Конструиране на ТЛ- Практика

Съобщение
Автор
Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Конструиране на ТЛ- Практика

#1 Мнение от oceanman »

http://bgaudio.org/images/upload/TL_na_praktika.doc

Конструиране на Трансмисионни линии

По молба на Загорка, а и на други членове на сайта, ще се опитам смисленно да представя процедурата за конструиране на ТЛ.

Преди да започнем да конструираме ТЛ, трябва да знаем някои основни изисквания, предявявани към говорителите, с които искаме да работим. Не от всеки говорител става добра ТЛ. Опитните ТЛ дайери( от DIY ), си познават няколко говорителя, за които са сигурни,че става добра ТЛ и “масово” го използват..Ние няма да се спираме на тази особеност, защото понякога няма да успеем да се снабдим с необходимия говорител, а и механичното повтаряне на конструкцията не означава гарнция за сигурен успех.
Понякога се случва да ни попаднат доста интересни говорители, и ако знаем (или по-добре,ако имаме възможност да измерим) техните параметри,които отговарят на посочените по-долу изисквания, можем да се надяваме,че ще се получи добре конструирана ТЛ.

Основни изисквания към говорителите:
Qts 0.4-0.6
Qms 3-6
Qes 0,4-0,7
Или с други думи подходящите говорители трябва да имат - висок Qts , висок Qms, нисък Qes , и нисък Vas
Това обаче не означава,че други не стават. .Аз обаче поради обективни причини се стремя да конструирам нещата по свои начин. Излишно е да споменавам,че отклоненията от горепосочените изисквания в характеристиките на говорителите, биха били направили безпредметна основната формула на четвърт-вълновата теория: L =c / (4*f) , където:

L = дължината на линията
c = скоростта на звука във въздушна среда (342 м/с)
f = честотата до която искаме да слезем

Тази формула дава добри и верни резултати при Qts = 0.6 при съотношение S0/Sd = 1(а според Visaton S0/Sd = 1.5

Трябва да знаем предварително,че говорители с нисък Vas и висок Qts са по-подходящи за ТЛ...Скромният опит, който имам за сега в тези разработки доказват именно това...
Говорители с висок Vas и нисък Qts работят значително по-лошо. Слизат,наистина много ниско, но наклона с който е спадането е около 12 дб/окт., а на места и по-малко,но това слизане започва прекалено рано. Или с други думи при неспазена оптимална конструкция губят ударност.

В практиката се налага да работим с различни говорители.”Хапчето” за това е в правилният избор на желаната честота на настройка на тръбата.
ТЛ е конструкция, която максимално оползотворява възможностите на малките (до 6.5 инча) говорители . Големите естествено си слизат ниско благодарение на ниската си резонансна честота. Затова е очудващо как такъв малък говорител е способен да възпроизвежда баса, като озвучително тяло с “голям” говорител

Оптимума при избор на честота(-10 и -3 дб) е следният:

- висок Qts - избира се честота,която е 5 до 10 херца под резонансната на говорителя
- нисък Qts - избира се честота,която е 5 до 10 херца над резонансната на говорителя

За щастие е създаден един добре действащ математически модел, който според асовете действа добре...Лично аз мисля също,че модела максимално се приближава до истината и е един верен инструмент...Това е MathCAD ( http://www.quarter-wave.com/Models/MathCad_Models.html ).Лично аз използвам 2001про-версията.
Ако можете да се снабдите с някоя по-нова версия-още по-добре. За тези,които не могат, работа върши и досовската програмка dosbox. Проста е,но е учудващо добра.

Трябва да се знае,че има ТЛ, при които се намалява площта на изхода (класически), разширяващи се- TQWT (Войт,Уимс),прави. Говорители с висок Qts работят най-добре в свиващи се (класически) линии, а говорители с малък Qts- в прави .Свиващите се(класически) ТЛ слизат най-ниско,а разширяващите се доста по-високо...Формулата за четвърт-вълновия резонатор е валидна по правило именно за правите ТЛ.

Трябва да имаме и друго нещо в предвид. Звуковата вълна генерирана от говорителя взаимодейстава по такъв начин с горния ръб на кутията, че винаги на практика се получава гигантски пик и след това спад около F3, или около 120-180 херца.Ватата сама по себе си би изгладила донякъде този пик-спад, но не напълно...Изхода от тази ситуация е в изместването на говорителя надолу (http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&f ... =0&thold=0 ) Двата метода вървят ръка за ръка.

А сега нека пристъпим към практиката:

Имаме необходимия софт (акцентирам на МатКАД-а, защото е по-добрата). За да конструираме правилната геометрия е необходимо да имаме точно измерени Т/S параметри. Ако не го направим, ще сме меко казано озадачени от неочакваните резултати...Ако нямаме възможност да ги измерим, ни остава да действаме, пък каквото се получи.Чак след това можем да пристъпим към правилното симулиране с програмата.

Трябва да се знае,че S0 (площта директно зад говорителя) се смята (/www.quarter-wave.com/Theory/Alignment_Tables.pdf), а не епроизволен фактор.Малко е сложничко за обяснение, затова много внимателно трябва да се изчете последния линк. Там има много таблици,от които се вземат различни комбинирани стойности. Който иска може да чете и да екпсериментира.Това е много добър и точен метод за настройка....И това само на мен си го правя засега...Има една неяснота и не мога да си позволя да я мултиплицирам публично.


Лесният начин на който искам да се спра е със самата програма (МатКАД)...

Вземайки в предвид всички споменати досега условия, аз нанасям данните на говорителя в приложението “offset driver”, нанасям неоходимата геометрия( S0,Sd, L, offset driver и следя за резултатите.

Важен параметър е импедансната крива...тя трябва да има колкото се може по-ниска стойност: при добро демпване малкия пик изчезва:

Изображение



Ето неизместен говорител:

Изображение

с 1/3 надолу по дължина налинията:

Изображение


с 1/6 надолу по дължина на линията:

Изображение

Търсим оптималния резултат.


Друг важен параметър, разбира се е честотния обхват. Ето комбинирана честотна характеристика:

Изображение


Избираме оптимума между честотен обхват на f10 и f3. Тук е тънкостта. Трябва да се намери оптимума между тези 2 честоти. Ако гоним непременно f10(т.е. увеличаване на дължината на тръбата,или увеличаване на S0), има опастност нивото на f3 да стане много ниско, или с други думи системата да губи ударност за сметка на най-ниските честоти...Тогава има опастност ТЛ да генерира неестествено ниски ,а може би и инфразвуци.

Тук трябва да спомена, че честотния обхват, освен от дължината на тръбата,се определя и от S0. Тук много внимателно да се комбинират двата параметъра за да се получат най-изгодна АЧХ.

Друго, което трябва да се има в пред вид е хода на мембраната. Трябва да търсим максимално ниски стойностти.

Правейки всички тези симулаций, не трябва да забравяме и нещо много важно и съществено-количеството на ватата. Правилната и употреба е от решаващо значение за качествата на изделието. Тя също се симулира с тази програма. Ето,това е Сумарната чъстотна характеристика на демпвана ТЛ (червено), и говорителя монтиран към безкрайна преграда(синьо):

Изображение

Виждаме как ги няма опасните пикове и дупки...

А ето честотната характеристика на говорителя(червено) в ТЛ и АЧХ на изхода(порта в синьо) на същата линия, отново демпвана:

Изображение


След,като компютърния модел е готов ни остава само да го изпълним...Аз препоръчвам максимално стабилни и здрави корпуси корпуси. Страничната стена трябва да се остави пдвижна за да се настрои количеството и местоположението на ватата. В това е цялата тънкост за да може ТЛ да изпълни модела...Аз обикновенно слагам ватата в предната част на тръбата и донастройвам. Ако Qts е висок-повечко,ако е нисък по-малко. Да се избягват струпванията на ватата и да се направи така, че да няма възможност към самоотлепяне. Трябва да се остави проход за въздуха. Понякога дори и едно парче препречило се на пътя на звука ,или застанало където и да е на неподходящо място, би направило ТЛ негодна за слушане. Ако на звук тръбата буха и думка, значи трябва да се прибави вата. Ако баса е слаб и неоформен-да се махне...Експериментирайте. За ватата съветите са много общи и понякога резултатите са непредвидими и в приятен и в лош смисъл.

За тези,които искат сами да си проектират и изготвят ТЛ,препоръчвам да изчетат 7-те статий,които са в архива на статиите и особено (http://www.diysubwoofers.org/tls/ )
Не бързайте, постарайте се да настройте ватата търпеливо и ще бъдете възнаградени за за положените усилия.
Успех.!
Последно промяна от oceanman на Сря Сеп 27, 2006 9:13 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Направих PDF от въпросния файл:
http://www.bgaudio.org/images/upload/TL ... uction.pdf

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от oceanman »

Супер е ПДФ-а...дано да е разбираемо за хората, които решат да правят ТЛ...Колкото мога,ще помагам..

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Много благодаря за статията!
Ще ми бъде от полза, вярвам и не само на мен!

Gavril Gavrilov

#5 Мнение от Gavril Gavrilov »

Благодаря за крайно добре написаната и разбираема статия. Дори прощъпалник в тази насока като мен успя да схване основните моменти от изграждането на предавателна линия.
С огромно удоволствие бих помагал в превеждането на текстове от англииски, ако някой има подобни под ръка, но няма време.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от oceanman »

Ще помагаш за преводи,когато можеш :wink:

Радвам се,ако наистина съм бил полезен на някого

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от oceanman »

Пика не зависи от сгъвките в такава степен. За това е изместването на говорителя надолу и ватата... :wink:

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#9 Мнение от Dman »

Браво за статията Владо !

Sergo

Re: ...

#10 Мнение от Sergo »

Много полезна статия! Предлагам да я качите при другите статии в началото на сайта. Тук ще е по-трудна за намиране.

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#11 Мнение от Sylis »

Поздравления oceanman за статията...вярвам че е помогнала на много други като мен,тепърва прохождащи в тая насока....Искам да запитам дали има друга такава статия и за конструиране на Хорни.Навярно има,но уви не съм попадал на нея още,а вярвам ще е интересна не само на мен.Ако има такава каде се намира във форума,ако няма каде може да се намери "забавното четиво".Някой ако е правил превод от английски ще е още по добре за такива като мен които не са на Ти с езика...

п.п.Ако някои разполага с превод....приемам л.с. 10х предварително :pm :js

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Поздравления и от мен!
Ясно, кратко и изчерпателно!
Чудесно е, че си отделил време да систематизираш нещата.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#13 Мнение от taslak »

oceanmean
Qts 0.4-0.6
Qms 3-6
Qes 0.3-0.4


oceanman, много добре е написана статията и е добре систематизирана. Но ще си позволя да обърна внимание на една неточност, която предполагам е неволна, но по-неопитните любители биха се подвели.

За всички говорители е изпълнено условието Qts<Qes<Qms.,

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#14 Мнение от Simonov »

Занчи откакто прочетох статията за Alpha TL много се запалих по Alpha. Но се чудя дали е възможно да се ползва някой от моделите на Кинг за симулация на Alpha LT.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от oceanman »

http://www.diysubwoofers.org/tls/
http://geocities.com/rbrines1/Pages/Non ... Pipes.html
http://geocities.com/rbrines1/Pages/Peerless_Pipe.html

Визатон дават Qts 0.6 като оптимум,а някои и по-голям.Разбира се параметрите не могат да се забият точно в тази градация.
Боб Брейн смята оптимума на Qts 0.4-0.5 и повече. Кинг също.
Според някои източници се спряга цифрата 1...
И наистина градацията в параметрите е винаги такава...Поне аз не съм попадал на друга :wink:
Правилно си забелязал,че ако Qts е 0.6,Qes няма как да е 0.4,нали?
:wink: може би е трябвало да дам източниците от които съм цитирал конкретните цифри.

Моя опит говори обаче точно това. Говорители с нисък Vas ,висок Qts, висок Qms работят по-добре от обратната зависимост..Обаче прекалено високия Qts(над 1-1.5) е нещо ужасно...Никаква вата не оправя нещата с последвалия нискочестотен пик от порядъка на 4-9 децибела...Това дават симулацийте на Кинг поне...

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 16 госта