Двунамотъчен говорител - защо?

Модератори: guitman, DLS

Съобщение
Автор
Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Двунамотъчен говорител - защо?

#1 Мнение от Milenus »

Здравейте,

Въпросът който ме вълнува е свързан с двунамотъчните subwoofer говорители. Каква е идеята на тези говорители? Дали идеята е да може да се се постигне нужното товарно съпротивление според случая (паралелно или последователно свързване на намотките)когато се свързва към един канал или идеята е, че може да се свърже всяка намотка към самостоятелен канал на усилвателя (имам предвид ляв и десен)? Пуснал съм темата в този раздел, защото имам впечатлението, че двънамотъчни говорители са предимно авто аудио суб говорителите

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

Re: Двунамотъчен говорител - защо?

#2 Мнение от Tisho »

Milenus написа:Здравейте,

Въпросът който ме вълнува е свързан с двунамотъчните subwoofer говорители. Каква е идеята на тези говорители? Дали идеята е да може да се се постигне нужното товарно съпротивление според случая (паралелно или последователно свързване на намотките)когато се свързва към един канал или идеята е, че може да се свърже всяка намотка към самостоятелен канал на усилвателя (имам предвид ляв и десен)? Пуснал съм темата в този раздел, защото имам впечатлението, че двънамотъчни говорители са предимно авто аудио суб говорителите


Да си свържеш усилвателя в мостов режим без да ровиш вътре.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Двунамотъчен говорител - защо?

#3 Мнение от Milenus »

Tisho написа:
Milenus написа:Здравейте,

Въпросът който ме вълнува е свързан с двунамотъчните subwoofer говорители. Каква е идеята на тези говорители? Дали идеята е да може да се се постигне нужното товарно съпротивление според случая (паралелно или последователно свързване на намотките)когато се свързва към един канал или идеята е, че може да се свърже всяка намотка към самостоятелен канал на усилвателя (имам предвид ляв и десен)? Пуснал съм темата в този раздел, защото имам впечатлението, че двънамотъчни говорители са предимно авто аудио суб говорителите


Да си свържеш усилвателя в мостов режим без да ровиш вътре.


Имаш предвид, че с обикновен усилвател и такъв говорител се получава обединяване на двата канала в едно (както е нискочестотния канал при 5.1 озвучение, само че с тази разлика, че там се обединяват не 2 ами 5 канала)?

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#4 Мнение от Tisho »

Това се ползва при кар-аудиото. :wink: За мостово свързване на басов говорител. с цел по голяма дандания в колата. За 5.1 няма как да стане освен ако усилвателя ти за бас не е с два канала. :wink:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

двунамотъчен говорител

#5 Мнение от Goro »

Имайте на предвид, че ако свържете различни канали (с различни сигнали)- отделно към двете намотки, всеки изход ще се бори с вътрешното съпротивление на другия канал. При противофазни сигнали става опасно и за двете стъпала. Колко опасно зависи от силата на връзка между двете намотки. За предпочитане е такъв говорител да се ползва за сумиране на мощност от два канала, работещи с един и същи сигнал. Тогава при мостово свързване всеки канал ще е натоварен със съпротивлението на едната половинка, а мощността ще е 2 пъти по-голяма от случая при който всяко стъпало работи с отделна намотка и се натоварва с 2 пъти по-голямо съпротивление. Ако обаче използвате филтри, понеже в най-ниските честоти почти няма стерео сигнал, може да подадете и стерео сигнал.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Milenus »

Благодаря ви за отговорите!
Направих си заключението, че ако се цели качество не трябва да се свързва всяка от двете нямотки на такъв говорител към отделен сигнал (имам предвид стерео). Т.е. това което разбрах е ,че целта на такъв говорител е ако имаме стерео усилвател който ще се използва за х.1 канал (суб канал) с такъв говорител ще оползотворим двата канала на усилвателя без това да ни коства допълнително място за втори суб.

Публикувай отговор

Обратно към “CAR LOUDSPEAKERS”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта