Проект за хорна с Fostex FE-206En

Съобщение
Автор
imhotep
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Проект за хорна с Fostex FE-206En

#1 Мнение от imhotep »

Здравейте, приятели. Рядко пиша, защото обикновено всичко, което ме интересува го има написано вече, но в този случай не е точно така. Реших да купя два говорителя от новото производство и да им спретна прилични хорни. Проектът Dallas II ми се струва малък и затова реших да правя нещо по-голямо. След неколкократно преравяне на раздела за хорни единственият проект, който се вписваше в представите ми е Охлюва на Даниел в първия му вариант - 3,70м, но за него няма размери. Така, че реших да се възползвам от качения на сайта калкулатор за хорни. Въведох данните на говорителя от сайта на производителя и получих следния резултат за 40Hz и разположение в четвърт-пространството:
Гърло - 34,48 см2
Уста - 2943 см2
Дължина - 3,04 м
Камера - 1,89 л
Гърлото ми се видя прекалено малко и затова направих собствени изчисления и по формулата за максимална чувствителност получих площ от 144 см2 (което всъщност съвпада с "класическото 0,7Sd), а за максимална ефективност - 111 см2. Разликата с пресметнатото от калкулатора на сайта е огромна и останах озадачен. Вкарал съм формулата за експонентата в таблица на Excel и изчисляването на самия контур не е проблем, но каква площ на гърлото да задам? И каква дължина на контура ще препоръчате?
Зациклих и не знам на какво да вярвам вече и съответно какво да правя.
Гледах и един проект на Румен Суванджиев за контур за 206Е с площ на гърлото 120см2, уста 1040см2 и дължина 3,20м и се обърках тотално. Устата не е ли малка? По какъв контур нараства и за каква честота е изчислен? Нещо не ми се връзва на сметките.
Ако бъркам нещо казвайте.
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне!

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за хорна с Fostex FE-206En

#2 Мнение от N.Jordanov »

При хорните винаги трябва да направиш компромис с един или няколко параметъра.
Според мен един от най-добрите проекти за F206 е този, който си видял на Румен.
Ако размерите те устройват можеш да го повториш без притеснения за звукът им ;)
_________

NJ

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за хорна с Fostex FE-206En

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

imhotep написа:Гледах и един проект на Румен Суванджиев за контур за 206Е с площ на гърлото 120см2, уста 1040см2 и дължина 3,20м и се обърках тотално.
Ако става дума за проекта, който съм дал в сайта на DJ Popa, в табличен вид съм предоставил и развивката ма контура. Проектът вече има успешни реализации, така, че давай смело.
До десетина дни ще имам налични FE-206E/n, така, че мога да те снабдя с един чифт на добра цена.

imhotep
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Проект за хорна с Fostex FE-206En

#4 Мнение от imhotep »

За същия проект става дума. Но като задам площ на гърлото 120 см2 и на разстояние 3,20 м от гърлото получавам 1,2877 м2 при долна честота 40Hz. Оттук идва и недоумението ми за каква честота е изчислен контурът и чиста експонента ли е?

P.S. Тъкмо се чудех как да си ги доставя от Щатите :D . Ако ти се занимава и имаш време, като дойдат да им мернеш параметрите, че тогава да го умувам наново.
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне!

rosen_yanev
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Авг 22, 2013 8:06 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за хорна с Fostex FE-206En

#5 Мнение от rosen_yanev »

Здравейте - за да не пускам нова тема - ще задам въпроса си тук. Обмислям подобен проект и се чудя кой би бил най-подходящият материал за него. Някой ползвал ли е "шперплат със звукоизолационна мембрана" (има подобен продукт предлаган от Лесопласт) и мислите ли че това би бил подходящ материал от гледна точка на акустични и якостни качества?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за хорна с Fostex FE-206En

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

rosen_yanev написа: мислите ли че това би бил подходящ материал от гледна точка на акустични и якостни качества?
Не.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта