Хорна с FE166E

Съобщение
Автор
Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Хорна с FE166E

#1 Мнение от pinki85 »

Явно се убедих че няма смисъл да преправям ТЛ-ки или да правя нови така че ..... Почва се :D

Първо да започнем от драйвера.
FE166E - обичам по елегантните неща и нещо което не е суб и е по-голямо от 6" ми изглежда грубо. Пък и като нямам опит незнам какво ще стане и не искам да инвестирам много.

Второто което може би е първо, но ...
Това което ще гоня ще са около 40Hz +-2 не е фатално, но не на цената на загуба на удърност. Нека баса си е читав а не изнасилен. До колкото позволява говорителя.
Разположението може да се случи да е в П пространството може и в П/2 (ще се местя :D ) та в П пространството вместо тези 40Hz може да е повече но няма значение.

Ето какво съм намислил аз:
Аm=2323 cm2
At=27 cm2
L=3.66 m
V=4 l
Прикачвам снимка с чертеж. Незнам защо немога да прикача ПДФ
Това което ме притеснява и не ми е ясно може би е площа на гърлото и обема на камерата.
Другото е дали тази голяма площ на устата и дълга линия няма да измъчи говорителя?
Прикачени файлове
Смпло 3D
Смпло 3D
Първообраз
Първообраз

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#2 Мнение от Veselin Krachunov »

264 mm ширина ми се струват доста малко - трябва поне двойно да е, за да постигнеш стабилен бас на херците, които гониш. 18 mm страници, при тези големи неукрепени площи, също няма да свършат работа - ще кънтят и ще пеят както си искат. Трябва да се мисли за нещо като многослоен шперплат от 22 mm нагоре с допънително укрепващо оребряване или подсилени страници. С кривините, които си замислил отгоре, също ще видиш голям зор. Мъртвият обем също не ми харесва много - условия за резонанси.

Фостексът директно можеш да го прескочиш и да се насочиш към нещо по-добро като Етер 6/7.

Проектът ти много прилича на този на Момчил. Не съм го чувал, но е реализиран и може да се чуе на място. Предполагам също така, че Момчил няма да има нищо против да те запознае с всички проблеми и подводни камъни, с които се е сблъсквал при подкарването и настройката им.

Виж и проекта на Даниел Петров за Хелксите.

Ако искаш да чуеш добре направени TL (в малък обем и с добър бас) или BR - можеш да се обадиш.

Иначе евала за ентусиазма и за поемането в правилната посока! :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

pinki85 написа: Пък и като нямам опит незнам какво ще стане и не искам да инвестирам много.
Кутията, която си подхванал, е сериозна инвестиция, но ... ти си решаваш.
pinki85 написа: Това което ще гоня ще са около 40Hz
С показаната конструкция не мисля, че ще се получи,защото:
pinki85 написа: Ето какво съм намислил аз:
Аm=2323 cm2
At=27 cm2
L=3.66 m
V=4 l
Площта на гърлото е твърде малка. Използвай класическата пропорция At=0.707*Sd
В случая нека Аt=100cm2.
За да имаш линеен и бърз бас, намали площта на устата.
Am=1500 cm2 са достатъчни за този драйвер.
Лично аз бих намалил и дължината на линията от 3.66m на 3.2m.
Успех!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Ако нямаш говорителите, прави си сметките на параметрите на FE166En.

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#5 Мнение от pinki85 »

Румене едно вътрешно чувство ми говореше да си направя сутата 1500 и линията 3.2м, точно преди да я начертая, но реших да доизкарам това което бях сметнал до сега пак после може да го сменя :). Та вече съм сигурен че ще я понамаля малко. Устата ще се коригира даже си мисля за малко по малко от 100. По формулите от FAQ статията излзиа към 86. Това ще го остава да ми отлежи малко.
Какво да правя с обема на камерата ?

Веско,
264 mm ширина ми се струват доста малко - трябва поне двойно да е, за да постигнеш стабилен бас на херците
Прав си, но обичам тесни високи контрукции страшно много. Ще си поиграя малко да я разширя да видя как ще ми изглежда. Относно стените 18мм това беше тестово да видя как ще се сгъне. Определено не съм си мислил че ще бъде в това състояние. Имам идеи за оребрявания (външно)
Фостексът директно можеш да го прескочиш и да се насочиш към нещо по-добро като Етер 6/7.
Няма да е Етер още. Не съм подготвен от към амп, CD ... А не ходи да слушам етер без останалите ми компоненти да са на ниво. Малко ... грехота ми се струва :D Нека проходя с Фостекса да си се убедя че ще ми хареса.
Ако нямаш говорителите, прави си сметките на параметрите на FE166En.
Нямам ги. Проекта ми може да се развива няколко месеца. Няма да ги започна до 2-3 месеца може би. Нека се стопли пак и тогава ще ми се освободи време да ги работя. Та ще е новата версия сигурно.

Очакваите REV. 01 и ви благодаря.

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#6 Мнение от Alexander Gekov »

Моите уважения за това което си намислил.
Конструкцията на хорната е доста сложна... мисля, че подобна инвестиция (не като пари, а като време и труд) заслужава по-сериозен говорител.
Етер слушах и на долнопробен аудио-видео ресивър, докато бях без истински усилвател...и дори в подобна конфигурация свири прекрасно. Ако имаш възможност- купувай Етер. Няма смисъл да изминаваш този дълъг път, който ще ти коства доста средства и загуба на скъпо време.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#7 Мнение от Nanko Rusev »

Да добавя и аз: наистина труда е много! Ако се замисля закупуване на висок клас говорител, добре е направо да направиш колони за него, а да ги ползваш временно с нещо бюджетно, макар и да не е оптимално. Така спестяващ двойната работа (и пари) по колоните.

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#8 Мнение от Momchil »

"pinki85" - Спрял съм да каня всякакви хора , но ще направя компромис и ако искаш заповядай да разкрия всичко с което се сблъсках за 3 години работа по моя проект .
Без да те плаша, но нагласи едни 900 лв. за матерял С-качество или поне 1500 за А . Говорим без рязането под ъгал ( не определен :) )
Ако искаш фурнир , както при мен поне 500 лв. (Дори не са лакирани още ) Страхувам се ,че звученето ще се промени доста!
За лепила какво да кажа -> 20-25л. (200-250лв.)
Само дървени дибли , никакви видии или гвоздеи и ....
Труд около 2 години , при положение че знаеш какво правиш!

И ако продължаваш да ми твърдиш ,че Етера не е за теб ! Та тогава какво въобще правим ?
Хвърляме пари и труд на вятъра ?

Поздрави: Момчил

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

pinki85 написа:Румене едно вътрешно чувство ми говореше да си направя устата 1500 и линията 3.2м, точно преди да я начертая, но реших да доизкарам това което бях сметнал до сега пак после може да го сменя :)
Мога да те поздравя за интуицията.
pinki85 написа:Устата ще се коригира даже си мисля за малко по малко от 100. По формулите от FAQ статията излзиа към 86. Това ще го остава да ми отлежи малко.
Вероятно искаш да кажеш гърлото. FAQ е за ориенрир. Аз не бих го намалил под 90.
pinki85 написа:Какво да правя с обема на камерата ?
Ако се спреш на At=90cm2 - Vfc=6.2 ltr.

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#10 Мнение от pinki85 »

pinki85" - Спрял съм да каня всякакви хора , но ще направя компромис и ако искаш заповядай да разкрия всичко с което се сблъсках за 3 години работа по моя проект .
Без да те плаша, но нагласи едни 900 лв. за матерял С-качество или поне 1500 за А . Говорим без рязането под ъгал ( не определен )
Ако искаш фурнир , както при мен поне 500 лв. (Дори не са лакирани още ) Страхувам се ,че звученето ще се промени доста!
За лепила какво да кажа -> 20-25л. (200-250лв.)
Само дървени дибли , никакви видии или гвоздеи и ....
Труд около 2 години , при положение че знаеш какво правиш!
Да изясним следното.
Мислех си за 1000 лв да направя конструкцията(без финиш) ще обясня защо по-долу. След корекциите хорната ще стаен по-малка, което е по добре за мен и стаята ми. Просто няма място. Може би може да се допусне нещо по-голямо но с определени габарити в сечение че да се побере някак си, но едва ли.
Относно маисторлъка по дървенията. Работил съм на всякакви рърводелски машини. Баща ми има малка дърводелска работилница. Правил съм дограми мебели даже аквариум за игуана :D С рязаници и лепене никакъв проблем. С черането също. Само да се определят правилно параметрите искам.
Материала мога да намеря евентуално на преференциални цени. За разкрой и разаници под всякъкви ъгли няма да плащам.
Да речем че грубата работа до инсталирането на говорители не ми е повече от 1 седмица (естествено не сам) а и ще работя в оборудвана работлница с преси стеги кнехтове и така нататъка. Не ме притеснява дървенията. При мен тя участва с малък коефициент за време и трудност.
Относно донастроиките после то цял живот може да отиде за това :D , но да не изпадаме чак в такива краиности.

Относно етера. Етер та етер. Хора В общежитие съм и живея с още хора в 1 стая. Стаята ми е ремонтирана и добре пространствено подредена, но си е една стая за всичко Ще се местя след година - две - апартамент ли квартира ли кой знае! Да мъкна някакви чудовищтни хорни с мен няма как. След като се установя Ще мисля за по-високи неща.
Надявам се въпреки че не искам да правя етер ще ми помогнете да разбера концепцията, да чуя такива типове контрукции и да си направя и аз такава!

Румене отново ти благодагодаря за коректните отговори и за поправката която си вметнал. Мислех си за гърлото. Ти си ме разбрал :D

И накрая! Кой има фостекс хорна в София да отида да чуя? И ако някой пък има с 166 и ме покани да чуя аз ще го черпя :D

Поздрави:
Илия Балъков

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#11 Мнение от Momchil »

Караш ме да се смея ... :mrgreen:
Интересно ми е дори със магическа пръчка да разполагаш , как ще ти отнеме една седмица ?
Успех може пък и да си магиосник !
Според мен не само ще ти отнеме година ами и след това ще съжаляваш ,че си хвърлил толкова пари и време и то за какво ? "Хорна с FE166E"
Хора какво ви става бе ?
Заповядаи във Варна , да чуеш с какво се захващаш и без да ти внушавам каквото и да е , сам да разбереш колко са сериозни нещата . Остави какво си правил и колко си добър ! Това е нещо много по различно .

Не се засягаи от по горе казаното !

Поздрави : Момчил

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#12 Мнение от pinki85 »

Караш ме да се смея ... :mrgreen:
Интересно ми е дори със магическа пръчка да разполагаш , как ще ти отнеме една седмица ?
Успех може пък и да си магиосник !
Според мен не само ще ти отнеме година ами и след това ще съжаляваш
Момчиле! Какво се смееш не ми е ясно.
Упражнението е правено. Sylis (Жоро) е свидетл.
2 бр. 380 литрови хорни
5 дена
2ма души.
без финиш

Да не коментираме това повече.
Предлагам да се обсъжда дадения въпрос по темата за Хорана с ФОСТЕКС 166

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#13 Мнение от Marian Lozev »

…5 дни , но ще трябва да не ползваш стеги, а куп винтове за дърво което не е лошо.

ПС: моите хорни ги направих за 300 часа..,но сам без чужда помощ.

Поздрави.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
pinki85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 12:00 am
Местоположение: V. Tyrnovo/Sofiq
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#14 Мнение от pinki85 »

Имам проблем при хиперболично-експоненциална форма на контура.
Темата "F.A.Q. - horns (хорни, рупори)"
Формула 3 и Формула 4.
Някои да е правил запис на уравнението за намиране на X при извесни всички други параметри?
С формулата за чиста експонента се справих ама това нещо....

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Хорна с FE166E

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ти не ползваш ли чисто хиперболичен контур?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта