са наистина страхотни.Изпробвали сме 10" и 12" X-Plod .Параметрите им са впе4атляващи-10-тката сваля до 20Hz ,а 12-ката до 18Hz.Има и 15"-свалящ до уникалните 15Hz.Реалните им продълвителни мощност са не пове4е от 60-70 вата за 10" и 100-тина вата за 12".5-ъгалната конструкция на говорителя наистина спомага за доста дълбокия бас.Наи-вавното,обче,е че изкривяванията при по-големи натоварвания са с пъти по-малки ,отколкото при конвенционалните кръгли говорители.Herz-а също не са лоши,но практиката показа,че не свирят по-добре от Sony.Минуса при X-plod-а е ,че са само 89db,а Herz- преминава и 93db,а това е от значение.Упоменатия от Sony обем за 10" е доста близък до този който имаш ти и затова най-удачния вариант за теб,ще е 10" Sony X-Plod Subwoofer за 119лв.
Относно вапроса за отворен или затворен обем,бих казал ЗАДЪЛЖИТЕЛНО отворен.Басрефлекса оказва огромно влияние върху дълбочината на баса.В доста случаи той помага на евтини говорители дасвирят забележително добре.Плюс това говорител в кутия с басрефлекс изисква по-малък обем.
Надявам се да съм то бил от полза.Но,наистина,Sony може да са всякакви ,но Subwoofr-и за автомобили могат да правят.Не знам дали е от значение за теб ,но по спецификации дават,че Subwoofer-ите X-Plod могат да се монтират и директно на задната кора и пак да свирят супер.Докато за пове4ето Subwoofer-и на др марки се дават от самия производител за монтаж единствено в кутии.


Дрън дрън...18 хц 15 хц... 18" им сигурно до 12 хц слиза :roll: 7-моъгълните свирят още по добре сигурно с още по дълбок и стегнат бас :idea:
Hertz es250 ще ти свърши добра работа в 24 литра обем...ако е затворен даже може и по малко да е,но при басрефлекс трябва да приспаднеш от този обем около 2 литра за самия говорител и вече според зависи колко е голям басрефлекса още литър два и за него с което литрите останаха 20.Малко ще са му недостатъчни,но нищо не ти пречи да опиташ и да споделиш след това какво се е получило.Обърни внимание обаче на типа набасрефлекса.Препоръчвам ти да е поне с променливо сечение за да избегнеш до известна степен "неизбежното" в този малък обем...Успех!!!А и да не забравиш преди да смяташ какъвто и да било порт да си раздвижиш говорителя и да му снемеш Т/С параметрите :wink:

cerrone

#6 Мнение от cerrone »

sith-cat написа:И как си решил обратната задача, ако не е тайна? Как успя да получиш 10" говорител... с какви Т-С параметри и за каква конструкция 8O

нещо не си ме разбрал май. имах напредвид, че първо се съобразих с мястото в колата, по него направих кутия, дето следва чупките на багажника и тъй като кутията се получи с обем 22 литра и лицева страна непозволяваща слагането на 12", се обърнах за съвет за избор на говорител 10" работещ в обем 22 литра затворен или басрефлекс.
сега стана ли ясно?
благодаря за отговорите на всички. ще се радвам и на други предложения за говорител.
ето линк
http://snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=64461&moveright=1253484
изглежда странно, стана доста здрава. остава да я поукрася малко.

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nikolay_Hristov »

Ами.. аз бих те посъветвал да си харесаш един куп говорители, да пуснеш симулации с тях и да си видиш кой за какво става и за какво не.

Martin Krumov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 303
Регистриран на: Съб Яну 08, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Martin Krumov »

Надявам се, че не съм разбрал правилно от снимките, но със силикон ли си слепвал плоскостите?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Слагай Херца в затворената кутия и слушай. Ако не ти харесва как звучи винаги можеш да "издупчиш" кутията.

cerrone

#10 Мнение от cerrone »

myst3 написа:Надявам се, че не съм разбрал правилно от снимките, но със силикон ли си слепвал плоскостите?

здравейте отново. това с което съм слепвал плоскостите е монтажно лепило на Хенкел Moment Super FIX . струва около 7-8 лева в Бриколажа. на вид изглежда като силикона и се използва същия пистолет, но го дават като заместител на гвоздеи и винтове и се прилага за много материали.
http://newteck.orbitel.bg/doitself/arti ... nit_id=165
стана доста здраво. на цвят е бяло. фирма Bison го предлагат и в прозрачен вариант, но е по-скъпо- около 12 лева.
отгоре съм сложил и силикон като допълнение. и винтове. друго нямах под ръка :D
ами малко се обезсърчих за идеята ми за рефлекс в 22 литра. не заваляха предложения както си мислех...
но затова пък ми остава утеха да си използвам затворения обем - Херца тъкмо ще заспи там.
само дето през този уикенд се присъединих към многото пострадали от дъжда и трябва да обърна внимание на ламарините си преди да продължа с кутията :( :( :(
обещавам да постна снимки след като монтирам кутията в багажника после.

cerrone

#11 Мнение от cerrone »

Последен ъпдейт на снимките. приключих с кутията.
за проба сложих единственото нещо с което разполагам в къщи към момента (надявам се това да се промени скоро :? ) - 10" Hi Sound или както обичат да го наричат от недоглеждане III Sound :D

http://snimka.bg/album.php?album_id=64461&photo=13

Хм, все пак ми е първия проект - не бъдете много критични :)

Публикувай отговор

Обратно към “CAR LOUDSPEAKERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта