Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#1 Мнение от Flatmo »

Здравейте, искам да подобря малко звученето в едно Ауди 80 В4 седан.
Предна линия:
Понеже не успях да си намеря кори за предните врати с джоб за говорител ще трябва да се задоволя с оригиналните отвори в арматурното табло. По принцип размера е 10см. но смятам, че с помощтта на макетното ножче ще мога да монтирам 13см. говорители. Бюджета е около 100лв. за предната линия. Разглеждах какво се предлага по онлайн магазините но не съм чувал нито един от възможните модели (Hertz ECX 130, Ground Zero GZTF 13TX, Ground Zero GZRF 52X, DLS 125, HELIX E 5 X ESPRIT, Visaton DX13) мога да отделя и още някой лев за друг модел ако си заслужава.

Задна линия:
Двукомпонентна система 6.5" + tweeter + crossover. Дълбочина има достатъчно. Бюджета е около 150лв. Отново варианти много. Не съм чувал никой от тях.

Източника е JVC CD-player с mosfet усилвателче.

Давайте акъл :)
В краен случай ще избирам по параметри. :-?

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#2 Мнение от DLS »

Незнам дали е късно вече, но сигурен ли си че можеш да монтираш 13см в таблото на Б4? Иначе от всички изброени 13ТХ бих избрал категорично :)
"Отзад" в задните врати ли е?

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#3 Мнение от Flatmo »

Все още не е късно. Днес тъкмо запалихме колата с новия и двигател :mrgreen:
Концепцията се промени. Няма да се мъча с дупките в таблото. Упорито ще търся кори за предните врати или ще си майсторя отливки за 6,5" говорители. Така, че нещата отиват към 2 еднакви 6,5" компонентни системи в предните и задните врати.
Някакви препоръки за обща цена около 300лв?

Herz, DLS или Ground Zero?

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#4 Мнение от DLS »

Фабрично мисля, че не съм виждал говорителите във вратите :?
По-добре е да дадеш заделения бюджет само за предни говорители, които да монтираш подобаващо. Твърдо препоръчвам този вариант пред закупуването на две нискокачествени компонентни системи, особено при положение, че така или иначе е безмислено да монтираш тепърва нещо ново отзад.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#5 Мнение от Flatmo »

На последните Б4-ки корите са с по-малък джоб и в предната си част са равни. Там се изрязва дупка за говорителя. Такива кори си търся аз.
В задните врати има дупки за говорители 6,5" + 2" не мога да ги оставя празни.
За предните врати си мислех дали да не сложа едни елипси 6х9 (Hertz ECX 690, Ground Zero GZTF 69TX , DLS 269) но не знам какво ще се получи когато високочестотния говорител ми е до краката вместо до главата. По принцип се прави обратното - елипсите се слагат на задната кора а от пред има компонентна система най-вероятно има причина...

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#6 Мнение от Flatmo »

Компонентите са набавени:
Предна линия: DLS 960 в предните врати за целта съм направил стойки от MDF след като ги монтирам ще търся тапицерски услуги.
Задна линия: DLS R6 + DLS T20 задната линия съм я събирал от 2 обяви и нямам филтри и монтажните рингове към R6-ците. За филтри съм си купил кондензатори 10MF и бубини 0.15mH все VISATON и според този калкулатор http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/ ще режа на около 4KHz.

От къде мога да си намеря монтажни рингове? Сега няма как да закрепя предпазната решетка.

vik27
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:03 pm
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#7 Мнение от vik27 »

Филтъра на R6-та няма да стане така.....
Ето ти линк с оригиналния филтър
http://dls.se/files/60/2/specR6A_T25_2008.pdf
Направи го точно по схемата, защото това, което са написали: Crossover frequency ~ 4500 Hz просто не е вярно. Среза е малко преди 2000 Hz /фрапиращо нали/, защото това не е филтър от 2-ри ред. Това е филтър от 1-ви ред /бобина 0,35 mH/, a резистора и кондензатора образуват Zobel-група /без нея ще получиш едни кофти пикове в АЧХ след честотата на срез/. Друг е въпроса, че ако тръгнеш да смяташ Zobel-а по формули ще получиш съвсем други стойности, явно резистора и кондензатора са подбирани опитно и трябва просто да се доверим на "специалистити" от DLS.
Това е варианта с най-малко компромиси, но компромиси пак ще има. Най-добре е да се намери оригинален филтър, но бате Юри не го предлага отделно и всички ние, които искаме да слушаме R6-та с нещо по-добро от T25 сме малко прецакани.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#8 Мнение от Flatmo »

Този филтър няма да се получи добре без печатна платка. Х - монтажа ще стане доста натрупан.
Пуснах конфигурацията за проба на домашния усилвател. Сложих R6-ците в една картонена кутия :lol: не успях да уловя пиковете за които говориш. Но аз като цяло нямам много чувствителен слух. За начало ще ги пробвам така, ако не ми хареса ще сменям филтрите.

vik27
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:03 pm
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#9 Мнение от vik27 »

Flatmo написа:Този филтър няма да се получи добре без печатна платка
ама тя е задължителна.... Не е добра идея да залепиш бобината до такъв голям магнит
Flatmo написа:Сложих R6-ците в една картонена кутия :lol: не успях да уловя пиковете .
еми сложи ги в тенекия от сирене...може и да доловиш
Flatmo написа:аз като цяло нямам много чувствителен слух.
ами защо си купи DLS , а не некви "китайци"
Flatmo написа:ще ги пробвам така, ако не ми хареса.........
няма да ти хареса...най-малкото, защото с тези 10 mF ще ти изгори "пищялката". Сложи 4,7 или дори 3,3 mF.
Извинявай за сърказма обаче, правилно си се ориентирал, взел си хубави говорители, но те не само няма да свирнат добре без подходящите филтри, ами най-много да ги повредиш.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Трябва ми съвет за избор на нови предна и задна линии

#10 Мнение от Flatmo »

За сърказма бих те извинил но твоето граничи или дори е чисто заяждане. Още малко и ще кажеш, че съм недостоен да слушам тези богопомазани R6-ци. Даже името им нямам право да изричам. Още повече направо ще опропастя името на фирмата DLS със звука, който ще издава аудио системата в моята кола.

Такива необуздани реакции като твоята развалят добрия тон при комуникацията. :!:

1. Кой е казал че ще запоявам бубината направо за говорителя?
2. Картонената кутия е някакъв вид затворен обем разбира се различен от мрамор но все пак може да даде някаква представа за това какво ще се чува. Данеби кората на врата да е идеалното акустично тяло за говорители?
3. Купил съм си DLS защото съм имал възможност да го направя и защото смятам (базирайки се на мнения прочетени в нета), че ще свирят много по-добре от нови китайски алуминиеви или гумообразни говорители.
4. Остави ме първо да пробвам и да се уверя в това, което твърдиш!

От скромния ми опит знам, че най-важното е какви компоненти ще ползвам. С кондензатори по 10ст. не стават филтри. Затова си взех Визатонски. За мен филтър от първи ред винаги е бил достатъчен. С тези 4,7MF ще отрежа пищялката на 8KHz. Не мога да разбера логиката при условие, че производителя дава за R6 честотна лента 50-5000Hz.
В крайна сметка филтъра винаги мога да го променя. Чак до изгаряне на пищялката не мисля, че ще стигна защото няма да ползвам допълнителен усилвател.

Публикувай отговор

Обратно към “CAR LOUDSPEAKERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта