Мнения за изложението.

Организационни въпроси, срещи, групови проекти и т.н.
(Само за регистрирани)
Съобщение
Автор
Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от batkorosen »

Mirilaj написа:

"Вярно, че лошата акустика не показа истинската страна на хорната и лампата, и дано някой, който досега не е слушал този вид направление в аудиото не си е направил грешен извод."
----------------
Аз съм точно такъв, който за пръв път слушам хорни. И това което чух ме навежда на мисълта, че тази конструкция е капризна по отношение на помещението в което се слуша.Даже имам чувсвото, че възникваше акустическа обратна връзка която пречеше на големите хорни дори да излъчат басите под 50 херца. А при конгите казват, че се е чул забележителен бас. Т.е. ако някой тръгне прави хорни за домашно слушане то не е сигурно дали ще чуе чара им в собсвения си хол.( не всеки има студио). Какво се прави в този сучай?

-------------------------------
Любител на баси, които галят като полъх на вятъра...

Krasi Yonchev

#17 Мнение от Krasi Yonchev »

batkorosen написа:...това което чух ме навежда на мисълта, че...


А някой, някъде, някога беше казал, че хорните се сработват по-добре с акустиката в помещението. Е, в същност е май точно обратното, но въпреки това, хорната свири поразително по-добре от друго ОТ при една и съща модално-резонансна характеристика.

batkorose написа:...Какво се прави в този сучай?...


Правиш едно гостуване на Рачев и разбираш как в действителност може да се държи голяма хорна в малка стая с относително малко (~10м) модални бас трапове. След инсталирането им, разликата преди / сега за мен беше просто съкрошителна - след втория трак спокойно можех да се разплача от щастие (някой след мен май го е направил дори). От тогава съм в процес на хорнизиране :)

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Ivan Dimov »

Благодаря на хората, които организираха мероприятието. Мисля че успяхме да си "сверим часовниците". Исках да чуя и слушалковия усилвател, но за всичко си има време.
Поздрави на всички и ви очакваме скоро пак да ни поканите :smt023

Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от batkorosen »

А освен модите в помещението(все пак е относително голямо т.е могат да съществуват много моди, а това донякъде прави разпределението по-равномерно) , сега се сещам че двете дълги страни са еластични. Едната от прозорци а другата е някаква сглобяема конструкция. т.е мембрани с непредвидимо поведение.

Ще попитам и нещо за хорните. Не съм прочел много по въпроса, но простото наблюдение на музикални инструменти с такава конструкция (валдхорна ха-ха, и всички останали медни духови) без да си променят дължината (проста войнишка тръба) имат ярко изразени собствени резонанси през 3,5 и 6 тона - те свирят до -сол -до. Не се ли държат така и ОТ-хорна макар формата им да е значително по отворена?

Поправка:Медните духови инструменти са комбинация от тръба + хорна. (Е учим се в движение)
А някой има ли осъществен модела на истински безкраен обем отзад? Все пак теориите се сравняват с него. Защо и да не го чуем?
Последно промяна от batkorosen на Вто Апр 24, 2007 2:56 pm, променено общо 1 път.

Krasi Yonchev

#20 Мнение от Krasi Yonchev »

batkorosen написа:...съществуват много моди, а това донякъде прави разпределението по-равномерно...


Нали се сещаш обаче, че не точно броя на модите определя нискочестотното разпределение, следствие от модалната характеристика, а гъстотата им, която се формира от съотношението м/у паралелите.

baterosko написа:...т.е мембрани с непредвидимо поведение...


Кое е непредвидимото?

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#21 Мнение от Nikolay Kolev »

Изложението надмина очакванията ми. Искам специално да благодаря на организаторите и всички решили да ни зарадват с прекрасния звук на системите си. Нямах време да се запозная с всички, но просто неможех да спра да слушам. Всичко което чух ми хареса по свой си начин. Големите хорни с етер седем бяха просто с ненадминат детайл, бърз и ударен бас. При хорните на Румен сцената беше толкова отворена спрямо разположението на телата, съчетано с малките им размери ги прави идеални за малки стаи като моята. Бонгите в края на прослушването имаха най-добра сцена. Няма да забравя как точно пред мен няколко слушатели се спогледаха учудени от звука на хорните на Теодор. Просто всичко свиреше. От усилвателите ми направи впечатление ниските на усилвателя на Аспарух с 6с33с, жалко че не му се обърна подобаващо внимание (поне докато аз присъствах). Надявам се да има още такива срещи. Още веднъж поздравления за всички организатори и участници, страхотни сте :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от batkorosen »

Благодаря за поправката за модите и за това че ме обучаваш. Когато на 22-23г. учих за моди в СВЧ резонатори и вълноводи не си представях че ще ми потрябват по-късно в акустиката.

А непредвидимото за мембраните е че не знаем колко и какво ще погълнат,пропуснат и отразят( за прозорците нещо може да се каже, но за стената от винкел+неизвестни плоскости + някакви звукопоглъщащи екрани - поне аз нямам идея как се държи). Което не значи че не може да се измери.
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.

Krasi Yonchev

#23 Мнение от Krasi Yonchev »

batkorosen написа:непредвидимото за мембраните е че не знаем колко и какво ще погълнат,пропуснат и отразят...


...освен ако не се знае повече за тяхната механична структура, но в крайна сметка това не ни помага кой-знае колко. Дори и стените да са проектирани като диафрагмени абсорбери, които до някаква степен да поглъщат определени модални резонанси, пак ще се нуждаем от широколентово акустично третиране, не само за уравновесяване на модалния баланс в акустичното пространство, но и поради факта, че имаме още един основен проблем - акустичната интерференция. Нейното действие, в определени ситуации, доминира над модалния проблем и е причината да няма суит спот за ниски честоти.

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Dgd »

Аз лично съм потресен от онова, което се случваше в суит-пойнта на предните рулори - никога не бях чувал такива среди от Етерите! А иначе големите хорни със " седмиците" ми идваха малко в повече, някак си прекалено агресивни ми бяха...Та моят извод е, че трябва да спра да пиша и да отида да въртя фунийки. Всъщност едни много големи фунии :D

Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от batkorosen »

Краси, не можах да разбера все пак дали си бил на изложението.
С материята, с която боравиш, лесно би определил за конкретното помещение кое е преобладаващото. Някой ден може да отида да измеря размерите на тази зала - не ми е толкова далече. Нещо приблизително може да се види на снимките. За да направим и конкретни сметки.
Дълбая толкова много защото тук недостатъкът е очевиден, а при ярко изявени ефекти е по-лесно да се определи коя е причината. Дори само от любов към науката.
На слух аз чух силен резонанс на около 100-120 херца. който Иван Рачев каза че е на 100 херца със ниво 20 децибела. Аз освен това чух нещо по слабо на около 500 херца и няколко по малки пика нагоре. Всичко това беше що-годе равномерно разпределено както в залата, а и избиваше и в коридора.
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#26 Мнение от Audiomaster »

Хорните са по-къси, според мен това също е от значение, едно е да са с дължина 3-4 м, друго 7-9 м. Лично аз бих предпочел вторите :)

Абе, GRADO - то на Велински беше трепач в каквато си искаш акустика си ги слушаш и не ти пречи, а и ампчето му беше невероятно...
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#27 Мнение от Sylis »

Rado Atanasov написа:Хорните са по-къси, според мен това също е от значение, едно е да са с дължина 3-4 м, друго 7-9 м. Лично аз бих предпочел вторите :)

Абе, GRADO - то на Велински беше трепач в каквато си искаш акустика си ги слушаш и не ти пречи, а и ампчето му беше невероятно...


Нещата с 7-9 метровите хорни са далеч по сложни от 3-4 метровите...Изискват по специални условия за слушане ;)

Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от batkorosen »

Rado Atanasov написа:
Хорните са по-къси, според мен това също е от значение, едно е да са с дължина 3-4 м, друго 7-9 м.


Е така вече ми светна.


____________________
Който търси, той намира.[/quote]

Krasi Yonchev

#29 Мнение от Krasi Yonchev »

batkorosen написа:Краси, не можах да разбера все пак дали си бил на изложението.


Да, разбира се че присъствах.

batkorosen написа:...конкретни сметки.


Конкретните сметки няма да доведът до нищо конкретно. Винаги има разминаване в центровете на модите с по 20Хц. А и да не забравяме - кои модални резонанси за важни? Предлагам да спрем до тук с обсъждането. Следвашият път заповядай пак на изложението и слушай добре - ще има защо.

Аватар
batkorosen
има опит
има опит
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 22, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#30 Мнение от batkorosen »

Краси Йончев написа:
Предлагам да спрем до тук с обсъждането. Следвашият път заповядай пак на изложението и слушай добре - ще има защо.


Благодаря за поканата. С нетърпение очаквам следващата проява.
Научих много от теб и останалите от тима.

Публикувай отговор

Обратно към “ОРГАНИЗАЦИОННИ Q&A”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта