arz 6604

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#16 Мнение от Nanko Rusev »


Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#17 Мнение от joro66 »

Свалих го, да видим колко време ще ми отнеме да го разуча. Имам още един проблем - мултицета ми е цифров със мин. обхват 20 волта на променливо с два разряда след десетичната точка и при 10 к съпротивление последователно на говорителя при 10 в. изходно напрежение от усиллвателя не хваща нищо. Така че ще трябва да търся по добър волтметър.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#18 Мнение от joro66 »

A ако повторя този проект на Даниел?
http://bgaudio.org/images/upload/TL6604.jpg
Нещо взех да губя вяра че ще се справя със всичките тези изчисления. Много се натрупа - да разучавам MATCHCAD-а, да търся волтметри....

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Miroslav Danov »

joro66 написа: ...10 к съпротивление последователно на говорителя...
8O
С 10 ома може да измериш нещо, но този мултицет наистина не става.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#20 Мнение от joro66 »

Мултицет намерих. Измерих Fs-77Hz, Zmax - 12.8, R-3.9 ома, До тук добре. Изчислявам а= Zmax/R=3.28; b=sqrt[3.28]*3.9=7.06. От тук при промяна на честотата надолу и нагоре до Zmax=7.06 получавам за F1-53 hz, за F2-98 hz. И тук следва голямата изненада: Qm=b.fs/(f2-f1)=543.62/48=11.325 8O 8O 8O 8O 8O 8O
Къде ми е грешката?

Цитат от указанието което ползвам:

"След това се определя величината а=Zmax/R, и след това произведението b= корен квадратен от а умножено по R (налага се формулите да ги давам така). След това, изменяйки честотата отчитаме двете честоти, намиращи се от двете страни на fs, за които импеданса има стойност b. Тези честоти означаваме с f1и f2. Качествените хактори се определят по формулите:
Qm=b.fs/(f2-f1) ; Qe=Qm/(a-1) ; Qt=Qm.Qe/(Qm+Qe) "

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Miroslav Danov »

Не ми се вниква в твоята методика, но ми се струва, че коренът на това b трябва да лови цялото произведение. Предлагам ти да видиш и етотази, по която съм мерил и не е имало такива озадачаващи резултати.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#22 Мнение от joro66 »

Реших експерементално да направя една кутия по чертежа по горе и ако не се получи да смятам нанаово.
Изображение
Изображение
Впечатленията - със 2-3 намествания на ватата баса е бърз и естествен. И определено е учудващ за такъв говорител, който дори не прави и 1 мм ход. 8O Обаче не ми хареса че има спад във високочестотната област, който не знам защо не бях забелязал като ги бях пуснал без кутии. Което определено не ми харесва. Смятам да добавя вч говорител в отделно тяло върху основното (искам да си остане чист фул рейндж основния сандък, а вч-то като дизаин, например - сфера.) Ще е със сравнително висока честота на срез и филтър от първи ред, за да може що-годе по точно да следва обратно затихването на широколентовия
Извинявам се за качеството на снимките. GSM....

П.С. Кухините които са зад огънатия шперплат добре ли е да се запълнят с нещо?

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#23 Мнение от joro66 »

gps написа:Гледай разстоянието между високочестотния и основния говорител да е минимално ...


Ако го слагам във външно тяло разтоянието ще е максимум 3 см (2 см е до горния ръб на кутията). Другия вариант е да го монтирам под основния плътно допрян до него....

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Miroslav Danov »

joro66 написа:... 8O Обаче не ми хареса че има спад във високочестотната област...

Ако пък искаш да останеш верен на single driver идеологията, с фазов палец нещата се пооправят. Предлагам ти варианта на Decware.
Това си е обикновен звезден ключ (не знам точното наименование на тези джаджи)

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#25 Мнение от Simonov »

joro66 написа:Обаче не ми хареса че има спад във високочестотната област, който не знам защо не бях забелязал като ги бях пуснал без кутии.


Така на слух прблизително каде е точно спада(от коя четота нагоре)?
Внимавай с добавянето на допълнителния високочестотен. Ако го резнеш прекалено високо има опастност цялата система да получи едни кресливи високи, които стоят като кръпка върху цялата музикална картина. Все пак не забравяй, че TVM-а ще продължи да възпроизвежда високите честоти, освен ако не решиш да го резнеш с нискочестотен филтър :wink: Усещането за кресливост най-вероятно е субективно, но мен лично ме дразни до безкрайност :)

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#26 Мнение от joro66 »

gps написа:Май по-доброто решение е вч да е отгоре и в процеса на прослушване и мерене да можеш да го местиш назад ако се наложи.



Точно това ми беше идеята в началото но исках и мнението на по компитентните.

Simonov написа: Ако го резнеш прекалено високо има опастност цялата система да получи едни кресливи високи, които стоят като кръпка върху цялата музикална картина. Все пак не забравяй, че TVM-а ще продължи да възпроизвежда високите честоти, освен ако не решиш да го резнеш с нискочестотен филтър


Смятам да експерементирам и да постигна само компенсация на спада на АЧХ-то, което някъде около 9-10 кхц почва да се усеща значително.


mirilaj написа:Ако пък искаш да останеш верен на single driver идеологията, с фазов палец нещата се пооправят. Предлагам ти варианта на Decware.
Това си е обикновен звезден ключ (не знам точното наименование на тези джаджи)


Това е доста интересно.... Прилича на камък от гедоре... Все пак размерите не са ли изчислени?

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#27 Мнение от Simonov »

@joro66
Според мен ще трябва доста да си поиграеш докато намериш подходящия високочестотен говорител. Освен това мисля че ще се наложи и значително усложняване на филтъра му. Не искам да говоря наизуст, мисля си, че почти сигурно ще се наложи да занижаваш нивото на пищялката. Дано да не се налага и да минеш само с разделителен филтър. :wink:

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#28 Мнение от joro66 »

Simonov написа:мисля си, че почти сигурно ще се наложи да занижаваш нивото на пищялката.


Ами занижаване на нивото е почти сигурно че ще се наложи (в момента 10 ома съпротивление). В момента съм демонтирал едната пищялка от амфитона (визатон SC5) и пробвам .
По е критично разположението на говорителя спрямо основния
:?

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Miroslav Danov »

joro66 написа: ... Това е доста интересно.... Прилича на камък от гедоре... Все пак размерите не са ли изчислени?


Изчислението на подобно нещо е трудна задача, с която лично аз не се наемам. "Камъкът" представлява малък хелмхолцов резонатор, който оказва влияние не само във високите, но и в средите, където според мен е истинския проблем на този говорител. Пробваш няколко диаметъра - това е.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#30 Мнение от Simonov »

Според мен е добре да се опиташ първо да запазиш предимствата на широколентовия говорител. Първо бих пробвал няколко форми фазови палци на твое място. Не се знае подобението може да е достатъчно добро :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта