хайде и от мен...

Съобщение
Автор
Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

хайде и от мен...

#1 Мнение от oceanman »

Взех та скроих и аз една хорничка :D с прословутия FRS 8 8)
Ето малко мат,реял...
Това можах, това скалъпих... :oops:

Поглед от вътре

Изображение

малко гирички :lol:

Изображение

Позагладени...

Изображение

Проба...

Изображение

Е, с долното е смешно да го сравнявам..ама е 30 пъти по-скъпо :D 8)

Изображение

Окончателен дизайн...

Изображение

Звука не бих се наел да го описвам...Всички го знаете...Но и възможностите на късата хорна са невероятни за някой говорителчета :D :wink: :wink:
Говорителчето свири много добре, защото то може повече от това което се очаква от него 8) и попаднало във вярната конструкция си открива потенциала...

Излишно е да споменавам, че всичко е оптимизирано...Дори офсета на говорителя и дебелината на сандвич-корпуса навсякъде е 18.5 мм
И дума не става за каквото и било думкане....
Човека искаше компютърни колонки...Затова и честотния обхват е от 90 херца(-10) нагоре....Размера все пак има значение за някой неща :D

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#2 Мнение от ortho »

Отново добре свършена работа, браво!!!
Оушън, постни чертежа, поради ниската цена и приемливите качества много хора от форума ще повторят или доразвият проекта с удоволствие.
Имам въпрос относно това, дали си използвал вата в компресионната камера, а ако е слагана, то колко??
Благодаря за отговорите !

dr.ivo

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от oceanman »

Самата конструкция е оптимизирана и от 200 херца нагоре неравномерността е в рамките на 5 децибела общо...Конструкцията е абсолютно безрезонансна и вата не и е нужна...Все пак направих опит и с вата...Влиянието на ватата при хорни не е като при ТЛ...В хорните тя убива пиковете и падовете, но изяжда честотния обхват най-отдолу, но най-лошото, че обезглавява свободата и лекотата на звука, така характерен за хорната...Това са моите наблюдения...

Пак вметвам, че това са просто компютърни колонки..

Разбира се, че без М...
Не ми харесва крясъка на М. Пика н а 10 Килохерца от 95 дб моите уши не го приемат, но това си е мое мнение...

Вискоки са 39 см, широки 13.7 дълбоки 19.7 см

По дейта-шиит трябваше да слезе до 70 херца, ама резонансната е на практика с 20 нагоре... :roll: та сега реално е на 90 херца...
Ще омекне, ама Визатон е това и много няма да падне...

Като цяло резултата е добър, но аз съм доста критичен, щото виждате ли с какви неща :D го сравнявам...

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от warlord »

Страхотни са! :D
If you want something done, Do It Yourself!!!

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от oceanman »

Чертежи ще пусна само, ако проекта се хареса от достатъчно голям брой хора чули го... :wink:

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

Много симпатични. Имам голям мерак да го чуя този говорител в такава конструкция. Поздрави за изработката

gps

#9 Мнение от gps »

Оушънмен ,пак си генератор на идеи :wink: харесаха ми вътрешното оребряване и цветовото решение отвън!Май ще правя и аз хорнички с този драйвер :wink: Ако мога да споделя скромния си опит в технологиите-имам малък настолен циркуляр с 180 вата двигателче.На мястото на циркулярния диск съм сложил диск от шперплат с залепена отстрани шкурка.С помоща на това "приспособление" шлайфам кантовете на парчета от ПДЧ или МДФ под необходимия ъгъл, става бързо и е полезно при сглобяване на ТЛ и Хорни където плоскостите се срещат под доста нестандартни ъгли.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Miroslav Danov »

Браво, Оушънмен!
Моля те, ако ти се занимава да споделиш в общи линии теоретичния си подход.
Миро

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от oceanman »

Ами не мога да допусна да ми резонира корпус...

Моята технология за изработване явно само аз си я правя.... Трудоемка е...ама като правя всичко за мен си не спестявам нито от материали, нито от труд... Оказва се, че с тази въшка 18.5 мм дава тенденции за резониране в камерата...Това не мога да го допусна... Разбира се моите критерии за резонансите са жестоки и безкомпромисни...Поне аз така разбирам нещата...

Мирилай, подходът ми е :D 8) мамата ... неразработени проекти от мен не правя,дори да са по-добри от мойте,
сричам много теорията, пробвам се и на практиката, разчитам на интуицията си, но никога на сляпо... :wink:

horn_power

браво

#12 Мнение от horn_power »

здрасти,

това е най-добре изглеждащата малка :wink: хорна,която съм виждал.

ако решиш пусни все пак чертежче. :D

мисля да направя подарък на приятел който няма никакво аудио оборудване , а това е лесно за изпълнение,евтино и т.н. :wink:и разбира се качествено

поздрави,
димитър!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Големи поздравления и от мен!
Радвам се, че и късите хорни имат все повече почитатели.
За мен това е разумният компромис...

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#14 Мнение от Bojo »

Поздрави Владо! Звукът е шокиращ за размерите и цената, нали! Шокът съм го изпитал два пъти: 1 с фераритата на Кирилов и 2 път с малките хорни на Ручо. Още веднъж поздрави. Посоката е ясна...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от oceanman »

Аха... Добре свирукаха...даже имаха и бас донекъде :wink: Явно хорнообразното отвърстие :D 8) си вършеше добре работата... 90 херца на -10.... Но добре слушаеми... Сега може и да са омекнали, ама кой знае... Резонансната честота на говорителчето беше с 20 херца по-висока от обявената... нямаше как...
По нататък ще сглобя нещо сериозно малко, аеродинамично, тежко и наистина красиво... Ама не знам коя година...:cry:
Път на младежта...

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост