Хорна+суб=неочаквано добра комбинация?!

Съобщение
Автор
Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Хорна+суб=неочаквано добра комбинация?!

#1 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Здравейте.Първо, благодаря на всички, който ми помогнаха да науча повече за качествената музика!Реализирах проекта на Д.Петров за евтини хорни (low cost Horn) с FR13 на 8 ома.Резултата е повече от добър.Постарах да ги направя максимално добре и мисля, че успях.С две думи:материал OSB 15мм.;лепенис Moment Express Fix;финиш с плочки от корк 3мм,лакирани с безцветен лак; имат и малко вата в камерата, шпайкове от отвеси;размерите са с точност до 1мм.
Резултата-цена около 150лв.Звук страшни високи и среди, усезаемо стерео.Просто не могат да се сравняват с купешките за тези пари.
Осъзнах обаче, че без бас някак не е пълна картинката.Може би ще ми предложите да направя нови хорни с по-добър говорител, но на мен ми се иска да им направя по един суб-буфер(просто вложих в тях частица от себе си и сега не ми се продават).
Ако е възможно някакъв съвет.С изработката нямам проблем, но предполагам ,че ще се наложат филтри, които не мога нито да сметна нито да направя без схемичка. :oops:
Ако някои може да помогне с проект ще му бъда много благодарен!Бюджета е макисимум 200лв. за двата.Мисля си за говорители на Visaton, нещо като:
http://www.net4you.bg/Steadygroup/artic ... php?id=129
http://www.net4you.bg/Steadygroup/artic ... .php?id=63
http://www.net4you.bg/Steadygroup/artic ... .php?id=66
Дори намерих този проект:
http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... ction.html
Всякакви съвети са добре дошли!Утре ще сложа и снимки на хорничките.Поздрави!
Снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от Ianaki_ianakiev на Пон Ное 24, 2008 6:02 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Преди всичко, правилното суб-уфър или суб-бас.
Страхувам се, че комбинацията с хорни ще е неудачна.
Басът на класическия суб-бас е бавен и монотонен.
Ако питаш мен, правилното развитие е ... по-голяма хорна с по-хубав драйвер.
За да се увериш, вземи назаем един стандартен субуфър и чуй за какво става дума. После пиши...

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Borislav Stankov »

Съгласен съм с Румен.

Преди време и аз бях в подобно положение и исках за да довърша системата на брат ми да мина тънко като допълня хорните (изработени по същия проект) със суб-бас - резултата беше плачевен. За това се примирих с факта, че от законите на физиката не можеш да избягаш.

Пробвай по-добър говорител и по-голяма хорна.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Subwoofer

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

...
Освен това, аз също съм реализирал този проект заедно с Даниел и мога да кажа, че с FR10 басите са повече от всеки друг вид конструкция "около" този говорител.

Може би е хубаво да опиташ да разположиш просто за експеримент телата на различни места в стаята и да видиш дали нямането на бас е от малките размери (каквито несъсмнено са) или от лоши модове в стаята. Такъв проблем се получава и при хорни от много стотици литри и в крайна сметка се решава само с добра акустична обработка на помещението.

Добре разположени тези мъници къртят просто!

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Найстина и по-рано разбрах ,че има много голямо значение къде се намират в стаята, но така или иначе не мога да си позволя отделно помещение за слушане.Знаете как е - компромиси.Значи няма смисъл да се опитвам да правя някакво подкрепление.Какво остава да ги продам и да започвам следващ проект?Вложих много в тях ,но липста на бас явно се явява проблем.Ами какво би станало с бас ,но в др. конструкция например ТЛ.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Най - вероятно същото...
По-скоро проблема е нистина в разположението, отколкото в в колоната.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Става и ТЛ, става и хорна, но най-добре е да вземеш хорничките и да ги занесеш на място с добра акустика.
Много е възможно басът там да ти хареса. Тогава просто трябва да видиш какъв е проблемът в помещението ти за слушане.
Ако не ти хареса ... пиши и ще измислим какво да се предприеме.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

фр13

#8 Мнение от Kiril Kirilov »

Сега виждам, че на снимката си с фр13...
Аз съм ги слушал с фр10 и там баса е доволно за габаритите...
Може би най-евтино ще ти бъде да опиташ да сложиш в тях фр10 - инвестицията е под 40 лв...

Аватар
Ianaki_ianakiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ianaki_ianakiev »

Там е проблема, че съм сигурен, че ще свирят много по-добре, но на този етап не мога да си позволя да обработвам акустично стаята си (поради много причини).А какво ди станало с едни фостекси?Напълно ли да отпиша идята за Суб-бас в ТЛ или хорна?Изцяло ще се съобразя с вашето мнение ,тъй като всичко което знам съм го научил от вас.Благодря!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ianaki_ianakiev написа:А какво ди станало с едни фостекси?
Ако проблемът е в помещението - нищо по-различно.
По прицип широколентовите говорители на Fostex са проектирани за хорни с по-големи габарити (от 60-70 ltr за FE-126E до 120-150 ltr за FE-206E)

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Kiril Kirilov »

Ianaki_ianakiev написа:Там е проблема, че съм сигурен, че ще свирят много по-добре, но на този етап не мога да си позволя да обработвам акустично стаята си (поради много причини).А какво ди станало с едни фостекси?Напълно ли да отпиша идята за Суб-бас в ТЛ или хорна?Изцяло ще се съобразя с вашето мнение ,тъй като всичко което знам съм го научил от вас.Благодря!
Един екземпляр такива хорни свири с фостекс FE103E, басът отстъпва осезаемо на фр10, но заради всичко освен него, оставих така нещата...
За съжаление фр10 е добър за 18 си лева, но не повече...
Последно промяна от Kiril Kirilov на Сря Дек 17, 2008 12:19 am, променено общо 1 път.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

tweeter

#13 Мнение от Kiril Kirilov »

Естествено, че можеш :-)

Аватар
chavv
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от chavv »

Мен пък не ме оставя на мира мисълта, че FR10 в този проект, може да се натовари и с рупор пред него, за да се подобрят високите. Проблемът е, че не знам как да го сметна, бих опитал с реализацията.
Имам предвид рупор като в проекта на Аспарух http://bgaudio.org/images/upload/phantom.pdf

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot], Google [Bot] и 1 гост