Въпрос за ТЛ - разделено то ТЛ на практика

Съобщение
Автор
Cremator
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 08, 2010 8:11 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Въпрос за ТЛ - разделено то ТЛ на практика

#1 Мнение от Cremator »

Здравейте, от няколко месеца съм решил да си направя TL и съм в процес на четене на статии и търсене на правилния говорител.
Иска ми се честотният обхват на ОТ да е -3dB 35-20kHz, съответно не успях да намеря fullrange говорител който да пасва
и така се ориентирах към 2/3 лентово оформление, в процеса на търсене ми харесаха Visaton W200S 4Ohm и TB W69-1042, докато не попаднах случайно на HiVi M8N. Единствената графика от листата ма MJK която изглежда нормално е SPL, всичко останало ми се струва странно и реших да се допитам до знаещите.

Параметрите с които разполагам за говорителя M8N са:

Код за потвърждение: Избери целия код

Znom = 8.0000 Ohm
Revc = 6.7900 Ohm
Sd = 214 cm²
Mmd = 34.6810 mg
Pmax = 160.0000 W
Xmax = 5.7500 mm
Mms = 36.4799 mg
Vas = 53.7771 dm³
Fo = 29.0615 Hz
Qms = 5.0171
Qes = 0.4950
Qts = 0.4506
BL = 9.5588 T·M
Levc = 1.0530 mH
SPLo = 86.0950 dB
No = 0.2556 %
Параметрите за TL са:

Код за потвърждение: Избери целия код

L=71in
Driver Position Ratio=0.335
S0=2.8
Sl=0.28
Density=0.1
Може ли да се използва M8N в тази TL конструкция да речем до 150-200Hz или не изглеждат добре нещата?
Ако съм допуснал техническа грешка моля да ме извините малко съм неук за момента.
Прикачени файлове
mjksplm8n.png

Cremator
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Юли 08, 2010 8:11 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за ТЛ - разделено то ТЛ на практика

#2 Мнение от Cremator »

Здравейте отново ;)
Докато чакам мнение по горния въпрос реших да проуча малко fullrange говорители и ми хареса Markaudio Alpair 10 FR.
В TL не ми допадна, но в т.н. MLTL симулация изглежда добре на SPL.
А пълната симулация в HTML вариант може да се види тук.
Чета из форума, че е важно не само SPL но и редица други неща които са ми малко неясни, ако някой има свободно време да хвърли едно око и да каже две приказки по въпросната симулация.
Прикачени файлове
mjkspla10.png

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за ТЛ - разделено то ТЛ на практика

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Cremator написа:Чета из форума, че е важно не само SPL но и редица други неща .
Абсолютно вярно.
Именно "другите неща" определят става ли определен говорител за дадена конструкция или не става.
На първо време се научи да игнорираш това с преварително зададения честотен обхват.
Озвучителното тяло се конструира според драйвера, освен в случая, когато можеш сам да си конструираш говорители.
В твоя случай - TL - не бива да се лакомим за ниска долна граница, защото добре конструираната линия дава усещане за доста по-нисък бас, отколкото подсказват симулациите. Това, което трябва да се търси, е добър баланс.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за ТЛ - разделено то ТЛ на практика

#4 Мнение от oceanman »

Симулациите са ти крайно грешни. Какво ти се иска е друг въпрос, какво показват симулацията втори, а какво ще произлезе като музика-съвсем различен въпрос.

При 2.8 S0 няма да имаш контрол над линията.
При 0.28 Sl си стиснал линията за гушата и си я превърнал в генератор на ултраниски честоти на тесен отрязък от АЧХ.. Т.е. превърнал си я почти в басрефлекс. Унищожил си и главното достойнство на ТЛ-отличните и неоцветени средни честоти..
Моята препоръка е S0 около 2, а Sl около Sd.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 24 госта