Blackswift Audio CapryNatty

Съобщение
Автор
Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Blackswift Audio CapryNatty

#1 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Дойде времето да обявя за завършен този нелек проект.

Изображение

Всичко започна преди повече от две години, когато поръчах с лека ръка чифт от току-що излезлите на пазара Fostex FE-138ES-R.
Още първото ми съприкосновение с този говорител бе достатъчно, за да ми стане ясно, че проектът с него в никакъв случай няма да бъде това, за което си мислех - класическа заднонатоварена хорна със супертуитър. Точно такова нещо, макар и доста екзотично като форма, се предлагаше в оригиналната спецификация на драйвера:
https://www.madisound.com/store/manuals/FE138ES-R-1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Петдесетте и кусур страници коментари в diyaudio.com ми показаха, че общо взето никой няма ясна идея как може да бъде използван този говорител с иначе огромен поренциал:
http://www.diyaudio.com/forums/full-ran ... -true.html" onclick="window.open(this.href);return false;
А потенциалът наистина беше впечатляващ
- Внушителна AlNiCo магнитна система

Изображение Изображение

- Централна полюсна наставка от химически чисто желязо
Благодаря на Петър Хараланов за симулацията на магнитното поле.

Изображение

- Уникално тангенциално окачване

Изображение

- Още по-уникална мембрана - както като форма, така и като материал

Чисто субективно това се проявяваше като усещане за изключително бърз и артикулиран звук, практически непознато за "конвенционалните" говорители дори и от висок клас.
За съжаление налице беше определена агресия, която за кратко време натоварваше слушателя и с която започнах борба с всички известни на мен средства. В процеса на работата дефинитивно стана ясно следното:
- Драйверът няма как да даде даде равномерна АЧХ без подкрепа от високотонов говорител (в началото мислех за класически супертуитър и пробвах доста такива - Fostex FT-96H, Fostex FT7RP, Fostex FT17H, FAL Ribbon)
- Драйверът трябва да се модифицира (нещо, което по принцип избягвам)
Няма да описвам целия процес на работата, спиранията за по месеци и връщанията назад.
Резултатът е компактна къса заднонатоварена хорна с Fostex FE-138ES-R, подкрепен от класическа куполна копринена пищялка Fostex FT-28D. Фабричната капачка от магнезий на основния драйвер беше разлепена, като на нейно място е поставен 1" копринен купол. Филтърът е сравнително сложен (в началото наивно вярвах, че ще се размина с един кондензатор), като за високотоновият драйвер е от втори ред, а за широколентовия - елиптичен (главно с цел прецозно сфазиране с високотоновия).

Изображение

Кутията е прецизно изработена от Владо (DGD) от шпертплат и ПДЧ, като самата хорна е от 20mm огънат буков шпертплат, а контурът и е предвиден е за поставяне върху стойка от 500mm.
В резултат постигнахме следните параметри:
Номинална мощност - 30W
Номинален импеданс - 8 Ohm
Честотна лента - 38Hz-50KHz@-6dB
Чувствителност - 91,5 dB/W/m
Неравномерност в диапазона 500Hz-20kHz - +/- 2,5dB (не е преднамерено, стана случайно)
За звука ще оставя да коментират тези, които вече успяха да ги чуят.
За мен този проект е уникален с две неща
- Бързината на възпроизвеждане в целия диапазон, без някъде да се долавя агресия или някакво усилие
- Изключително ниската интеродулация, сравнима с качествени слушалки

CapryNatty са предназначени за комлектоване основно с еднотактни лампови усилватели. Въпреки, че чувствителността им не е внушително число, мощност от порядъка на 6-7 W е достатъчна, за да нямаме забележки към динамиката. Малките им габарити ги правят една отлична алтернатива на пълноценните заднонатоварени хорни на места, където пространството е ограничено. Единственият показател, по който отстъпват на истинските BLH широколентови конструкции с 8" драйвери, е мащабността на звуковата картина. Фактът, че устата на хорната е отделена от пода, намалява до голяма степен влиянието на специфичната акустика на даденото помещение. Поради това смятам и занапред да развивам тази концепция в посока по-висока чувствиотелност и мащабност с използването на драйвери с по-голям диаметър.

При интерес колонките могат да бъдат чути при мен. Въпреки, че Fostex FE138ES-R са все още в продажба, засега не планирам тиражирането на модела.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Това ще бъде супер интересно да се чуе (и види)!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Радвам се да го видя реализиран. Надявам се да успея да го чуя! :D

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#4 Мнение от velinski »

Много интересни драйвери. Може ли с тях да се реализира преднонатоварена хорна floorstander?
Както винаги прекрасен инженеринг и изработка!
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

velinski написа:Много интересни драйвери. Може ли с тях да се реализира преднонатоварена хорна floorstander?
Страхувам се, че няма да е удачно.
Преднонатоварените рупори са приложими при драйвери, чиято мембрана се движи като бутало в работната честотна област.
В случая нестандартното решение за окачване и мембрана са свързани. Това, което не се вижда на снимките, е че трептилката също е тангенциална със същата посока, както гънката. С други думи мембраната извършва както постъпателно, така и въртеливо движение и това е причината мембраната да има такъв релеф.
След като демонтирах магнезиевите капачки, поекспериментирах доста с различни фазови палци, но с нито един от тях не постигнах подобрение. Влиянието на меката капачка е съвсем слабо в посока по-спокоен тембър спрямо варианта съвсем без капачка.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#6 Мнение от Borislav Stankov »

Поредният впечетляващ порект от Ручо!
Респект!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

Много са сладки :mrgreen: , честито за безкомпромисното изпълнение отново :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#8 Мнение от Mo »

Едва ли има човек който да каже, че това не е красиво! АРТ!
Вярвам, че и музиката която (пре)създават си е цяло изкуство!
Едно въпросче ако позволите г-н Суванджиев, понеже не става ясно (поне за мен) доволен ли сте от FT-28D, дори и след мод-а? И това ли е (силно относително) оптималния ВЧ (супер/туйтър) за вас?
Поздрави още веднъж за бутиковите бижута, тези дни ми изпълнихте душата и окото във форума!
Христо.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Blackswift Audio CapryNatty

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Мо,нека си говорим на ти.
Комплиментите за дизайна на кутията са изцяло за Владо "DGD".
Mo написа:Едно въпросче ако позволите г-н Суванджиев, понеже не става ясно (поне за мен) доволен ли сте от FT-28D, дори и след мод-а? И това ли е (силно относително) оптималния ВЧ (супер/туйтър) за вас?
FT28D не е модифициран.
Въпреки, че има много висока горна граница, аз не бих го нарекъл супертуитър. За мен си е класическа пищялка.
Лично аз наистина много я харесвам, но трябва да се отбележи, че е добре да се използва с говорители, възпроизвеждащи добре високите среди.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта