Конструиране на ТЛ- Практика

Съобщение
Автор
dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#61 Мнение от dimithehunt »

Моделите за MathCAD само срещу лицензионната такса ли са достъпни или има и безплатни такива?
Последно промяна от dimithehunt на Сря Окт 25, 2006 10:14 am, променено общо 1 път.

D.Kolev

#62 Мнение от D.Kolev »

àáå ñòàðèòå ìîäåëè ãè èìà , âúïðîñà å êúäå äà ñå êà÷àò ÷å äà íå ñòàíå ìàçàíî.èíà÷å îôèöèàëíî ñà ïëàòåíè.

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#64 Мнение от dimithehunt »

Благодаря за информацията.
Може би ако се подчертае, че това са версии, които са се разпространявали свободно, няма да има проблеми. И все пак остава факте, че не всички са така съвестни.

Сега имам няколко въпроса...
На няколко места беше написано, че индуктивно натоварената предавателна линия наподобява в известен смисъл басрефлексното оформление. Ако някой е имал възможността да сравнява индуктивно натоварена и класическа TL, би ли исподелил впечатленията си.

Тъй като се запалих по това акустично оформление реших да направя една проба (имам желание да реализирам такова тяло, но няма време и ще си остана само с пробата поне година - две).

Та ето резултатите от опита със стесняваща се TL:

Изображение

Изображение

Направих проба и с индуктивно натоварена TL:

Изображение

Изображение

В моите проби с избрания от мен говорител ML TQWT слезе до много по-ниска честота от класическата TL, при това по-гладко в обхвата на ниските четоти. Смятам и двата вариянта за приемливи (ако имате друго мнение, моля споделете го), но начинът, по който мембраната се връща в спокойно състояние не ми харесва. Надявам се, че има начин да се избегнат трептенията в хода "по инерция" на мембраната (след края на импулса).
Въпросите ми към двата дизайна са:
- Индуктивно натоварената TL ще има ли басрефлексово звучене и заслужава ли си да се избере заради по-ниската гранична честота?
- Кое е за предпочитане - по-ниския, но по-бърз спад на АЧХ или не толкова ниския, но плавен спад?
- Заслужава ли си един бъдещ проект въз основа на тези примерни дизайни?
Последно промяна от dimithehunt на Сря Окт 25, 2006 10:14 am, променено общо 1 път.

D.Kolev

#65 Мнение от D.Kolev »

:wink:
oceanman å ñïåöèàëèñòà òóêà.
â íà÷àëîòî íà ñàéòà èìà ïîðåäèöà ñòàòèè ïî êîíñòðóèðàíå íà ÒË.òàì ùå ïîëó÷èø îòãîâîðèòå,äîáðå ñè ïî÷íàë :smt023

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#66 Мнение от dimithehunt »

Може да се каже, че в последните три седмици изчетох всичко което ми попадна. За жалост не намерих нищо относно такъв проблем със затихването.

Затова исках да обсъдя с имащите опит.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#67 Мнение от Simonov »

Двата реултата с един и същ говорител ли са постигнати? Добре ще е да дадеш малко повече подробност. ;)
Изображение

D.Kolev

#68 Мнение от D.Kolev »

àáå ñèãóðåí ñúì ÷å å îáñúæäàíî òóêà , íî íÿìàì âðåìå äà ãî òúðñÿ.
íàé-îáùî ïî-ïëàâíî çàòèõâàíå ïî-äîáðå , êàòî ñå âúçïîëçâàø è îò ðóóì ëèôòèíãà , îçíà÷àâà ùå ñëèçàø äîñòà ïî-íàäîëó :wink: .òîâà å õâàòêàòà.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#69 Мнение от taslak »

Аз предпочитам по-плавния ход на честотната характеристиката. За мене по-важна е по-добрата предавателна характеристика (без опашки), дори и това да става за сметка на не толкова ниска долна честота. Действително на практика, в ниските честоти ще има едно повдигане на честотната характеристика, дължащо се на помещението и то може (отчасти) да компенсита този плавен спад.

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#70 Мнение от dimithehunt »

oceanman написа:S0 се мери ЗАД ГОВОРИТЕЛЯ


Всъщност като се разгледа тази част от модела на Кинг, в която тръбата бива разделена на секции, се вижда, че S0 e площта на затворения край, a Sl - на отворения край.
Ако говорителя не е изместен към отворения край, S0 ще е площта зад говорителя.

Двете симулации са правени с един и същи говорител:

Z = 8Ω
Fs = 31Hz
Pnom = 150W
Sensitivity = 86dB аt 2.83v/1m
Re = 6.5Ω
BL = 13.3N/A
Xmax = 6mm
Cms = 425uM/N
Qms = 6.16
Qes = 0.44
Qts = 0.40
Mms = 62.7g
Sd = 241cm2
Vas = 34.9l

Характеристиките са от сайта на производителя, не разполагам с говорителя, за да ги измеря. Както вече споменах, ще стоя на фаза проект още дълго време.
Последно промяна от dimithehunt на Съб Окт 28, 2006 10:44 am, променено общо 1 път.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#71 Мнение от oceanman »

Тъй, редно е аз да отговоря на въпроса с две думи...
Приликите на мас-лоудет ТЛ с басрефлекса са косвени. Звука им обаче е доста по-различен от басрефлексния... Имаме линия, имаме отвор, който обаче не е басрефлекс. Той "няма време" да стане пълноценен хелмхолцов резонатор... Реакцията и груповите закъснения са съпоставими с тези на басрефлекса. Поведението на мембраната обаче е по-добро. Ритъма е чудесен и не страда от недостатъците на клсическия бас-рефлекс.
Колкото до сравненията с класическите ТЛ-да, уж слизат по-ниско... Но за най-ниските честоти не е така(сам виж честотите под 20 херца)
При класическа ТЛ реакцията е по-бърза, груповите закъснения са по-малки, контура на баса е по-естествен и подчертан, но по-слаб като цялостно ниво... (при правилна настройка ...)Обаче това е истински четвърт-вълнов резонатор... Рум лифтинга характерен за стаите много по-добре понася на лекия 12 децибелов спад на класическата ТЛ...Тук настройката на линията изисква много "як" чалъм като игра с филтри, нива, вати, конструкции...
Смея да кажа, че на мен ТЛ никога не ми е давала паразитни отклонения на мембраната... Това се получава при прекомерно големи начални площи и прекалено дълга(или къса) линия... Последното откритие ме озадачи напоследък... Но и него си го изясних-параметри на говорителя, площи, дължина на линията)настройка) Тук ролята на конструктора трябва да стане още по-голяма...
Освен симулациите има и нещо друго :wink: Казва се интуиция...Някои неща не мога да ги обясня..Мога само да ги направя :D 8) :wink: При четвърт-вълновите конструкции е добре да не се разчита само на симулации, щото понякога лъжат, ако го няма по-горното условие :D :wink:
Конкретно в твоя случай смятам, че си попресилил настройката на тръбата или с площи или с дължина и за това понякога мембраната ти се разхожда "неконтролируемо". В твоя случай е добре да се целиш около 30 херца на -10 дб а не 23-26... Поиграй си и с ватата отново... И говорителчето ти е добро.
Търси, както каза Таслак бързината, живостта, безрезонансността и плавния спад, а не максималния нискочестотен обхват...
Моите предпочитания си остават за класическите ТЛ, реализирани обаче с верния говорител :wink:
Но не трябва да се водите от моето мнение. Вкусове различни.
Напоследък пък правя някакъв хибрид между класическа ТЛ и Мас-лоудед... Но това, което ще правя в топовия си проект има комбинации от класическа ТЛ и друга четвърт-вълнова конструкция :D 8) :wink: при това с напълно аеро-динамичен подход, нещо, което не съм го виждал в никоя ТЛ досега... :wink: Какво ще се получим-ще видим през първата половина на 2007-ма :D 8)

Stilian Andonov

#73 Мнение от Stilian Andonov »

Пробвай да си представиш линията разгъната и сам ще се сетиш :wink:

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#75 Мнение от Miroslav Danov »

dex13, чудно ми е офсета как го мериш.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта