Двуусти къси хорни, като двулентови ОТ, с драйвери на HI-VI

Съобщение
Автор
Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Двуусти къси хорни, като двулентови ОТ, с драйвери на HI-VI

#1 Мнение от kromuilis »

Привет на всички.
Ето колоните, които сглобих за 208z закупени преди време.

Изображение 

Изображение 

Изображение 

Извинявам се за лошото качество и вид на снимките.
Проектът е този:
http://homepage.mac.com/tlinespeakers/F ... 170608.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
взет от тук:
http://frugal-horn.com/spawn-plans.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Спрях се на тази конструкция:
1. заради компактните габаритни широчина и дълбочина на кутията.
2. симулацията за Fostex fe-206e дава доста равна ачх, с 40hz на 0db..
3. лесната и бърза изработка, отне ми ден и половина от взимането на разкроя до монтирането на драйверите.

Изпълнението е едно към едно с даденото на pdf-а.
Единствената разлика е, че реших да отворя пространствата отгоре и отдолу отзад зад устите, за да няма мъртви обеми. И сложих по две триъгълни оребрявания за да се минимизира разтрептяването на кутиите.

Това хоризонтално било с триъгълно сечение, което е дадено на проекта с цел да се предотврати вредното взаимодействие на двете усти, при мен е с височина 8см.
Ватата е от Визатон, в крайна сметка по пакет и половина за всяка от 50 литровите камери.
Разположена е отзад върху билото и по задната стена нагоре и надолу до 5см от гърлата, по горната стена и по двете странични до 3/4 от височината.

Резултата е доста добър, в някои отношения надминава очакванията ми.
Сцената и микродетайла са перфектни, определено чух за първи път доста неща, които си мислех, че добре познавам :)

Още в началото обаче ми се появи усещането, че баса на места е малко странен.
Нямам техника с която да направя замерване,, но пускайки синусоидален сигнал с програмката "Test tone generator" установих, че имам пик на 50hz, а между 70 и 120hz има известно пропадане, най-силно изразено на 90hz.

Това на някои парчета звучи така, все едно че в стаята работи и субуфер освен колоните, а на други така, все едно че басиста свири по-силно едни тонове от други.

Пробвах да настройвам ватата, да запушвам по едно от гърлата, да запушвам всички гърла, да замервам само едната колона, само другата и т.н.
Картината в общи линии си оставаше същата, с изключение на това, че когато свиреше само една от колоните пикът на 50hz ставаше на 40 или може би просто се е поизглаждал, но пропадането в областта 70-120hz (което си е почти октава) каквото и да правех си оставаше.

Та във връзка с този проблем ми се иска да чуя вашите мнения, съвети и препоръки...

Предварително благодаря на отзовалите се :)
Поздрави :) Красимир
Последно промяна от kromuilis на Сря Сеп 21, 2011 5:39 pm, променено общо 2 пъти.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Залагам бира, че проблема не е от (настройката на) колоните, а от стаята.

Честито и приятно слушане!
Нанко

Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#3 Мнение от begemot1 »

Браво за проекта.Пробвай да разместиш ОТ.
Финиша от снимките не става ясно какъв е ?
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Nanko Rusev написа:Залагам бира, че проблема не е от (настройката на) колоните, а от стаята.
Нанко
Дай 3-те размера на стаята...
и раздели 340м/с на всеки от 3-те размера(х4) и виж, дали съвпадат с някой от пиковете или пропаданията - най-вероятно височината на стаята с голия таван :-)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kromuilis написа: Ето колоните, които сглобих за 208z закупени преди време.
Краси, поздравления за добрата работа!
kromuilis написа:Още в началото обаче ми се появи усещането, че баса на места е малко странен.
Нямам техника с която да направя замерване,, но пускайки синусоидален сигнал с програмката "Test tone generator" установих, че имам пик на 50hz, а между 70 и 120hz има известно пропадане, най-силно изразено на 90hz.
Още по-големи поздравления за отличния слух!
Това, което си чул, напълно съвпада със симулациите, които направих за Fostex FE-208Sigma във въпросната хорна. Те показват +4dB@53Hz и -3dB@90Hz.
Поставянето на сериен резистор, както е описано в PDF-a наистина ще позамаже спада, но пикът остава.
Моето категорично ммение е, че този дарйвер не е подходящ за BVR. Може да се измисли подходящ кросовер, който да пооправи нелинейността в ниските честоти, но ще пострада звуковата картина като цяло.
Моят съвет е пълноценна (2,7-3,2m) заднонатоварена хорна за Fostex FE-208Sigma, а за тези кутии ще измислим някакъв подходящ говорител.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#6 Мнение от kromuilis »

Благодаря на всички за отделеното време и внимание към проблема ми.
Бегемот1, тонколоните са без финиш, просто голо пдч. Сглобих ги за да чуя как ще свирне този драйвер в тази конструкция, а колкото до финиша, ако стигна до там, няма да има проблем и да се фурнироват, всички вътрешни кунтури са правилни геометрични форми. А защо не и просто пришлайфане, китване и някаква подходяща боя!? Тук предимството би билов това, че позволява да се пусне по един фрезер отвсякъде, да се заоблят ръбовете около устите и изобщо отпред.

Кирил Кирилов, помещението представлява хол и холна стая с отворен портал. Височината е 2.87м, широчината е 3.6. Дължината на хола, където са колоните е 4.6м, а цялата заедно със стаята е 8м.
Ако правилно съм разбрал, трябва да разделя 340 на всеки един от размерите умножен по 4.
Така обаче излизат стойности от сорта на 10, 18 и 29, което е доста под честотите които търся.
Ако разделя 340 просто на размерите както са си, тогава става по-интересно:
42.5, 74, 94, 122.

Румене, много ти благодаря за поздравленията :)
аз изобщо не съм се отказал да направя едни хубави хорни. Особено след това, което чух при теб знам, че този говорител го заслужава.
Просто исках да спретна нещо по така лесно и на бързо, да си ги слушам, че пък да седят в кашоните Сигмите още по малко го заслужават :)

Но така или иначе тези дни ще ги пренеса и разположа на друго място и тогава пак ще напиша как е и дали има промяна.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#7 Мнение от kromuilis »

Преместих ги. До сега си мислех, че знам до колко помещението влияе на звука, но разбрах, че нищо не съм знаел.
Сега от слушателското място се долавя спад на 65hz. На 2м в страни обаче падината ясно се очертава между 50 и 80hz.
Като цяло усещането ми е за по-линейно възпроизвеждане в областта на ниските, но пък сега ми се ще да имам повечко бас.

Като се замисля, в това помещение винаги съм имал проблем с недостатъчното ниво на ниските. Утре ще преместя колоните в трета стая и ако там излезнат повече ниски, ще бъда изправен пред проблем, понеже искам да слушам в това помещение, в което са в момента.

п.п.
Не съм много на ясно какво точно значи "сериен резистор", към плюса на говорителя съм сложил в последователно свързване резистор от 3.3 ома.
Много моля да ме поправите, в случай че нещо не съм разбрал.

Поздрави
Красимир

Аватар
begemot1
чете и пита
чете и пита
Мнения: 207
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 10:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#8 Мнение от begemot1 »

kromuilis написа:Преместих ги. До сега си мислех, че знам до колко помещението влияе на звука, но разбрах, че нищо не съм знаел.
:wink: Много хора го подценяват , понякога и една педя разстояние, може да скапе или оправи звука.
Ако човек не върви напред, то той не стои на едно място, а се връща назад! - Хенри Форд.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#9 Мнение от Nanko Rusev »

Краси, приятелю, май спечелих още една бира :D

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kromuilis написа: Не съм много на ясно какво точно значи "сериен резистор", към плюса на говорителя съм сложил в последователно свързване резистор от 3.3 ома.
Сериен=последователен. Правилно си го свързал.
А за помещението си има цяр - акустична обработка.
Не е казано да е много обемиста и/или много скъпа. До месец, като стана готов с моя хол, заповядай да чуеш промяната.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

И аз искам, ако не е твърде нахално ... :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#12 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Заповядай, разбира се, че не е нахално.
Като стане готово, няма да пропусна да се похваля.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Относно акустиката ... най-евтиното и лесно решение помагащо (но не решаващо) за тези проблеми е намиране на най-оптималното място в стаята както за колоните, така и за слушателя. Дори при обработена стая разликата е фрапантна 8)

Румене, надявам се, че когато си готов ще се похвалиш със снимки и информация 8)

Нанко

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#14 Мнение от kromuilis »

Ручо, много благодаря за поканата, ще се възползвам непременно и с удоволствие. :)
Нанко, бирите стават все повече. :)
При случай ще се радвам да почерпя :)

Вярно, че новите тонколони не са точно на мястото на старите, а са в страни от тях, кажи речи долепени до тях. Ще пробвам да ги разменям и размествам, но да ги местя на друга стена да речем по-скоро няма как да стане, помещението е пълно с мебели, които няма как да разместя или изхвърля.

Старите ми колони доста ги въртях и суках, докато ги нагодя така, че да ми харесват на слух. Сега си мисля, че може и да са с малко попресилен бас, за компенсация на недостатъците на помещението или на разположението.

Лошото е, че сега не знам дали ако си дам труда да изработя 3.2м хорни да речем, нещата ще си дойдат на мястото, или пак ще трябва да им търся друго разположение...

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Двуусти къси хорни с Fostex 208Z

#15 Мнение от Ivelin Braikov »

Нови хорни като си направиш вероятно проблемите с помещението няма да изчезнат сами, но пък е наложително. То не е камера, не е чудо! Този резистор трябва да се замени със точното количество въздух зад говорителя. С две думи: послушай Румен!
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта