Конструиране на ТЛ- Практика

Съобщение
Автор
Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#31 Мнение от taslak »

ultimate
Това дали е добър критерий за качество? По скоро говори за остър резонанс и евентуално - бъчвен тон.


Максималното отместване, което дава производителят съвпада с отместването получено от модела (синята линия на графиките). (Това съвпадение не е абсолютно, но е достатъчно точно като се има предвид, че измерванията са с грешка, а и модела дава една предварителна оценка.)
Реалното, което се получава от говорителят в конкретната конструкция (червената линия на графиките) се стремя да бъде под синята линия в колкото се може по голям честотен диапазон, защото така си гарантирам, че изкривяванията в нискочестотната област се получават малки. (Ходът на шпулата остава в хомогеното магнитно поле). Освен това този ход в по-голяма степен се определя от конструкцията на колоната, не от конструкцията на говорителя. Това естествено води до по-малко звуково налягане създавано от мембраната за ниските честоти, но да не забравяме отвора, който създава допълнително налягане, което не се отчита чрез тези графики.
Има друга графика, даваща хода на импеданса и там може да се проследи колко голям е този резонанс. Ако съмнението ти е, че резонансния пик се увеличава като се подхождам по този начин, то ще ти кажа, че той напротив, намалява.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#32 Мнение от Simonov »

Alnico написа:кога ще почнете да слагате говорителя от правилният край -от тесната страна :wink:


Като гледам разни проекти в нета включително и галерията на http://www.quarter-wave.com , всички MLTQWT са с драйвери монтирани по средата. Би ли обяснил защо не са монтирани от по тясната страна? :wink: :)

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#33 Мнение от taslak »

Sergo
Какъв пик се използва като сигнал в симулацията


Моделът, който ползвам е заключен и не съм напълно сигурен какъв е сигналът. Мога само да предполагам, че е от типа + -> 0. Във всеки случай при различните симулации се получава подобна картина. В идеалния случай говорителят не трябва да направи отместване в другата посока, но поради натрипаната енергия в него, то всеки реален говорител прави отместване в отрицателната посока. И тук е едно от предизвикателствата - това отместване да бъде по-малко.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#34 Мнение от taslak »

Simonov
всички MLTQWT са с драйвери монтирани по средата. Би ли обяснил защо не са монтирани от по тясната страна


В класическия TQWT говорителят се монтира на определено разстояние от затворения край на тръбата. Това разстояние се определя по формула. Целта е да се миниизира 3-ти резонанс. Но независимо от това този трети резонанс не изчезва напълно. В моделa на ML TQWT развит от М.Кинг има по-голяма възможност - всеки конструктор да си избере това разстояние съобразно конкретните нужди. И затова ти препоръчах да действаш в тази посока.

А ето и отговор за Alnico

В оригиналния проект на М.Кинг, с който въвежда идеята за ML TQWT, говорителят е монтиран на тясната страна. Няма проблем и ти да го направиш в твоя. Когато говорителят се монтира на на широката страна се получава по-голяма насоченост във високите, но влиянието на предния панел в понижаването на ниските честоти започва от по-ниски честоти. При монтиране на говорителя на тясната страна - обратно. Но при твойте размери на колоната, не мисля, че това ще е съществено.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#35 Мнение от Simonov »

taslak
Да те питам нещо. Ще се върна на темата за AlphaTL. Ти при проектирането на твойте използваше ли някакви симулации или просто се довери на изчисленията? Питам те защото се колебая между ML-TQWT и AlphaTL :roll:

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#36 Мнение от taslak »

simonov
Ти при проектирането на твойте използваше ли някакви симулации или просто се довери на изчисленията?


От 1988 използвам само TL и отдавна мина времето когато само смятах. Така, че отгоморът ми е да, използвах и както вече писах няма никакъв проблем да се симулира Alpha TL. Но и да не се проведат симулации, формулите работят и дават достоверни резултати. Между впрочем Шулц също е използвал симулатор, но на Аугспургер, но той не е свободен и се разпространява на цена около $130 до колкото знам.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#37 Мнение от Ivo_Hristev »

taslak написа:.... но на Аугспургер, но той не е свободен и се разпространява на цена около $130 до колкото знам.


До колкото знам Аугспургер и М.Кинг използват различни методи за моделиране на ТЛ. Аугспургер използва моделиране с последователно свързани електрически елементи ( пренесни от електромеханичната аналогия ), а М.Кинг Механичен модел на "тръбата". Също така съм чувал че и двата модела дават много сходни резулати. Остава въпроса дали някой е симулирал с модела на Аугспургер и дали е съпоставял с модела на М.Кинг ( т.е. дали има смисъл от инвестиция 130$ )?

Yoan Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 201
Регистриран на: Пет Авг 20, 2004 12:00 am
Местоположение: Монтана ( студент в София )
Обратна връзка:

#38 Мнение от Yoan Petrov »

Поздравления и от мен наистина много хубава, изчерпателна и разбираема тема . Поздравления :js
Последно промяна от Yoan Petrov на Сря Яну 10, 2007 3:41 pm, променено общо 1 път.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#39 Мнение от Ivan Rachev »

taslak написа:gps, alnico
С една дума-хорна


Ами изразявайте се по-точно!
За вашо сведение TQWT е най-простия хорн. Коничен тип.


Таслак само ти не разбра какво имах предвид.....точно ли се изразих :wink:
Ако TQWT е най-простата хорна значи картингите са най-простата формула 1 :wink:
п.с. колко хорни си направил и колко си чул до сега ,ако не е тайна разбирасе ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#40 Мнение от taslak »

Demon
До колкото знам Аугспургер и М.Кинг използват различни методи за моделиране на ТЛ. Аугспургер използва моделиране с последователно свързани електрически елементи ( пренесни от електромеханичната аналогия ), а М.Кинг Механичен модел на "тръбата". Също така съм чувал че и двата модела дават много сходни резулати. Остава въпроса дали някой е симулирал с модела на Аугспургер и дали е съпоставял с модела на М.Кинг ( т.е. дали има смисъл от инвестиция 130$ )?


Напълно прав си. Точно така стоят нещата с двата модела. И доколкото знам авторите им поддържат контакти (може би защото са американци; ако бяха българи всеки щеше да се изцепи "Вижте колко е добър модела ми" и т.н.). Исках да подчертая, че Шулц като е извеждал формулите за Alpha TL е използвал модела на Аугспургер и така е доказал (поне за себе си) правилността на изводите.
Аз не знам дали си заслужава покупката на модела на Аугспургер, защото аз не познавам модела като такъв. Известни ми са някакви формули, разсъждения, но като цялостен резултат не знам какво представлява. Дори за оригиналните му статии изнесени на симпозиум по акустика (мисля, че беше 1999 г.) трябва да се плаща. Така, че аз ще се държа за М.Кинг.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#41 Мнение от oceanman »

Разликата в моделите не е много голяма.
Модела на Кинг дава по-добра представа за SPL-a, а на Аугспургер в ниската развивка на нискочестотния край...Или под 100 те херца.Модела на Аугспургер дава с няколко херца по-надолу, ако не ме лъже паметта. Пробвал съм бегло и таблиците за настройка.Вършат работа...Но и аз се придържа, към Кинг...Поне материалите му са достъпни...А и както показва моята скромна практика-добре работят.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#42 Мнение от Ivo_Hristev »

Имам оригиналната статия на Аугспургер от доклада на AES, но пусто все не остава време...
Ако накой има мерак да я преведе и да я постнем тука - да свирка.

oggi

Чудесна статия.

#43 Мнение от oggi »

Оceanman, чудесна статия, продължавай в същия дух.
Имам и една молба, дали ще ти е възможно да напишеш и как след като бъдат изпълнени симулацийте се изчислява и конструира самото озвучително тяло.
Аз лично все още не съм наясно с методиката, тоест лично за себе си стигнах до някакви изводи и заключения, но не съм убеден дали са правилните :oops: .
Мисля че ще има и други хора които биха искали да им се изяснитова.

П.С. След едно гостуване на Алнико (Иво) и аз взех че се запалих да си направя едни TL-ки с BG 20 , но искам да не ползвам готови черттежи.
Благодаря предварително.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Чудесна статия.

#44 Мнение от Ivan Rachev »

oggi написа:П.С. След едно гостуване на Алнико (Иво) и аз взех че се запалих да си направя едни TL-ки с BG 20 , но искам да не ползвам готови черттежи.
Благодаря предварително.

Oggi радвам се че съм те бутнал в правилната Hi-Fi посока,само помни че TL-a е много много далечен роднина на Хорната :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

oggi

Да, така е ......

#45 Мнение от oggi »

Първо мерси.
Да наистина е далечен роднина, но мисля че още не съм дорасъл за хорна. :oops:
На мен лично като за начинаещ в направата на тон колони, след доста стоене във форума, ми се стори най-удобно и лесно да направя ТЛ проектас БГ 20 на Визатон.
Обаче исках сам да разбера принципите на изчисляване и конструиране.
В тази връзка и с по-горния ми пост, поствам скицата на такъв един проект който след сумати четене, сметки и пулене :oops: , начертах.
Много Ви моля да ми посочите грешките.
Идеята ми е дали съм успял да схвана нещата как стоят принципно сам. След вашите корекций мисля да го направя него на първо време.
Благодаря предварително.
Ето я и скицата:
Изображение
П.П. Ако кажете ще кача и симулацийте с Маткад-а.
П.П. Ето и симулацийте: http://213.130.80.219/tmp/bg20.mcd
Последно промяна от oggi на Вто Сеп 27, 2005 10:19 am, променено общо 2 пъти.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 14 госта