Конструиране на ТЛ- Практика

Съобщение
Автор
Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#16 Мнение от Ivo_Hristev »

Taslak най-вероятно има предвид че Qt е винаги по-малко от Qe, тъй като Qt е паралелната комбинация от Qt и Qm. Qt=(Qe.Qm)/(Qe+Qm)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#17 Мнение от oceanman »

Да,това е имал в пред вид. И аз така мисля. Грешката е,че трябваше да систематизирам различните източници на разните капацитети с техните допуски в параметрите

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#18 Мнение от taslak »

Никакъв проблем да се използва програмния модел на Кинг. Аз и това съм направил! Голямото предимство на модела на Кинг е, че потребителят сам избира стойностите на S0, SL, L, Density и може да ги променя по свое усмотрение. Едва в последната си работа (от преди 2 месеца) Alignment Tables, Кинг дава някои препоръки как да се фиксират началните стойности на посочените параметри. Шулц прави същото като дава формули, които аз съм въвел в мойта програма. Резултатите са различни от тези които дава М.Кинг, обаче!

Аз бих препоръчал на всеки без опит в конструирането на TL да започне от тук - статията на Шулц. Повтарям, дори не е необходимо да се използва какъвто и да модел за симулация. Достатъчно е да се придържа човек към получените стойности и резултатите ще бъдат много обещаващи. Конструкцията е много семпла, лесно се прави, по-толерантна е в грешки по отношение на изработка и настройка и на всичко отгоре дава много добри резултати.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#19 Мнение от taslak »

demon
Taslak най-вероятно има предвид че Qt е винаги по-малко от Qe, тъй като Qt е паралелната комбинация от Qt и Qm. Qt=(Qe.Qm)/(Qe+Qm)


Да, точно това съм имал предвид. Може би местата на Qts и Qes трябва да се разменят? Не знам.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#20 Мнение от Simonov »

Откакто прочетох статията вече не ми е такава голяма мъгла. Днеска си поиграх с един от моделите на Кинг и ето какво се роди:
Изображение
Изображение

Избрах драйвера на Fostex защото ми хареса карактеристиката му (поне на хартия). Цената също е приемлива.
Незная дали се е получило нещо но се надявам по-знаещите във форума да дадат мнението си. Дължината на тръбата е 40". S0=Sd а SL= 6xSd. Говорителя е разположен в средата на линията.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#21 Мнение от taslak »

Но това не е alpha TL, a e ML TQWT . Имай предвид, че характера на поведение на това оформление е по-близо да бас-рефлекса, отколкото до затворения обем.

Какъв е Fostex'a?

Добре изглежда като цяло, имам предвид амплитудно-честотната характеристика. Но аз обръщам много по-голямо внимание на time response, а също така и на контрола на отместването на мембраната, като реалното отместване го държа колкото се може по-далеч от максимално допустимото (получено при работа на говорителя в безкраен обем).

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#22 Мнение от Simonov »

Да това не е Alpha TL. Фостекса е FX-120.
Изображение

Изображение

Xmax на говорителя е 2мм.

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Miroslav Danov »

За синия пунктир става въпрос. Когато въздушната маса трепти с мембраната, упражнява натиск който води до по-голямо отместване.
А аз искам да питам за недостатъците и предимствата на долу нарисуваните геометрии.
Изображение

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#25 Мнение от taslak »

Simonov, всичко изглежда ОК, поне на хартия. Да е надяваме, че и на "живо" ще е ОК. Аз също харесвам този Фостекс и о държа "под око". Имам две забележки:
1. Диаметърът на отвора е 80мм. До колкото знам няма тръби с такъв диаметър в България. Могат да се намерят 70 или 75 мм. Трябва да се съобразиш с това изискване. Разбира ще се наложи и да се скъси тръбата, така, че да не се променят получените резултати.
2. Говорителят пада много ниско - около 50 см от пода. Разбира се ще се сложат отдолу шпайкове или някаква изолационна масичка, но така или иначе височината ще бъде под 60 см, много под "нормалната" височина на ухото на седящ човек. Можеш ли вдигнеш по-нагоре говорителя и какво ще се получи? Другият вариант е да монтира говорителят на скосената страна и тя да бъде предна.
Дерзай!

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#26 Мнение от taslak »

ultimate
Защо в безкраен обем? Това не е ли конструктивен параметър, зависещ от дължината на шпулата и височината на полюсите?


Отместването на мембраната е честотно зависимо и зависи от геометрията на оформлението. Като референтно се използва това, което се получава в безкраен обем и в модела на М.Кинг се дава в синьо.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#27 Мнение от taslak »

Mirilaj,
твоите конструкции са действително TL, а това което предлага Simonov е ML TQWT. Общото между тях е, че попадат в семейството на четвървълновата технология, но те се различават в доста отношения. Ако не си запознат с тях трябва да прочетеш материала в този раздел, доста добре описан от Oceanman.
Ако въпросът ти е обаче сравнение на конкретно посочените конструкции, мога да отбележа, че те са доста близки, спадат към така наречената "класическа" конструкция или tapered, т.е. когато площа на изходния отвор е по-малка от тази на площа на началото на тръбата. Освен това те са прегънати - лявата има две сгъвки на 90градуса и една на 180 градуса, а дясната по една на 90 и на 180 градуса. Това означава, че при едни и същи външни размери, лявата конструкция ще има малко по-къса ефективна дължина на тръбата. Някои конструктори избягват многото прегъвки и защото стават много отражения, а това води до по-голямо влияние върху звука при по-високите честоти - 200-300-400 Hz. Последното се забелязва повече при използване на вата с лоши свойства на поглъщане при по-високите честоти. За сметка на това лявата конструкция дава възможност еквивалентния център на излъчване на ниските да слеза по-ниско, т.е. има възможност (поне на теория) за по-добро възпроизвеждане на ниските. И е малко по трудна за изработка.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Ivan Rachev »

кога ще почнете да слагате говорителя от правилният край -от тесната страна :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Sergo

#29 Мнение от Sergo »

Само един въпрос. Какъв пик се използва като сигнал в симулацията? Плюс-нула или плюс-минус-нула и с каква форма (синусоидална, правоъгълна или друга) ? Ако се използва плюс-нула то целта не е ли при пик-респоснса отрицателния пик да е минимален?

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта