Проект с Визатон В200 - ОВ

Съобщение
Автор
Sky_Knight

Проект с Визатон В200 - ОВ

#1 Мнение от Sky_Knight »

Привет на всички!

Тъй като пак влязох в летния сезон и ме досърбяха ръцете да си сменя част от озвучаването и се хванах за хорните, понеже те си останаха най-слабото звено в системата ми. Имам предвид хорните по вече изобщо небезизвестния проект на Даниел Петров :smt038 (FR10)
Когато ги правех, изобщо не знаех какво ще получа, но ей на - вече стана една година почти нон-стоп кеф от такива мъници. Както и да е.

След известна доза чудене и 5 минути "слушане" на място и около час при gogo, най-накрая реших да си хвърля парите на Визатон В200. Като смятам да използвам само него, без филтри, без нищо, само някои модификации по самия него, но това по-нататък, засега ще е натюр :).

Вчера си взех три плоскости 40 х 80 и на 46 см направих дупката за Визатона. Тази плоскост я свързах с пиано панти и закачих и другите две. Пуснах го на Веф-а (още няма да го пускам на ламповия :) ) и пуснах мр3ки от мр3 плейьр! И останах доста ... впечатлен. Този говорител просто е много музикален :). Не знам как да го опиша иначе, но и моето и мнението на съквартиранта ми е, че просто свири красиво. Определено няма сериозна подкрепа отдолу, но се усеща, че има потенциал. Днес ще се постарая да направя снимки на първоначалния макет. И почвам да си играя с размер на baffle-a.

Един въпрос, как се нарича open baffle на български - акустичен щит ли? :? Понеже в нашия форум има много малко (да не кажа нищо) по темата за този тип конструкции и съм си напълнил главата само с английски думи. :(

Надявам се и други да проявят интерес и да подискутираме :) Защото лично според мен open baffle-a заслужава повече внимание... Стига да го чуете веднъж :) (а да не говорим, че се прави МНОГО лесно :) )

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#2 Мнение от gogo »

Open baffle=акустичен щит, а аз си им викам "дъските", щото са си просто дъски (е, можеш да ги фурнироваш, лакираш, боядисваш - ама пак си остават едни прости дъски). Радвам се, че ще правиш такава конфигурация :st

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

Аз лично не съм виждал по БГ книгите описана подобна конструкция, но имайки предвид че е подобна на стандартният екран за зимерване на високоговорители, мисля че би следвало да се нарича именно акустичен екран. Преведено буквално от английски се превежда като отворен отражател. Та не знам как точно да го наречем.....

Аз не съм си играл с този говорител, но съм сигурен че Гого го е проучвал обстойно. Сигурен ли си че големината на екрана е оптимална? Иоиграй си малко с разположението на телата в стаята. Може и да се получат интересни неща в ниските.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#4 Мнение от gogo »

Baffle=преграда (ако трябва да сме конкретни). А как ние ще си му казваме - ами става всякак :) Може и екран, може и щит. При този размер на преградата (общо става 120х80см) биха се получили нелоши резултати, но по-добре би било височината да е по-голяма - да кажем 120-150см (ако ще се ползва само един драйвер). А иначе магията на звука е голяма. Както каза Иво - пробвай на различни места в стаята и на различни разстояния от стените.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivo_Hristev »

gogo написа:Baffle=преграда (ако трябва да сме конкретни).



Правилно. Взимам си бележка ;-)

Sky_Knight

#6 Мнение от Sky_Knight »

Днес реших, че ще пропусна снимките, че малко ме е срам. В смисъл, толкова нямах търпение да го чуя, че пантичките едва съм ги закрепил, говорителят е на 2 винта...!!!! Свързан с ... хмм.. някакви кабели, към Веф 101 Стерео... С много лоши кондензатори :) А да и сорса ми е мп3 плейър на батерийки Апацер иииии просто не ми се мисли какво ще е на СД плейъра и Микростелта на gogo, но просто утре ще пътувам за Варна и нямам време. В понеделник ще продължа. Т.е. ще направя още един такъв сгъваем щит със същите размери, ще ги захвана вече както си трябва и ще пробвам стереото :D

А да - какво чух и днес ли - ами успях да нацеля една точка в стаята, щита е с трапецовидна форма като двете страници са почти изцяло приближени към стените - на около 10 см. Та в тази точка има сериозна подкрепа в НЧ областта, определено надминава мъничките ФР10. И това с пъти по-лош усилвател. А това, което уж го има на АЧХто от производителя - гърбиците, неравностите. Ами не знам, просто звучат много музикално говорителите, няма и помен от дразнение в ушите. Слушат се с лекота. Open baffle прави звука много, много жив.

... Хей - и това всичкото на моно :lol: Ами това е. Засега оставам с тези размери, докато не направя и другия бафъл и докато не чуя как са в другата стая. (Сегашната е с размери 3 х 5 м и съм го сложил в ъгъла, насочен по продължение на дългата стена)

@gogo На твоите има ли някакви филтри сложени на В200 и какви са ти точно размерите на бафъла? :)

@Ivo Идея си нямам дали е оптимална. На следния принцип съм, постепенно ще започна да ги смалявам откъм крилата и ще сравнявам резултатите. А иначе смятам да си взема още няколко плоскости с различна големина, някои от които може би ще бъдат около 150-160 високи (168 см = 100Hz) и 60-70 широки, и ако се сложат в ъгъла ще получим Infinite baffle... :) Искам да тествам просто :)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nanko Rusev »

Sky_Knight написа:
@gogo На твоите има ли някакви филтри сложени на В200 и какви са ти точно размерите на бафъла? :)


На Жоро бафъла му е "филтъра" 8)

Sky_Knight

#8 Мнение от Sky_Knight »

Бафъла му е естествен нискочестотен филтър за В200-тата, имах предвид дали използва филтър за изравняване на средите, както например е препоръчано от Визатон специално за този драйвер. Аз лично едно че не мога да си направя филтър, а и второ не искам такъв. А и предполагам ползва филтър за BGS40-ката отдолу :P

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#9 Мнение от Marian Lozev »

gogo написа: При този размер на преградата (общо става 120х80см) биха се получили нелоши резултати, но по-добре би било височината да е по-голяма - да кажем 120-150см (ако ще се ползва само един драйвер). А иначе магията на звука е голяма.


Да магията на звука е голяма зашеметяваща... аз още не съм се похвалил с система защото не е готова но ето поне една снимка....---------> http://www.snimka.bg/album.php?album_id=148496

успех ви желая
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#10 Мнение от gogo »

Sky_Knight написа:@gogo На твоите има ли някакви филтри сложени на В200 и какви са ти точно размерите на бафъла? :)


Aми няма нищо на В200, само жица :D

Sky_Knight

#11 Мнение от Sky_Knight »

А върнал си се :)

Ето снимка на тестовите ми бафъли, но имам и един за слагане в ъгъла с размери 180х57 (такива са ми размерите на ъглите в стаята, която ще е за слушане - не тази от снимката :) )

А на БГС40 с активен филтър ли е или този, който препоръчват от Визатон?

Иначе това, което се забелязва, като недостатък на В200 е, че им трябва много време да се разработят. Вече са на около 50-60 часа и определено има осезаема разлика в ниските. На доста места четох, че им трябват около 120 часа разработване за да достигнат Fs-a даден от производителя. И определено имат възможност да го стигнат. Но за истинските фенове на "басс" си трябва суб - или пак ОВ или в затворен обем. И трябва да е МНОГО бърз, просто В200 има много динамика и е убийствено бърз говорител :)

Това е засега, ще постна и снимка след малко.[/img]

Sky_Knight

#12 Мнение от Sky_Knight »

С телефонче, толкова:

Изображение

А и няма смисъл с друго, че ще се видят много грозотии :)

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#13 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Sky_Knight написа:Иначе това, което се забелязва, като недостатък ...[/img]

Може би ще обмислиш едно поставяне на говорителите в по-високи и симетрични екрани преди да почнеш да броиш недостатъците им?
Изображение

Sky_Knight

#14 Мнение от Sky_Knight »

Здравей,

имам два симетрични екрана, които са много по-високи, с еднакви размери :). Тези са само за разработване и долу-горе за ориентир. Просто не ми разрешава хазяйката да ги слагам в голямата стая и тук само тези се събират. Какво да се прави, компромиси. А от личен опит - поне за мен естествено - няма чуваема разлика от звученето на тези два не съвсем еднакви панела. Обаче има огромна разлика от позицията им в стаята и самата стая. Т.е. мисля, че спокойно мога да "броя недостатъците им" спрямо това, което чувам. А горепосоченият недостатък е по-скоро констатация за бъдещите собственици на този говорител. Да са наясно с факта, че ако им липсва бас, то просто говорителят има нужда от сериозно разработване (естествено и от правилна конструкция!).

А коментарът ти, по-скоро ми се стори не конструктивен, а само упрекващ с подтекст - абе грешна ти е конструкцията, аз знам как трябва да е на теория, ама няма да ти кажа ;) - или бъркам? (Защото всъщност, ако говорителите са поставени по-ниско, ниските честоти се усилват, но това предполагам го знаеш от собствен опит. :wink: )
Но естествено по-добре е да са на около 90-100 см (както всъщност са на другите екрани :) ).

Интересното в българските форуми е, че тук хората някак си не си помагат. В чуждестранен форум подобен въпрос ми беше зададен далеч по-различно, а именно в груб превод - "А защо не пробваш да сложиш говорителя в по-висок екран, на нивото на ушите на седящ човек? Мисля, че ще се подобри картината и ще се изчистят средите. При мен имам ..." и т.н. дълъг пост беше. А тук като че ли се избягва дискусията и взаимното уважаване на идеите, мненията... знам ли... А иначе смятам, че има наистина невероятно способни хора тук, само дето форума напоследък му се срина нивото тотално....

Нз. Принципно ако имаш някакви идеи за конкретния говорител съм отворен към идеи. Ще постна скоро схема на това, как съм го замислил да е точно в стаята за слушане.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#15 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Sky_Knight написа:Здравей,

имам два симетрични екрана, които са много по-високи, с еднакви размери :). Тези са само за разработване и долу-горе за ориентир. Просто не ми разрешава хазяйката да ги слагам в голямата стая и тук само тези се събират. Какво да се прави, компромиси. А от личен опит - поне за мен естествено - няма чуваема разлика от звученето на тези два не съвсем еднакви панела. Обаче има огромна разлика от позицията им в стаята и самата стая. Т.е. мисля, че спокойно мога да "броя недостатъците им" спрямо това, което чувам. А горепосоченият недостатък е по-скоро констатация за бъдещите собственици на този говорител. Да са наясно с факта, че ако им липсва бас, то просто говорителят има нужда от сериозно разработване (естествено и от правилна конструкция!).

А коментарът ти, по-скоро ми се стори не конструктивен, а само упрекващ с подтекст - абе грешна ти е конструкцията, аз знам как трябва да е на теория, ама няма да ти кажа ;) - или бъркам? (Защото всъщност, ако говорителите са поставени по-ниско, ниските честоти се усилват, но това предполагам го знаеш от собствен опит. :wink: )
Но естествено по-добре е да са на около 90-100 см (както всъщност са на другите екрани :) ).

Интересното в българските форуми е, че тук хората някак си не си помагат. В чуждестранен форум подобен въпрос ми беше зададен далеч по-различно, а именно в груб превод - "А защо не пробваш да сложиш говорителя в по-висок екран, на нивото на ушите на седящ човек? Мисля, че ще се подобри картината и ще се изчистят средите. При мен имам ..." и т.н. дълъг пост беше. А тук като че ли се избягва дискусията и взаимното уважаване на идеите, мненията... знам ли... А иначе смятам, че има наистина невероятно способни хора тук, само дето форума напоследък му се срина нивото тотално....

Нз. Принципно ако имаш някакви идеи за конкретния говорител съм отворен към идеи. Ще постна скоро схема на това, как съм го замислил да е точно в стаята за слушане.

Съжалявам ако си възприел коментара ми по начина, който описваш.
Що се отнася до дължината му ... ще се въздържа, че съвсем ще отече работата :)
Не се притеснявай, ти си работи, копай, а пък сриването на нива остави на естествения ход на нещата.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост