Универсални хорни ?!?

Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#31 Мнение от EmilRachev »

Румене, много благодаря за отговора, много полезна информация за мен.

А планираш ли за в бъдеще да направиш замервания на всичките тези говорители и да я качиш някъде тази информация?
Мисля, че ще бъде доста полезно да се видят независими замервания на говорителите в кутии и да не са от типа "платен репортаж", с какъвто е пълен нета.
Преди време беше направил едно ревю на един модел Lowther, сравнявайки заводските му данни с твоите замервания, беше много интересно.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#32 Мнение от Rumen Suvandjiev »

По принцип съм мерил всичко, което притежавам.
Необходимо е само да подредя данните и графиките както трябва, което изисква време, пък то за жалост все не стига...

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#33 Мнение от EmilRachev »

Супер, дано стане по-скоро.
Къде смяташ да качиш данните, тука или в чужд сайт, както го беше замислил преди време?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#34 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ох, наистина крайно време е да направя въпросния сайт, той няма да е чужд, а просто англоезичен, за да може да се чете от всички.
Докато се наканя обаче, ще попълвам информацията в раздела тук.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#35 Мнение от EmilRachev »

Rumen Suvandjiev написа:...ще попълвам информацията в раздела тук.
Супер, най-вече ми се ще да видя АЧХ на Корал-а и Етерите, като най-музикални говорители.
Интересно ми е да видя точно къде са им пиковете и спадовете, водещи до такова звуково представяне.
Между другото на Етер графики никъде не съм срещал, независимо от ревизията, не знам защо е така.
Факт е обаче, че свирят много приятно, независимо от предполагам "планиновидната" АЧХ. :)
Щеше ми се също да имаш за замервания един за мене много интересен говорител, който по думите на ползватели свирил доста верно - Seas Exotic/f8.
Много суперлативи чета, но не знам доколко са верни. Пипвал ли си до момента такъв?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#36 Мнение от Rumen Suvandjiev »

EmilRachev написа:Супер, най-вече ми се ще да видя АЧХ на Корал-а и Етерите, като най-музикални говорители.
Интересно ми е да видя точно къде са им пиковете и спадовете, водещи до такова звуково представяне.
АЧХ няма да ти даде никаква представа за музикалността на един говорител.
Пиковете и спадовете зависят до голяма степен от метода на измерване. Като човек с опит в тази област мога да ти изкарам приятна за окото (но носеща нищожна информация) АЧХ от почти всеки говорител. По принцип измерванията са предназначени за конструкторите, нормалният потребител може само да се стресне от тях, ако са акуратно направени.
Въобще един говорител свири приятно не заради, а въпреки пиковете и спадовете в характеристиката му.
EmilRachev написа:Между другото на Етер графики никъде не съм срещал, независимо от ревизията, не знам защо е така.
Аспарух със сигурност е правил необходимите измервания, но не ги публикува точно поради гореизложените причини. Вероятно му е писнало от "аудиофили" слушащи графики и симулации...
EmilRachev написа:Щеше ми се също да имаш за замервания един за мене много интересен говорител, който по думите на ползватели свирил доста верно - Seas Exotic/f8.
Много суперлативи чета, но не знам доколко са верни. Пипвал ли си до момента такъв?
Няма проблем да взема за измерване този говорител, но за момента за мен той не представлява особен интерес.
Не зная кой и какви суперлативи е писал за него, но според мен концепцията му е генерално сбъркана. Т/С параметрите му са подходящи за OB, a АЧХ - за BLH, а съвкупността им ... за нищо.
Притежавам чифт от прототипа на този говорител, правен от SEAS по времето, когато AlNiCo магнитите не са били екзотика, а утвърден стандарт. Той наистина свири чудесно в OB...

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#37 Мнение от varieca »

Rumen Suvandjiev написа: ....Въобще един говорител свири приятно не заради, а въпреки пикове и спадове в характеристиката му.
...
Аз бих го казал така - свири приятно именно заради специфични (know-how) пикове и спадове в характеристиката му.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#38 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Много ми се иска най-после да разсея едно отдавна битуващо мнение за верен vs. приятен звук.
За един аудиофил звукът е приятен именно защото е верен.
Верността се определя от показателите на човешкия слух. Последните са изследвани от науката дотолкова, доколкото са свързани с възможността човек да води нормален начин на живот. Затова е трудно да с определи кои именно технически измервания на една аудио система са определящи човек да я прецени като вярно/приятно свиреща.
Освен всичко, разбира се, се намесва и субективният фактор. Хората, с които съм правил прослушване на хорните от настоящата тема (повечето със сериозен слушателски опит) класираха драйверите по съвсем различен начин.

Ако мога да направя някакво обобщение, един говорител свири приятно заради правилно подбраните:
- материал и геометрия на мембраната
- материал и разположение на звуковата бобина
- материал и конструкция на окачването
- материал и параметри на магнитната система
- материал и форма на шасито
И най-важното - опитен конструктор с вкус към добрия звук, за да съчетае правилно всичко гореизброено.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Универсални хорни ?!?

#39 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Най-накрая намерих време да систематизирам измерванията и да направя сайт, в който да ги публикувам:

http://rutcho.com/speaker_drivers/default.html

Ще допълвам измерванията редовно....

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта