F.A.Q. - horns (хорни, рупори)

Съобщение
Автор
Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#16 Мнение от Teodor Gugulanoff »

dimithehunt написа:... Площта на устата им е по-малка от почти двадесетте квадрата, които биха се получили за такава дължина на контура.

Да, прав си. Може би вече е дошъл моментът да коментираме и тези особености, въпреки че леко се колебая ... Ще обмисля как да формулирам нещата, но няма да е днес-утре ;)
Изображение

Sleepy

:)

#17 Мнение от Sleepy »

С помощта на тази статия, дори и малоумник като мен, все още бос в тази област, ще може да направи нещо, което да се нарече хорна! :smt082 :weedman: :smt033

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#18 Мнение от rusnache »

След некво лутане и неуспешни опити самостоятелно да установя как точно съм склонен да попитам:

Как точно с нарастващия фактор "Т" или "М" да се оправя. Смисъл некакси неможе тиквицата ми да ми обмисли целата схема. Имаме някакво число, по което се ръководиме колко по-широ трябва да става хорната, но неуспявам да разбера как точно.
Много ще съм благодарен на някого ако поясни.
Другото което още немога да си обясня е по коя по-точно формула да си сметна всичките ъгли на стените оформящи хорната, въпреки, че има логика те да се ръководят от фактора и на разширяване, и след като той не ми е ясен, няма как да ми стане ясно и нищо друго.

Мерси предварително.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#19 Мнение от Nanko Rusev »

Искаш формула, по която да я нагънеш ли?

Аватар
rusnache
има известен опит
има известен опит
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Юли 14, 2007 12:00 am
Местоположение: Софията
Обратна връзка:

#20 Мнение от rusnache »

Да кажеме да, но също така и формула по която да определя колко трябва да е широка на всеки един сантиметър, или по-скоро колко трябва да е широ в едини и другия край на всичките и прави.
А и дали формулата за нагъване, ще ми даде ясна представа за оформяне на вътрешния контур, смисъл ъгъл на завиване + оформление на всеки един така да го нарека " завой ". Предварително се извинявам за дебилната думичка "завой", но нищо друго смисленно не ми дойде за момента в главата.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#21 Мнение от Dimitar Atanasov »

За завоите няма как да ти се помогне, съмнявам се че някой знае какво точно става там. Иначе за шитината на контуре е лесно. Избираш си вид на контура и смяташ по формулите дадени в началото на темата.

Аз лично мисля че е най-добре контури с променливи параметри, и затова избирам трактиса, като параметрите и се променят по дължината, ама това е друга тема.

Аватар
tutka
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 20, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

за продължението?

#22 Мнение от tutka »

Някой ще може ли да дообясни качественият фактор на акустичната системаQlc,пълният качествен фактор на акустичната системаQtc и граничните честоти Flc,Fhm как мога да ги определя, или в какви граници да ги взема.Иначе как да сметна толкова точни сметки с измислени стойности! :oops:

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: за продължението?

#23 Мнение от Teodor Gugulanoff »

tutka написа:Някой ще може ли да дообясни качественият фактор на акустичната системаQlc,пълният качествен фактор на акустичната системаQtc и граничните честоти Flc,Fhm как мога да ги определя, или в какви граници да ги взема.Иначе как да сметна толкова точни сметки с измислени стойности! :oops:

Не е проблем. Ще ги дообясня, но не сега. Предварително искам само пак да напомня - като гледаме Фиг.1, под LOW, MID и HIGH, не трябва да разбираме ниски, средни и високи в условно чуваемия диапазон (20-20), а по-скоро ниски, средни и високи в диапазона на работа на нискочестотния говорител, което е ясно и от източниците посочени в края на статията.
Изображение

Аватар
tutka
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 20, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#24 Мнение от tutka »

за задно натоварена хорна, каква Fc(Ф-ла8 ) трябва да избера за широколентов говорител-неговата максимално възпроизвеждана честота 20KHz или това е максималната честота за нискочестотната хорна от ОТ(и ако е така кам колко Hz да се насоча)?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#25 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Здравейте фенове на хорните, тези изумителни творения ня природата и Човека ! :) Днес съм нещо на кеф /може би принос има и Mr J Hendrix - Hear my train A Comin' :) / а и отдавна обещах, така че - ето:
Qlc = 1 / A, [-]
А = ( 1 / Qtc ) - ( 1 / Qec ) - ( 1 / Qmc ), [-]
Qtc = Wc / ( Wl + Wh ), [-]
Wc = sqrt ( Wl . Wh ), [-]
Wl = 2 . п . Fl, [-]
Wh = 2 . п . Fh, [-]
Flc = Fls / 2, [Hz]
Fls = = Fs . Qts, [Hz]
Fhm = 2 . Fhs, [Hz]
Fhs = Fs / Qts, [Hz]
Flc дава индикация, ориентировъчно, към каква Fl да се насочим, респективно Fhm - за Fh.
Qec = Qes . sqrt ( alfa + 1 ), [-]
alfa = ( Wc / Ws )^2 - 1, [-]
Ws = 2 . п . Fs, [-]
Тънкият момент е определянето на Qmc ... един вариант е да се задава стойност за Qmc, след което се проверява отклонението й от изчислената по формулата Qmc = = Qms . sqrt ( alfa + 1 ) и така, 'итеративно', се стига до точната Qmc ... обаче това не е гаранция, че всичко е ОК :) ... особено при ШЛ хорни ...
Нека пак да подчертая, с риск да стана досаден - горните формули, както и тези в началото на темата са особено валидни при нискочестотни хорни, т.е. преднонатоварени хорни - с нискочестотен говорител, чиято мембрана отпред 'вижда' хорна, а 'отзад' - затворен обем /камера/. В определена степен валидността се запазва и при ШЛ хорни. Преднонатоварените средно- и високочестотни хорни са далеч отвъд скромните ми познания и не мога да си позволя да ги коментирам. И един друг момент, който като че ли убягва - именно системата хорна / конкретно помещение е тази, която определя крайния резултат, а нейното сериозно моделиране и предварително точно изчисление е задача технико-икономически трудно оправдаема за повечето от нас :)

"... and knowledge not shared is knowledge lost."


p.s. не ми се влиза сега в темата за моя експеримент с BG13P - един нестандартен драйвер за ШЛ хорни... свирнаха много добре, макар да липсват подобаващи високи - ще свалям капачката и слагам палец, надявам се на малко подобрение ... все пак - основните впечатления: потресаващо представяне с ънплъга на Крис Корнел в Швеция (!), особено кавъра на Били Джийн, размазхме се (!!!) ... за сметка на това Блайнд Гардиан звучаха страшно зле, колкото и никога да не съм ги харесвал, сега едва изтраях, тези хора средния бас като че ли го нямат за нищо :( ... Сатурнус - добре ... Рейдж Ъгейнст - много добре също ... Дед Кен Денс - прекрасно, но може ли да бъде иначе ;) ... другите - сега не си спомням ... помещението (~5.5х~4х~2.6m) беше акустически зле - гол бетонен таван и под, необзаведено, непокрит прозорец, няколко стиропорни листа покрай стените ... основен извод - колкото по-добра система се прослушва / тества - толкова по-добре от акуст.гл.точка трябва да е помещението.
Изображение

Georgi_Ivanov

#26 Мнение от Georgi_Ivanov »

Ние (феновете), сме ти страшно благодарни :prayer: [smilie=kiss of love.gif] :smt023

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#27 Мнение от stefanyovev »

Искам да помоля някой по-навътре с матеряла да види това и да ми каже правилно ли смятам - мога ли да го ползвам като начало за скалъпване на някой хорна? Смята по тия формули
Изображение Изображение Изображение

Georgi_Ivanov

#28 Мнение от Georgi_Ivanov »

Ам=???????? :wink:
Мисля, че това което е пуснал Теодор е максимално просто и разбираемо. Само трябва да се "пребориш" с устата на хорната(Ам), иначе си на прав път :smt023

stefanyovev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Сря Апр 25, 2007 12:00 am
Местоположение: BG
Обратна връзка:

#29 Мнение от stefanyovev »

Am в идеалния случай и Am в най-компромисния вариант се различават 40 пъти доколкото разбирам аз, а това е интервал не параметър, затова го оставих с идеята да се увеличава дължината докато влезе в допустима граница устата, но явно това наистина е алхимия и просто трябва да пробвам.

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#30 Мнение от e_manuele »

мога ли да попитам от къкво зависи дали , къде и къкви групови закъснения ще има ??? Пробвах да си сметна хорна с МC Beans Response program и в много малки случаи ми дава групови закъснения под 8мс и то при 45 Хз пик въобще при по голяма дължина на хорната как да се справим с тези закъснения , някой има ли си понятие , а също и от кои качества на драйвера зависи това ?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта