Помоощ за среден ТЛ

Съобщение
Автор
dragul
има опит
има опит
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Яну 17, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#61 Мнение от dragul »

чакай,чакай!Нищо не хваля!На мен ми харесва повече!!!

Riptor

#62 Мнение от Riptor »

dragul написа:чакай,чакай!Нищо не хваля!На мен ми харесва повече!!!

Прав си, ръка да пипне, ухо да чуе :)

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#63 Мнение от Flatmo »

Искам да ви попитам за съвет.
От година и половина в един кашон стоят говорителите за средния TL но явно е първи вариант, при който се ползват по 2бр. FRS8 свързани последователно. Тези дни дърводелец ще ми нареже плоскостите от същия материал, от който си правя и останалите мебели в стаята.
Въпроса ми е дали да се придържам към проекта, който имам разпечатан или да заменя 2-та FRS-а с Tangband W3-871SA или W4-656?

Искам да кажа, че нигока до сега не съм слушал хорни но повярвах на мненията от форума и реших да си ги направя. Усилватела е LM3886 а пък употребата ще е универсална - филми, игри, музика от компютъра, по някога звука от телевизора.

Т.е. да се придържам ли към този проект http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... cle&sid=72" onclick="window.open(this.href);return false; ?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#64 Мнение от Kiril Kirilov »

Да, придържай се към проекта.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#65 Мнение от Flatmo »

Добре, продължавам напред!

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#66 Мнение от Flatmo »

Най-накрая са готови. Работил съм точно по проекта с двата FRS8.
Не мога да кажа, че съм очарован от това което слушам в момента. Усещането, което се получава е че слушам 2 отделни озвучителни тела от типа сателит-суб. Звука все едно не излиза от едно озвучително тяло а се чуват основно FRS-ите, W130-ската от време на време прибавя малко грохот. Тонколоните не създават усещане за обем на звука и не изпълват стаята. Усеща се точно и определено точката, от която идва звука - а именно мембраната на двата FRS-а. Освен това тези говорителчета са пискливи и звука от тях е много остър изобщо не отговаря на "мекия бас" който идва от TL-a. Излиза, че всички певици "съскат" а пък вокала на ACDC е момченце с дрезгав глас. Мисля, че ще потвърдя мнението на автора на темата, който сравни тонголоните със "радио точки" + суб.
Сравнявам новите колони с досегашните ми абсолютни самоделки - 17см говорители Eltax, които предния собственик беше монтирал на кората на багажника на старата кола преди 10г. + някакви китайски пищялки и двулентов филтър от близкия магазин за чаркалаци сложени в около 15л. затворен обем от нарязано старо шкафче за обувки. Еми има присъствие, стаята е изпълнена със звук не можеш да определиш точно от къде идва той освен това всички изпълнители не пискат така неприятно.

Утилвателя е някакво TDA нещо от рода на 2х10W и ще го използвам докато си направя Gainclone, който вероятно ще стане в празничните дни понеже се надявам да ми остане малко свободно време.

Въпроса е обаче, как да подобря усещането от TL-ите. Чудя се дали да променям филтрите които са с бобини 3.3mH + 0.33mH Visaton последователно към + на W130S и кондензатори 47MF + 8.2MF също Visaton свързани в паралел и към + на първия FRS.

Или просто с FRS8 каузата е загубена?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#67 Мнение от Stefan Stefanov »

Изчакай да се разработят, не прибързвай.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#68 Мнение от Flatmo »

Преди малко си поиграх с една програмка TrueRTA с подръчната ми техника - микрофона на лаптопа (не знам колко е меродавен) наблюдавах за пропадания. Лаптопа сложих на около метър и половина пред едната колона във височина малко под нивото на W130S. Шумовия фон според програмката беше -40db
Резултатите на колоните са следните:

50 до 260Hz около -20db
280Hz -> -28db - доста силно пропадане
300Hz -> -30db почти се сливаше с околния шум като мръднах лаптопа фронтално пред говорителите и го приближих на около 80см. силата скочи на -20db
320Hz -> -18db
330Hz -> -25db
350Hz -> -25db
360Hz до 500Hz около -20db

Т.е. проблема е от 280 до 350Hz. По-нагоре не съм тествал.
Вдигнах третия плъзгач на еквалайзера на WinAmp на който пише 310Hz и звука на mp3-ките започна да ми харесва.

Според вас кое ще е по-добре: да увелича капацитета към FRS-а или да намаля индуктивността към W130?
По-лесно ми е да махна по-малката индуктивност и ще остана с 3,3mH вместо досегашните 3,6 както е по проекта.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#69 Мнение от Nanko Rusev »

За измерване аз ползвам SPL meter на RadioShack и Room EQ Wizard. SPL-a не е точен, но е около 391624141 пъти по-точен от вградения микрофон на лаптопа ти. Разгледай програмата - безплатна е. Но не се доверявай на тези измервания.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#70 Мнение от Kiril Kirilov »

Flatmo написа:...
Т.е. проблема е от 280 до 350Hz. По-нагоре не съм тествал.
Вдигнах третия плъзгач на еквалайзера на WinAmp на който пише 310Hz и звука на mp3-ките започна да ми харесва.

Според вас кое ще е по-добре: да увелича капацитета към FRS-а или да намаля индуктивността към W130?
По-лесно ми е да махна по-малката индуктивност и ще остана с 3,3mH вместо досегашните 3,6 както е по проекта.
Смело експериментирай с капацитета.
ФРСа може спокойно да слезе до 100Хц.
РАзбира се, трябва да опиташ и с индуктивността за твоя лична информация. Играта с филтъра е изцяло "твой" процес и можеш да не се придържаш към мерене, а предимно към слушане.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#71 Мнение от Flatmo »

Пробвах да добавя още 10MF обикновен електролитен кондензатор на 63V не съм поръчвал кондензатори на Visaton, каквито са вече сложените. Резултата беше плачевен... вместо да слизат по-ниско FRS-ите станаха още по-пискливи. Пробвах и без по-малката индуктивност към W130 и резултата беше, че ниските се изгубиха. Не знам дали пък не се беше получила студена спойка, но в края на краищата възстанових оригиналните филтри, вдигнах плъзгача на WinAMP за 310Hz и ще си ги слушам така докато не направя GainClone-а.

Peshooo3
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 1:48 am
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#72 Мнение от Peshooo3 »

Страшна картина става тази комбинация с два широколентови драйвъра и този нискочестотен.
Последно промяна от Peshooo3 на Вто Яну 06, 2015 1:37 am, променено общо 2 пъти.

Аватар
Flatmo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помоощ за среден ТЛ

#73 Мнение от Flatmo »

10 месеца по късно: все още си слушам TL-ите със TDA усилвателчето :oops: обаче се разсвириха след 3-4 месеца ползване и сега всичко е 6+ :!:

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта