Избор на проект за ТЛ

Съобщение
Автор
Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Избор на проект за ТЛ

#1 Мнение от Yosif Koychev »

Здравейте,

От известно време чета най-различни теми из форума и много се кефя на нещата които правите и знаете. Винаги съм имал интерес към говорители и изработване на колони, нищо че не разбирам много... Преди няколко седмици завърших проекта за къса хорна на Oceanman и сега чакам говорителите да се разработят, но съм много изненадан от звученето и възможностите на им!
След като прочетох няколко теми във форума по темата, сега обмислям да си направя едни ТЛ-ки и се чудя кой проект бихте ми препоръчали:
1. http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... topic&t=97
2. http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... cle&sid=72

Слушам главно хеви-метъл и хип-хоп (странна комбинация) и обичам "богат" и хубас бас. (затова и избора на ТЛ).
Бих искал да попитам кой от двата проекта бихте ми препоръчали?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Обикновено хорните са по-ефективни от ТЛ-ите.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#3 Мнение от npn »

Чух един TL проект на Ручо, с Монакор говорители и останах много изненадан, най-вече от баса. Просто е богат. Препоръчвам ти този проект http://bgaudio.org/modules.php?name=New ... le&sid=123
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
jororaitchev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Окт 02, 2016 10:49 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#4 Мнение от jororaitchev »

Имате ли възможност да публикувате снимки на късата хорна, все си мисля,че тя може да стане "дълга"? Интересното за мен е ,че човек направил "Хорна" ,търси звука на TL конструкцията!

Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#5 Мнение от Yosif Koychev »

@ Stefan Stefanov: От това което прочетох из форума, останах с впечатление че ТЛ-те имат по-хубав бас от хорните. (явно не е така) Склонен съм да заменя ТЛ с хорна, ако предложиш някой проект който знаеш че звучи добре.

@ npn: Благодаря за препоръката! Четох тази тема и проекта наистина звучи интересно! Само има няколко неща които ме притесняват: първо, надхвърля ми бюджета(за сега) и второ, и основно, констукцията с тези ъгли и наклони ми се струва че засега ми е над възможните за изработка... Проекта за късата хорна ми беше доста предизвикателен и интересен, и очаквам мнения как съм се справил.

@jororaitchev: Не съм чувал до сега ТЛ, но както писах по-горе, бях останал с впечатление то че е по-добрия избор за бас... Досега съм слушал музика на купешки 2.1 системи, с буфери с бас-рефлекс, и ме дразни бученето (ако мога така да се изразя) и различното ниво на баса в различните части на стаята. (което може би се дължи на лошо разположение) Желанието ми за ТЛ се породи от това че на хорната ми липсва малко баса, но това предполагам че се дължи до някъде на малкия говорител и най-вече на лошо разположение и лоша акустика в стаята.
Прикачени файлове
20171114_2124591.jpg
20171128_2123171.jpg
20170903_221429.jpg

Аватар
jororaitchev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Окт 02, 2016 10:49 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#6 Мнение от jororaitchev »

Г-н Койчев, нямам никакъв опит при изграждането на "Хорни", но понеже съм инженер/ електро/, и съм учил доста съпромат, ще ви кажа следното:
- Рамо по сила, дава момент, основен закон в съпромата/ подобно на закона на Ом в електротехниката/.
Конкретно за вашият случай, ако увеличите размера на вашите хорни и ги изградите правилно/ информация съм сигурен, че ще получите от този форум/ и имате възможност да си ги позволите, като размер във вашето помещение,
няма как TL, да изкарат по-добри ниски. Успех!
Жоро

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#7 Мнение от dancoo »

Моят скромен опит показва, че хорните са трудна лъжица и крият много "подводни камъни"
Точно този проект с ФРС8 аз лично го определям като BVR (Big Vented Reflex) заради голямата "компресионна" камера.
ФРС8 не е най- прекрасния говорител, но си има своя чар и за старт е прекрасен.

Има много изписано за устройството на задно натоварена хорна във форума. Също има и доста хора тук с огромен опит.
Моето мнение е, че като цяло за да има смисъл от хорна, то тя трябва да е голяма, т.е. контура и да е повече от 3 метра (минимум).
Голямата хорна не е гаранция за добър звук, но малката е гаранция за липса на бас.
Също много важно е да разполагаме с подходящ драйвер, който да може да свири целия честотен диапазон и да има достатъчно мощна магнитна система, за да може да "клати" всичкия този въздух във хорната. Такива на пазара са малко и определно не са бюджетни.
Фостекс има например прилични ("бюджетни") говорители, които могат да се ползват в заднонатоварена хорна. Проекти с тях може да се намерят из форума.
Ако ти е ограничен бюджета се насочи към друг тип ОТ.
Ако те е грабнал звука от широколентов говорител в хорна, обаче се страхувам, че рано или късно ще стигнеш до правилния 8" говорител в хорна (а може и да не стигнеш :lol:).
Пътя не е лесен, не е и евтин, но както са казали - мерак с пари се гаси.

П.С. Много скоби и много кавички- чети между редовете. И да не забравяме, че ОТ са само една "малка" част от цялата система.
One speaker to rule them all.

Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#8 Мнение от Yosif Koychev »

Благодаря на всички за споделените съвети и знание!
Но понеже темата отива в грешна посока, нека не забравяме че първоначалния ми въпрос е съвет за първи ТЛ проект, с който да екперементирам. :D
Благодаря!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Какъв е бюджета на начинанието?

Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#10 Мнение от Yosif Koychev »

Ами мисля си за нещо от порядъка на около 200-300лв. за двете ОТ, без облицовка и без усилвател. Само говорители, дървен материал и терминали/конектори.

P.S. Усилвателя ще е на следващ етап, като съм се загледал в Behringer NU1000 iNuke, но първо да приключа с ОТ и тогава.

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#11 Мнение от dancoo »

Не мисля, че 2-300лв са достатъчни само за читави говорители, без да смятаме филтри, материали и финиш.
Успех, явно не съм разбрал заданието правилно.
One speaker to rule them all.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#12 Мнение от Stefan Stefanov »

200-300 лв за хорна с достатъчно бас са съвсем малко. Само за материал ще ти отидат толкова.

Един от най-евтините говорители е този:
https://www.hifisound.de/Do-it-yourself ... range.html

Сам прави сметка колко ще ти излязат общо.

За 200-300 лв може да се опиташ да направиш някоя от малките хорни (наример с Fostex FE103E):
https://www.hifisound.de/Do-it-yourself ... range.html
Но не знам дали ще ти стигне баса в този случай.

Само с много компромиси може да опиташ и с този говорител:
http://www.steadygroup.com/show_product.php?id=95&s=
https://www.hifisound.de/Do-it-yourself ... Paper.html
С него може и да успееш да се включиш в 300 лв, а след време да го смениш за по-хубав.

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#13 Мнение от dancoo »

Да си направиш нещо сам и то добре свирещо с нови части, никога не е евтино.
Или си изясни какво точно искаш и събирай пари за да го постигнеш или търси нещо употребявано което ти харесва на звук.
И в двата случая трябва ходене и слушане. ФРС8 са идеални за старт, слушай си ги и си изясни какво искаш да постигнеш.
One speaker to rule them all.

Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#14 Мнение от Yosif Koychev »

Понеже не съм имал възможност да сравня големи/хубави хорни и тл-и, искам да попитам толкова ли са по-добри хорните, че никой не коментира двата проекта който съм споменал?

Yosif Koychev
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Яну 19, 2018 1:43 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на проект за ТЛ

#15 Мнение от Yosif Koychev »

dancoo написа:Да си направиш нещо сам и то добре свирещо с нови части, никога не е евтино.
Или си изясни какво точно искаш и събирай пари за да го постигнеш или търси нещо употребявано което ти харесва на звук.
И в двата случая трябва ходене и слушане. ФРС8 са идеални за старт, слушай си ги и си изясни какво искаш да постигнеш.
Напълно съм съгласен с теб! И знам какво искам: искам да си направя един от двата Тл-а които съм споменал в началото или нещо подобно, ако има друг подобен проект във форума който не съм видял. :)

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта