Моята първа (по голяма ) хорна

Съобщение
Автор
Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Моята първа (по голяма ) хорна

#1 Мнение от e_manuele »

Здравейте най накрая реализирах по голям проект с bg 17 хипеболично-експоненциална форма на контура
площ на устата 2000 кв. см.
площ на гърлото 50 кв. см.
дължина 215 см .
камерата 5,5 литра
Имам 2 въпроса единият е как да направя финиш ( искам да стане лъскава и цвета да е можеби слонова кост или нещо от бялата гама но задължително да е лъскаво !!! :D да хваща окото хаха .
А другият който е можеби трябваше да го задам първо е как да намаля резонансната честота още малко ? Снимки засега нямам защото нямам с какво да я снимам . Но до няколко дена се надявам и да е довършена и ако ми хареса ще я повторя .
Поздрави на всички .

П.П малко впечатления от звука ...
Чувствам се странно когато съм близо до хорната но ми се струва че е заради средите и по скоро честотите от 1000 до към 6000 херца на слух високите са малко неравномерни и понякога по високият глас на жена например е прекалено крещящ , четох във форума ,че е характерно за този говорител , четох също и че с времето проблема се коригира ... дано да е така .

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моята първа (по голяма ) хорна

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

e_manuele написа:Здравейте най накрая реализирах по голям проект с bg 17 хипеболично-експоненциална форма на контура
площ на устата 2000 кв. см.
площ на гърлото 50 кв. см.
дължина 215 см .
камерата 5,5 литра
Имам 2 въпроса единият е как да направя финиш ( искам да стане лъскава и цвета да е можеби слонова кост или нещо от бялата гама но задължително да е лъскаво !!! :D да хваща окото хаха .
А другият който е можеби трябваше да го задам първо е как да намаля резонансната честота още малко ? Снимки засега нямам защото нямам с какво да я снимам . Но до няколко дена се надявам и да е довършена и ако ми хареса ще я повторя .
Поздрави на всички .

П.П малко впечатления от звука ...
Чувствам се странно когато съм близо до хорната но ми се струва че е заради средите и по скоро честотите от 1000 до към 6000 херца на слух високите са малко неравномерни и понякога по високият глас на жена например е прекалено крещящ , четох във форума ,че е характерно за този говорител , четох също и че с времето проблема се коригира ... дано да е така .
Поздрави за проекта :-)
Първо го остави да се разсвири достатъчно дълго, поне няколко десетки часа, преди да прецениш как звучи :-)
После "резонансната" честота можеш да я свалиш малко, като напълниш камерата с вата. Опитай различни количества, но изчакай малко да се насвири :-)
Наблюдавай и слушай този процес :-)
Ще установиш колко чувствително се променя свиренето с времето :-) Особено ако слушаш 3-4 часа непрекъснато :-)
Сподели после какво става :-)

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от e_manuele »

Първо да споделя като слушам вече известно време ми се струва че звукът става по плътен и не се чувствам толкова странно когато съм близко ( даже ми харесва ) можеби е защото свиквам :D , имам и друго чувство че досега не съм слушал музика а нещо друго , за ниските мога да споделя , че се чуват като трептене а не замазано както с директен излъчвател а за мидбасите нямам коментар .
Както вече e споменавano и в други постове малко издиша откъм високи засега ги изравнявам с EQ . Но скоро май ще слагам високочестотен .

А за ватата от къкъв материал трябва да е ? и откъде да си закупя ( от варна съм ) ?
Другото което е , че вече не искам да е бяла а по скоро да прилича на пияно но не знам кака да го постигна .
Поздрави .

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

e_manuele написа: Другото което е , че вече не искам да е бяла а по скоро да прилича на пиАно но не знам кака да го постигна .
Поздрави .
Едва ли ще намериш ателие с апаратура за нанасяне на истински акрилен пиано лак.
Най-добре е да се свържеш с някой добър автобояджия.
Импрегниране, шприцване, шлифоване и боядисване с каквато поискаш боя...

Аватар
Alexander Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Alexander Gekov »

...Или с Владо (DGD), който без съмнение (в случай, че приеме) ще свърши перфектно работата.

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от e_manuele »

Май се появи проблем . Изтеглих си програма за симулация на синусоидален сигнал , дотук добре ,но по нататък стана лошо имам 30 херца чуваеми , но на слух ми се струва , че звукът става с равномерен чак над 140 херца, а и именно от там започва намаляването на цялата картина чак до 35 херца . Каква може да е причината за това ? Акустика или калпаво изпълнение ?

Аватар
pllaman
има известен опит
има известен опит
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#7 Мнение от pllaman »

Имал съм подобен проблем с генератор през компютър. Въпроса ми е каква програма използваш? Евентуално решение на проблема може да е да смениш генератора. Каква е тестовата ти установка?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

e_manuele написа: Каква може да е причината за това ? Акустика или калпаво изпълнение ?
Ти какво очакваш от необработено помещение?
Дори в специално оборудвани акустични камери грешката под 100Hz може да достигне 2-3dB... Представи си колко ще е в обикновена жилищна стая.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Angel Gekov »

Rumen Suvandjiev написа: Представи си колко ще е в обикновена жилищна стая.
Ами, според измерванията на Краси Йончев, при мен например в диапазона под 100 Hz достигат -30 dB. И аз си мисля, че имам бас ...:D
Последно промяна от Angel Gekov на Пон Сеп 15, 2008 6:32 pm, променено общо 1 път.

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от e_manuele »

Проблема наистина е от акустиката "сложих" си главата в устата и установих , че резонансната честота е около 59- 62 херца и до 40 херца спада малко не знам колко точно . Тогава следващата ми стъпка е акустична обработка . Някъкви съвети откъде да започна за да изкарам някъкъв по нисък звук ? Четох че поставяне на специална вата в ъглите ще помогне доста а също и за дифузери които ако си спомням правилно спомагаха за средночестотният диапазон . Някъкви идеи откъде мога да си закупя или евентуално да си направя дифузери ? Много съм бос в тази област а знам че е можеби най важната .
Мерси и поздрави .

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от e_manuele »

15 минути игра да местя хорната из стаята и май инамерих " най - доброто " място за нея сега изкарва доста повече звук и доста жив при това .

Относно звученето искам да споделя че вече усещам разликата м/у песните с добро и лошо качество ... тези с лошо са направо неприятни за слушане все още не съм пробвал да слушам wave музика защото от никъде не мога да си намеря оригинален източник .... ама ще търся .

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Stoqn »

Третирай първо ранните отражения на стените и тавана.Можеш да си направиш бас трапове за нискочестотния диапазон.Използвай камена или минерална вата с плътност 50-60кг.^м3.Успех в начинанието. :)
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от e_manuele »

Искам да реализирам нов проект но се чудя с този или с друг говорител и се чудя къкъв да беде , мисля си за по големичка и чувствителна хорна обаче говорителят ми е Х .
Поздрави .



П.П. Още не съм сложил вата , а вече ниските станаха доста по плътни .

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Stoqn »

e_manuele написа:Искам да реализирам нов проект но се чудя с този или с друг говорител и се чудя къкъв да беде , мисля си за по големичка и чувствителна хорна обаче говорителят ми е Х .
.
Пробвай с някой говорител на Fostex няма да съжеляваш.Например FE206E.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
e_manuele
чете и пита
чете и пита
Мнения: 142
Регистриран на: Нед Апр 13, 2008 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#15 Мнение от e_manuele »

До колкото съм го разглеждал наистина си струва но засега ми трябва за друга цел . Ще отваряме бар аз и колега . Ще ми трябват няколко хорни можеби помещението е около 180 квадрата . Чудя се по какъв начин да подходя да поставим повече на брой хорни или да увелича чувствителноста им като направя хорни с по 2 говорителя ? Не знам кое е по добрият вариянт ? А пък може и повече хорни с повече говорители :twisted: само да има достатъчно звуково налягане .
А след няколко месеца като си стъпя на краката си замислям хорн с етер можеби ще видим .
Поздрави.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта