Даласки

Съобщение
Автор
Аватар
mano
има опит
има опит
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Ное 01, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от mano »

мерси за пясъка, ще го мисля като му дойде времето.

и още един въпрос на който не съм намирал еднозначен отговор:
Някъде съм чел че при хорните не се слагат остри крачета, защото пода пред тех играе роля в акустичното оформление, а пък на други места се препоръчва при всички положения да се сложат 3 остри крачета(две отпред, едно отзад).

Къде е истината ?

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Ivan Rachev »

:) с 3 звезди можеше да се напънеш поне за някакво предположение :wink: . Ако помещението ти не е обработено акустично ще трябва да използваш крачка .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Horna
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Фев 09, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#18 Мнение от Horna »

Аз също съм с Dallas II и в моите условия(необработена акустично стая) без крачета нещата са меко казано трагични,бумтящ бас,размазан нисък регистър на средата,потънали високи среди..
Нещата се поуправиха с нормални крачета конуси с подложки(чудесна изработка на Steev),но преместването им за нормално нагласяне на сцената си е истинско приключение..и последствията са много ругатни и надупчен паркет..
Нещата "изгряха"до неузнаваемост с поставянето на крачета Soundcare и то в целия честотен спекър..Симо Благодаря!! :wink:

Аватар
gyaurov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от gyaurov »

Вече свирят хорните. Сложих им едни елементарни крачета, които изрязах от шперплата. Ще им сложа и плочи отдолу със сигурност. За съжаление свирят като предни на системета 5.1 на Луксон. Баща ми ми обеща, че следващата седмица ще ми даде неговия усилвател да го поизползвам. Та тогава ще почне слушането. Засега няма нищо общо с това, което чух у DGD. Все пак някои неща ги свирят несравнимо по-добре от предишните колони.

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Dgd »

Абе, аз като говоря не мълча :) -трябваше да ги направиш мааалко по- големи! Все пак трябва да ги чуеш с истински усилвател за да знаеш какво имаш. а иначе те поздравявам за бързата и определено добрата работа, особено като знам при какви условия си ги правил...
Дано слушането ти е поне толкова приятно като правенето :D

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Daniel Petrov »

Искам да вметна едно-друго, тъй като тук един приятел е правил същият проект и не е впечатлен от възможностите му.

1. Дължината на контура трябва да е 1/2 от дължината на най ниската честота, която искаме да възпроизведе рупора.
Сметки с 1/4 дължина по добре изобщо не правете...
2. Площта на устата трябва да е изчислена по формулата от статията за рупорите на Теодор, поместена на главна страница.
3. Няма компактна хорна, такова нещо не съществува! Ако искаме да чуем истинските възможности на конструкцията, трябва да се примирим с минимум 230-250 литра за брой, с по малко "нема бас".

Една елементарна сметка:

Примерна дължина на контура - 3000мм
Резонансна честота за контура - 344/3/2=57.33Хц
Площ на устата за 1/8 пространството
(хорната е разположена в ъгъла на стаята) - 0.36 кв. м.
за 1/4 пространството (до стена) съответно е 0.72 кв. м.
за 1/2 пространството (на пода) съответно е 1.44 кв. м.

От по горе направените сметки излиза, че устата ако е широка 36 см, трябва да е с височина 1 метър :roll:
Дори намалена 2 пъти 360х500 мм си е сериозен размер...
И всичко това за 57Хц! А за 30 ???
Като гледам колко е малка на тоя проект, не се учудвам защо моя приятел не е удовлетворен от баса.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
gyaurov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от gyaurov »

За съжаление компромисите са неизбежни. В моя случай са повече. Все пак това са най-добрите тонколони, които съм имал, както и ще имам по-добри :)

Проектът е правен специално за FE 206E и доколкото разбрах му гаси разни пикове. Сравнително лесен е за изработка и поема точно 2 листа шперплат, което "вАжИ" в определен бюджет. Ако правя огромни гардероби няма да е с говорител за 90 долара.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост