Хорни с BG-20

Съобщение
Автор
Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#31 Мнение от killertoon »

... дявол ме взел ... истина е!!!
... Лампата свири!!! Чух я ...:smt107
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#32 Мнение от killertoon »

Здравейте на всички!
По повод услужливостта на Весо Ви каня на прослушване вкъщи. Той беше така добър да ми заеме лампов усилвател на Етерaудио в комплект с плейър преработен от Аспарух. тук
Най-голямата изненада беше като ми отави за събота и неделя и комплект Етер 6, които в момента свирят в хорните ми.
Пишете ми на лично или 0898 462 991.
По-късно ще изкажа впечатления от всичко това!

ПП. Става въпрос за неделя следобед.
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
BotsRevenge
има опит
има опит
Мнения: 98
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#33 Мнение от BotsRevenge »

Искам отново да благодаря на Иван за гостоприемството. Прослушването беше приятно. Обменихме и идеи.

Ще си позволя да покажа няколко снимки на системата, която слушахме.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#34 Мнение от Nanko Rusev »

Добър си с апарата!

Fortissimo
има известен опит
има известен опит
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Фев 22, 2006 1:00 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

#35 Мнение от Fortissimo »

До Коледа няма да имам много работа и бих искал да се пробвам да ги направя, ще може ли да се публикува чертежа за хорните. Благодаря предварително. Направих си хорните с ФР13 , ми се иска да чуя нещо с голям говорител. Поздрави от В.Търново.

Аватар
BotsRevenge
има опит
има опит
Мнения: 98
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#36 Мнение от BotsRevenge »

Благодаря :oops:

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#37 Мнение от killertoon »

Fortissimo написа:До Коледа няма да имам много работа и бих искал да се пробвам да ги направя, ще може ли да се публикува чертежа за хорните. Благодаря предварително. Направих си хорните с ФР13 , ми се иска да чуя нещо с голям говорител. Поздрави от В.Търново.


Проектът ми не е от най-правилните, но според няколко мнения включително и моето е доволно сполучлив дори доста. С удоволствие ще го споделя с всички, но първо трябва да го начертая, а с това и да добавя корекциите по проекта. Ще съм благодарен на всеки, които изкаже мнение относно конструкцията с идеята да постигна повече. В момента има забележимо спадане в ниските баси под 70 Hz. Това трудно може да се компенсира, мисля че е даденост на говорителя. Веселин Крачунов, на който изказвам специални благодарности за цялото съдействие ме посъветва да намаля камерата на около 3,5л (сега е около 4,5-5) с идеята да коригирам едно пропадане около 150 Hz и да се подобри ударността на баса.
За мен БГ-20-ката е наистина много конкурентен говорител за смешната си цена. Свалих си капачките и положението с високите се промениха доста. Отвори се повече сцената и присъствието, но може би станаха по неравномерни. Като ми остане време тези дни да си направя фазовите палци се надявам да се подобрят още повече.
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#38 Мнение от Veselin Krachunov »

Поздравления на Иван за хубавия и добре изпълнен проект, за куража и ентусиазма да се заеме сам и без външни консултации с проектирането и изработването на хорни, за желанието да се развива в областта на истинското аудио, за търсещия дух и за отворения слух, способен както да оцени новото и качественото, така и критично да прецени собстената работа.
БГ-20 наистина е добър говорител за бюджетни и широко достъпни DIY-проекти, от които се интересуват по-голямата част от младите и ентусиазирани DIY-ери, правещи първите си стъпки в начинанието.
Пожелавам успехи, нови проекти и предизвикателства, и успешно бъдещо развитие.

Аватар
entusiast
има известен опит
има известен опит
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:00 am
Местоположение: Пловдив

#39 Мнение от entusiast »

Здравей killertoon,аз също съм на мнение че BG20 е сравнително добро решение за нискобюджетни DIY проекти дори имам хорни изпълнени точно с него.Според мен за да свирне прилично говорителчето си иска мод,който при мен се състои в добавяне на фазови палци,но с формата на гъба-дължина 60мм диаметър в основата 23мм и диаметър на самата гъба 55мм.Прехода от основата към върхът копира профила на в.ч. конус като се оставя прав цилиндричен участък от 35мм за да може мембраната да се движи спокойно.За леко заглушаване на средите съм използвал неполярен кондензатор 0.68мф. вързан паралелно.Мога да кажа,че сега свирят.

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#40 Мнение от stefanyovev »

entusiast снимай палеца да му се радваме :]

Аватар
entusiast
има известен опит
има известен опит
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:00 am
Местоположение: Пловдив

#41 Мнение от entusiast »

Смених палците с форма на гъба и сложих с форма на куршум.Направих два вида по форма палци с цел експерименти и май че най-удачно се получава с куршмовия.Променях многократно и дължината и се спрях на 50мм.Разликите между двете геометрии са доловими на слух и е трудно да се каже коя звучи по-добре,доста е субективно.С куршума високите са по-насочени и по-ясни докато с гъбата стерео картината е по-добра и звука идва измежду колоните а високите омекват.Мога лесно да ги сменям,тъй като за захващане използвам магнита на говорителя и така ще е докато не реша как повече ми харесва.
Do not confuse movement with action!

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#42 Мнение от killertoon »

Еха :D много умна идея за временно закрепване на палеца, или поне аз не я бях срещал досега. Аз лично затрих един комплект БГ20, но на новия пак му изрязах капачката и чаках да се разработи. Разлика има определено със и без шпула. Фазов палец така и не съм си извъртял, защото не ми е изпаднал някой познат със струг. Определено ще ми е интересно да ги чуя с палец. За куршумовия палец и аз съм на мнением, че е доста насочен и извън точката на слушателя се губи интерференцията, но пък така на мен повече ми харесва :)
Не съм специалист и не съм експериментирал, но не е ли малко рисковано да слагаш кондензатор в паралел ... Аз не съм слушал много различни говорители, но все си мисля, че запазването на по-неподправен сигнал е по-ценно от това да изправиш АЧХ-то. Сигурен съм, че много хора няма да са на моето мнение.
И между другото, БГ-20 има много "рехава" система на окачване (след разработване) и си мисля, че това е голям недостатък особено при ниските.
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#43 Мнение от Stefan Stefanov »

Какво имаш предвид "шпула" и "интерференция"?

Аватар
killertoon
има опит
има опит
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Яну 30, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от killertoon »

Добре де капачката или шапката ... моя грешка :)
Относно стереото аз винаги си нагласям хорните според това как най-добре ми звучат. Когато малко ги разместя или аз се отместя от точката на слушане се губи много от обема, но най-малко теб трябва да поучавам :D Този ефект си го обясняван с интерференция в пространството на звуковите вълни както разбира се и с фазата. Изключвам фактора помещение на слушане.
What shall it profit a man, if he should gain the whole world and lose his own soul?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#45 Мнение от Nanko Rusev »

killertoon написа:Добре де капачката или шапката ... моя грешка :)
Относно стереото аз винаги си нагласям хорните според това как най-добре ми звучат. Когато малко ги разместя или аз се отместя от точката на слушане се губи много от обема, но най-малко теб трябва да поучавам :D Този ефект си го обясняван с интерференция в пространството на звуковите вълни както разбира се и с фазата. Изключвам фактора помещение на слушане.
Помещението можеш да изключваш, ако си на слушалки.

А че има само един sweetpoint, е пределно ясно ! :)
Пробвай разликите в звука при разместване на колоните спрямо помещението, не само чрез насочеността им към слушателското място..

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта