Една малко нестандартна нискочестотна хорна.

Съобщение
Автор
wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Една малко нестандартна нискочестотна хорна.

#1 Мнение от wassilzaza »

Здравейте, намислил съм един малко нестандартен проект, имайки предвид какво е насочеността на форума, но понеже знам, че тук има много компетентни хора относно тези конструкции, с повече реализирани проекти от мен и се обръщам към тях за ценни съвети.
Целта на проекта е да се постигне максимална чувствителност и съответно максимално налягане на около 20-30см от устата на хорната, която ще се пуска в много малко пространство(в кола или по-точно в пространството от предните облегалки на седалките до предния прозорец). Говорител е Кикер Ц10 със следните параметри:
Fs = 29.4 Hz
Qms = 9.65
Vas = 64.38 liters
Cms = 0.443 mm/N
Mms = 66.15 g
Rms = 1.266 kg/s
Xmax = 9.76 mm
Xmech = 14.64 mm
P-Dia = 201.8 mm
Sd = 320 sq.cm
P-Vd = 0.312 liters
Qes = 0.473
Re = 3.7 ohms
Le = 2 mH
Z = 4 ohms
BL = 9.777 Tm
Pe = 150 watts
Qts = 0.451
no = 0.333 %
1-W SPL = 87.3 dB
2.83-V SPL = 90.72 dB
Както написах всичко е проектирано с цел макс. чувствителност. в честотния диапазон над 60хз. до към 150хз.(като важното е да се получи пик 60-80хз). Конструкцията е преднонатоварена хорна с затворен обем зад говорителя. Ето какво се получи като краен резултат:
Гърло: 410см^2
Обем на гърлото:2,5литра
Уста: 1250см^2
Дължина: 110см. (изцяло конична форма на контура)
Камера:5,5литра
Все пак говорителя е 10", но ще гледам конструкцията да е максимално здрава, укрепена и оребрена добре. Материала ще е голо ПДЧ 18мм. мисля от вътрешната страна, където е гърлото и устата да го лакирам, за да е максимално гладко. За сега това е всичко очаквам всякакви мнения, съвети и препоръки. Благодаря за съдействието.
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Borislav Stankov »

Как ги получи тези резултати за площ на гърлото и устата? Отчете ли факта, че хорната ще е в 1/8 пространството?

На мене ми се струват големи.

Площа на гърлото обикновено е от 0.3-0.7 от площа на мембраната на говорителя.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

#3 Мнение от wassilzaza »

Ами попринцип съм се ръководил и от един симулатор, който използвам. Стремил съм се към по-голямо гърло с цел повече чувствителност и повече децибели знам, че това гърло е доста голямо, аз имах хорна с 18" с такова гърло, но ето и според формулата за максимална чувствителност:
А=[2*п*Vas*Qlc*Fs^2*sqrt(Flc+Fhm)]/c*(Flc+Fhm)
A=[6.28*0.0644*5.5*29.4^2*sqrt(60+150)]/344*(60+150)
A=27862/72240=0.385m^2=385cm^2
Единствено има малко въпросителни около качественият фактор на системата, но имам един симулатор, който го отичита и според него една нормално направена кутия от дърво има такъв фактор от с стойност 5 до 6 и затова аз съм отчел 5.5.
Устата за 60хз за 1/8 пространство е около 3200см^2, но съм я редуцирал с около 1/3 до 1250см^2.
И така само на хартия, както е как ви се струва като краен резултата какво би се получило.
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Borislav Stankov »

1/3 e горе долу безопасно редуциране на устата.

действай пък после ще разкажеш :)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
chavv
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от chavv »

wassilzaza написа:И така само на хартия, както е как ви се струва...
Според мен бъркаш в изчисленията за гърлото. Не е (Flc+Fhm), а (Flc*Fhm). Освен това, как изчисли тези стойности за Flc и Fhm?
При проектиране за максимална чувствителност аз получавам 0,1277м2 и 0,2240 при класическата формула - At=0.7xSd

wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

#6 Мнение от wassilzaza »

Да вярно е, че не съм догледал формулата и съм смятал грешно. Пък иначе тези Flc и Fhm според графиките на симулатора ми съм избрал 150хз като горна граница, а пък 60хз съм избрал още като начална стойност на целия проект. Устата попринцип ми позволява и да е по-голяма това не е проблем. Ще видя да си играя пак със симулатора с нови стойности. Ще пробвам да намаля гърлото до 0.7*Sd, което е 224см^2, а ще пробвам да увелича устата малко. Дължината като за 60хз ; 1/8 е големичка, но много ми пропадат графиките ако е по-къса хорната. А някакви идеи какво би се получило при толкова голямо гърло, би ли било някакъв плюс, имайки предвид целта на проекта (максимално налягане 60-80хз).Благодаря ви, аз сега не бързам още с проекта като се постопли ще се реализира чак Март, Април месец!

Едит: Значи смятах всичко по формулите и таблиците, които са в темата Основни приложения на рупорите и въведох всичко в симулатора, но излизат доста неприятни графики и единствения проблем е в дължината. Като въведа според таблицата 80см. за 55хз се получава, голямо пропадане, а като въведа 115см и всичко си идва на мястото. Да кажем, че другите параметри на хорната са фиксирани вече:
Уста: 1500см^2(редуцирана на около 38%)
Гърло: 250см^2
Обем на гърлото: 2,56л.(и според симулатора и според формулите)
Обем на камерата: 6-7л.
Остава само дължината, която ми е доста колеблива, ако някой има някакви съвети относно нея. Като се има предвид, че се насочвам към долна граница 55-60хз, към коя стойност да се стремя повече 80см или 115см.
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#7 Мнение от Momchil »

Разгледай това:
http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... c&start=45
Представи си ги малко нещата , има решение на твоя проблем !
При по етапно пресмятане на експонентата със по тясно гърло (и от към хоризонтала) , разширяващо се ( до малко преди първото огледало) можеш да постигнеш нежеланите допълнителни дължини .

Само за пример : Първоначално хорната ми трябваше да е с дължина близо 5,5м . В момента реалната дължина е 4,8м а настройката не се е променила . При проектирането се съветвах с доста хора от форума и една вечер благодарение на Аспарух и Сашо Ташов стигнах до това мое решение .

Единственото , което те съветвам е да не прекаляваш като подминаваш огледала и извивки без да си приключил максималното разширение по хоризонтала .

Успех !

Поздрави: Момчил :)

wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

#8 Мнение от wassilzaza »

Значи, тя дължината не ме притеснява да е до 110-120см. мога да побера без проблем хорната. Конструкцията и ще е без никакви завои и изцяло конична форма на контура. Единствения проблем, който още ме мъчи е колко да е дължината, защото според формулите в сайта тя трябва да е около 80см., а според симулатора ми трябва да е 115см. И още един въпрос имам по-добре ли ще е ако лакирам хорната от вътре, за да е максимално гладка.
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#9 Мнение от Momchil »

Придържаи се повече към това което смяташ ,че е най-правилно като дължина .
Няма и да получиш едно и също при различни системи на пресмятане !
За лакирането ....
Ако е Шперплат, естествено дърво или в краен случаи МДФ , задължително и наложително лакиране с нитроцелулозен лак(ако намериш) , ако е ПДЧ или някакви др. "боклуци " в никакъв случаи !

Това е от мен ..... , да си продължавам по задачите , че какви неща се "готвят" при мен .... :)

Поздрави: Момчил

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Borislav Stankov »

Пусни я по-дълга, после може да се компенсира с обема на камерата.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

wassilzaza
има известен опит
има известен опит
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 04, 2007 1:00 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

#11 Мнение от wassilzaza »

Добре и с дължина ще се оправя някак, а материала мисля да е ПДЧ, но все пак ми се върти мисълта да мина отгоре с нещо, че да стане гладко, а ако не би имало ефект, както казва колегата няма и да си правя труда!
The real Sound is Horn Subwoofer !!!

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта