Vifa MG18SK-09-8 и наличният в момента MG18WK-01-8 в TL

Съобщение
Автор
Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#61 Мнение от oceanman »

Ето,резултатите малко по-малко ще си дойдат на местата.. :wink: Ако е толкова титаничен баса :D 8) ,може би още
малко на необходимо местенце вата,но с широк проход на въздуха.Щото Кю-то на говоритела е малък...Надявам се баса след като е толкова дълбок да не е бавен...Играчка тепърва ще има,но най-важната част-настройката на ватата си я направил...
Успех по-нататък...какво ли ще е ,когато Ексела ти се обади,а :?: :D 8) :wink: Ама е моя Scan-Speak преди това :wink: . Дано стане.... :?: :!: :arrow:

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#62 Мнение от Dman »

"Дърпането" надолу е заради първия пик на ТЛ според мен, който го имаше и в средния ТЛ проект.Как ще се бори това- не знам, може би с по прецизна конструкция и симулации след свалянето на параметрите на драйвера.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#63 Мнение от oceanman »

Нямам си понятие как изглежда това на мерене ,Дани...Ти ще кажеш...Симулацийте при ТЛ са мътна работа...Най вече заради демпването.Обикновенно пика е на третата честота кратна на основната...Ако тръбата е настроена на 40 херца,пика ,съответно дупката трябва да е на около 120-150 херца..И от там почват едни океански вълни...Може би аз разбирам под "издърпване" нещо друго...като казвам издърпване си представям примерно подчертаване на ниския бас за сметка на ударния...Това е много трудно избежно за говорители с Кю под 0.45...И тогава трябва къртовски да се играе с ватата....хем да подтисне този първи пик и всички останали,което не е еднозначно,хем да не ощети дълбокия и отделно ударния бас...Затова хората по света използват специални материали за подтискане изборно на различните резонанси на различните честоти по участъка на линията...Ние си имаме само една минерална ватица и ще се наложи да си натамъняваме само с нея...Наскоро четох,че РМС са изобретили нов материал,по-добър с около 30% от всички други...Демпва прекрасно над 100 херца,като остава възможност на баса да преминава свободно...
Според симулацията това е оптимума на конструкцията между противоречащи си изисквания...ватата също се симулира....Но това е твърде осреднено и едностранчиво симулиране....При теб биха се получили най-добри резултати,защото това е истината...мерене и натамъняване...Това е нелицеприятната страна при конструиране и комерсиално изработване на ТЛ...Затова и такива почти няма...Биха стрували баснословни суми... :( Според мен добър компромис за ТЛ е 3 лентова конструкция с добър мид-бас,който да поеме над 150-200 херца нагоре,или 2.5 лентота конфигурация...
Лек пик и после падина винаги ще има около Ф3 и след прецизно демпване около +/- 2-4 децибела....Това е неизбежно и е характерно за ВСИЧКИ ТЛ....
Последно промяна от oceanman на Пон Дек 19, 2005 1:44 pm, променено общо 1 път.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#64 Мнение от Bojo »

Смених високите с Logic by Vifa. Нещата пак се получиха с 2 ред ниския и 3 (2/3) ред високия. Впечатленията ми за промяната, все още са смесени.

ПП И аз като Аудиомена по въпроса за класовете на усилвателите: 2/3 ред филтър са от едни писания на Доктор Клячин - вторият кондензатор е с много голяма стойност 20uF.

THX
чете и пита
чете и пита
Мнения: 101
Регистриран на: Пет Окт 01, 2004 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#65 Мнение от THX »

Изображение
Изображение

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#66 Мнение от Bojo »

От месец вече свири окончателният вариант на тези колони (и по-точно окончателният вариант на филтрите), без окончателния фейс. Високият пак е Пирлеса. Среза е около 4,5 кХз. Имат известна насоченост, ясно защо. Баса, след последната намеса на Оушънмена с ватата е много по-добър във всички отношения (сравнен с басрефлексна конструкция със същите говорители).

При изработката допуснах следните "дефекти":
Високочестотният гоиворител е разположен над Вифата.
Лицевата плоча е тънка - 18мм МДФ, а трябва да е поне 25, най-добре 30мм.

В следаващият вариант, който вече започнах, това ще е избегнато. Ще сменя и високочестотният с Монакор ДТ-107 който има по-неутрален "глас" и не е толкова труден за манипулация с филтъра.

Специални благодарности на Оушънмен, Дман, Змей, Рутчо и колегите от стаята, които не само ме изтърпяха, но и помагаха с независимото си мнение. Е пък и ще почерпя с бира, щото мерси не се ... :D

А колоните свирят наистина добре. С лампов усилвател 2х1.5, SE, classA се отчитат безапелативно разликите при смяна, не само на разделителни или в катодните вериги кондензатори, интерконект или колони кабели, но и различните кондензатори в захранващите вериги и добавяне на байпас - кондензатори, също така и смяна захранващи кабели, включване на филтри в захранващата мрежа и други "идиотщини". :D

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта