Хорна с BG-20

Съобщение
Автор
highpower

Хорна с BG-20

#1 Мнение от highpower »

Става дума за ето това http://www.hifi-forum.de/index.php?action=browseT&back=1&sort=lpost&forum_id=104&thread=3033

Взех та го сглобих получава се доста приличен звук, детайлен, с малко повече среда и на момента крещящи високи, но всичко това зависи много от стила на слушаната музика и качеството на записите (най-вече).В началото без вата се усешта осезаема липса на бас, но след като се сложи нещата си идват на мястото.

Снимки:

http://www.snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=16624

Sergo

#2 Мнение от Sergo »

Поздрави за новата колона! mirilaj също беше стигнал до почти същата конструкция което осначава, че това е истината за този говорител. В станицата на Визатон имаше някакви колони с БГ20 можеш да видиш какъв филтър ползват за изравняване на средните честоти.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

:))

#3 Мнение от Cvetomir »

Хехехех преди два дни и аз се хванах да ги правя същите, но ми свършиха парите около тези празници. Но след нова година ще ги завърша.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Miroslav Danov »

Немският проект не е коректен, защото е изчисляван с формулите за предно натоварена хорна със затворен обем отзад. Вижда се как е смятан с ниска срязваща честота 86 Хз, която като се има предвид обема на камерата и площта на гърлото, се получава равна и на високата срязваща честота :?: . Ходът се получава непростимо голям, много е къса и в резултат има големи дупки и пикове.
Отказах се от него и сега съм сe спрял на Mauhorn XII.
Идеята при изчисляването накратко е като започнеш от гърлото, което за задни хорни обикновено е от 0,3 до 0,7*Sd. Преценява се опитно , като се има предвид, че с по-голямо гърло се увеличава чувствителността и високите може да потънат.
После се определя обемът на камерата, която действа като нискочестотен филтър. Обикновено от устата е хубаво да излизат 3-4 октави над ниската срязваща честота, определена от устата.
Така че, по формулката Vc=(c*St)/(2pi*Fh) се определя обемът при зададената висока срязваща честота Fh.
Както се вижда, не участват TSP.

highpower

#5 Мнение от highpower »

За пиковете и дупките си абсолютно прав, сигурно из всичките писания в германския форум го пише някъде обаче като ъм зле с германския...
Все още не съм пробвал никакъв филтър.Човекът от пиротска спомена за някакъв филтър, но като минат празниците тогава ще му се обадя.
Кутията е факт (даже и да е не коректна свири поносимо), така че ще си поиграя още малко с нея.

Ако ти имаш нещо, което е по сплучливо бих се радвал , ако го споделиш.

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

;)

#6 Мнение от Cvetomir »

Лошо айде , ако някой знае как да се пооправи да каже че вече дадох размери на бащами да реже маааатряла :(

highpower

#7 Мнение от highpower »

абе според мен не е чак такваз болка за умиране...

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Miroslav Danov »

Разбира се, може да се настрои с вата и става нещо като ТЛ, но с повече ниски. Не че 95% от хорните по света не са също хибрид заради малката си уста.
Интересното при задните хорни е, че при изчисляването с популярните формули не участват T/S параметрите. Затова много хора копират някой проект и слагат друг говорител. По-скоро е важно АЧХ-то.
За удачен вариант бях споменал Mauhorn XII, защото като външни размери са близки. Само с гърлото малко тябва да се поиграе и камерата може да се остави без долната преграда за да се коригира. Някои слагат торбички с пясък за настройка.
Който иска да ползва филтър, немецът дава на сайта си. "Човекът" на пиротска има филтър за Б200. Според мен в хорна въобще няма нужда от филтър, даже средите и високите потъват. Виж, ако правиш ТЛ или затворен обем, може да се наложи. Лично аз, търся акустични начини да го изравня чрез геометрия на камерата, мястото на гърлото и т.н.
Успех!

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

хорна

#9 Мнение от Cvetomir »

Може ли и аз да дойда на това прослушване да видя за какво става на въпрос (абе дали да се отказвам или има надежда)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dimitar Atanasov »

Абе, нещо ми се вижда странна камерата, това според мен се държи повече като ТЛ отколкото като хорна

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#11 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Не е вярно, че при BL хорни T/S параметрите на драйвера не участват при изчисленията за площта на гърлото, устата, дължината на контура .. А това за четирите октави (80 - 1280 Hz, или пък 40 - 640) е доста трудничко.
Изображение

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Miroslav Danov »

Не случайно писах, че в популярните формули не участват TSP. Мисля, че писанията на М. Кинг по тези въпроси са полезни. Цитирам негово изказване:"When sizing the back horn geometry, it is interesting to note that the driver’s size and Thiele / Small parameter do not enter into the calculations.", което е в предпоследния абзац в http://www.quarter-wave.com/Horns/Back_Horn.pdf.
Разбира се, параметрите оказват своето влияние, например високият Qts дава повече ниски.
ЕДИТ: За октавите си прав. До 3-4 хармоник става въпрос.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от DJ Popa »

А за тази хорна какво ви е мнението ? Понижената площ зад говорителя няма ли да редуцира хода му ? Някаква идея за какво служи преградата N /или е просто за доукрепване/ ?

Изображение

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#14 Мнение от Nanko Rusev »

Защо се занимавате с проекти като хорни за БГ20 ? Не са ли прекалено НЕуправдани, имайки предвид говорителя :roll:

Мятайте ТЛ-ите ;) Доста по малко труд и материал са :? 8)

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Miroslav Danov »

Crossblade написа:Мятайте ТЛ-ите ;) Доста по малко труд и материал са :? 8)

През прозорците ли да ги мятаме или от покрива :D

Сега по-сериозно. Първо ми изглежда къса. Второ, гърлото (ако въобще може да се говори за такова) е голямо и си представям какво думкане ще има. Това ме навежда на мисълта, че господин Буш е направил една твърде разширяваща се TQWTL без офсет. После му видях сайта и по-точно чамовите хорни, канапетата за вибро масаж а и прекрасните илюстрацийки по стените... :lol: :st
Все пак, не съм ги чувал.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 3 госта