TL с ARN6618/88

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

TL с ARN6618/88

#1 Мнение от Daniel Petrov »

Все още умуваме с Ники кой от двата (18 или 88) ще е по добър...Идеята е АРЗ6608 в затворен обем,подпрян отдолу с АРН6618/88 в кавал.Срез около 180Хц.Филтър 1-ви ред,серийно свързан.
Приемаме идеи и предложения,добре е да са преди да сме нарязали плоскостите :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#2 Мнение от Bojo »

Оп Стоп - май това с филтрите от първи ред не е толкова просто. Така са на Кирилов "Средните ТЛи", но при различни стойности на L и C, се получава или припокриване или дупка - не че много сме си играли с тях, но май нещата не отиват към просто и елегантно решение. Плюс това двата говорителя имат разлики в чувствителностите, а последователните на говорителя резистори изменят АЧХто - това се вижда при мерене.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Daniel Petrov »

Pak sorry za latinicata,ama wecherno wreme sym ot klub :-(
Bojo,serijnoto swyrzwane pri pyrwi red e po dobriqt wariant-eto gi moite obosnowki za tochno toq izbor:
Razlikata ot okolo 3dB w Spl na dwata goworitelq-podem ima pri basa,dokato pri fullrange-a ima zawal sled 200Hz-reshenieto e fiksiran srez s L na ARN-a,kato prawim elementarni izmerwaniq za donastrojka kapaciteta za 6608,s cel da se poluchi maksimalno plawno preminawane m/u dwata goworitelq.4-te dB razlika shte se kompensirat imenno ot towa,che predi sreza-t.e. nad 200Hz 6608 ima Spl 87-8dB-ARN tam e na okolo 90dB,ako nqma pripokriwane ili dupka,neshtata nqma da sa tolkowa obrecheni,kolkoto ti izglezhdat.Edinstweniqt podhod,kojto sme obsydili do momenta e da glasim podhodqshtata stojnost na kapaciteta-imam mnogo dobyr elektret,s kojto mozhem da izwyrshim elementarno zamerwane s cel da oprawim polozhenieto otkym rawnomernost na A4X. :-)
Kawala na simulacii za ARN e s optimum okolo 2.80m,ne sym utochnqwal
secheniq,respektiwno litri na obema-razlikite sa neznachitelni.Wypros na malko wreme e i naj weche na experiment.
interesnoto e,che TVM-ite s koito sym prawil simulacii s malki izkliucheniq se dyrzhat pri flare <1,t.e. kogato S0 e po malko ot SL-towa e osnownoto,koeto me podtikwa da si mislq za horna,wypreki neblagopriqtniq kachestwen faktor.
ARN6618 dawa 30Hz na okolo -3-4dB,koeto za 8 inch drajwer e dobro postizhenie.
Iskam da razberete smisyla na na pryw pogled izgubenata kauza,s koqto sme se zaeli-syzdawaneto na nelosho ozwychitelno tqlo,podhodqshto za kachestwen usilwatel-box,kojto s minimalni sredstwa i malko powechko usyrdie bi se otplatil poweche ot dowolno s towa da ni dade istinskoto udowolstwie ot slushane na naistina kachestwen zwuk.
Proekt,kojto bi imal poweche posledowateli imenno poradi fakta,che e dostypen ot gledna tochka na finansii.Goworim za towa nie da otnesem troweneto s natykmqwaneto i da dadem neshto weche izpitano-Niki zatowa si kupi 226-07 s poslednite si pari-ne zashtoto koj znae kolko mu hareswa,a zashtoto taka bihme imali 2 drajwera za experimet,wmesto 1.
Imam samo edni shibani 2 kinta w dzhoba i znam kakwo e da iskash neshto i da ne mozhesh da go imash i da byde samo edna himera za mnogo dylyg period ot wreme...Eto na,az,nezamislqjki se za edinstwenite 2 kinta,s koito razpolagam,sym sednal tuka pred kompota,plashtam si za da sym wyw foruma i se opitwam kolkoto moga da prawq neshto s koeto bih bil polezen na sebe si i daj bozhe pone na oshte edin chowek...bi bilo dowolno dori i da e edin,pak si struwa usilieto i pohabenite nerwi...
I nosi udowletworenie,nali?
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#4 Мнение от Dman »

widow 100 % съгласен съм..трябва да се изцеди всичко от драйверите..а за меренето как каза че ще стане ;) около 200 Хз е един недобър диапазон за мерене...слуха ще свърши по добра работа според мен..
а относно удовлетворението, важно е да има стремеж и развитие.. някои хора са доволни от фулрейнж ВЕФ /класика в жанра/ а други не са доволни от системи за една камара пари..
малии кви философски мисли взех да пиша в този късен час..:))

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Daniel Petrov »

Da be,diapazona e okolo dolno re ili mi,na sluh ne bi imalo problemi-WinISD ima plawen generator- i toj bi swyrshil nelosha rabota w sluchaq.
Последно промяна от Daniel Petrov на Сря Дек 01, 2004 2:14 am, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

tinki

xm dobre zvu4i

#6 Мнение от tinki »

6te izleze ne6to dobro

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от oceanman »

Има и нещо друго според мен....Всеки говорител си има "характер" на звучене и при идеален филтър не е гарантирано,че пасването в музикален аспект ще е пълно...Аз в моя случай не съм решил коя пищялка да ползвам със Скан -спийка...Или по-точната и Хай-ендовка Пийрлис ДТ 105,или по-музикалната и приятана(за мен) Вифа ПЛ 27...Дидо,Божо,Уидоу,как мислите по този въпрос....

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от oceanman »

Уидоу..Виждам,че имаш предпочитание към разширяващи се линий....Аз писах,а и който е чел теорията за четвърт-вълновите резонатори по-обстойно вижда,че стеснените имат по-плавно падаща характеристика,Т.е. 12 дб/окт,а разширяващите се изострят резонанса,усилват нивото на ниските и правят падането на характеристиките по-стръмно,т.е 24 дб окт...При този вариант баса ще е по-можени плътен,но ще има по-голямо чувство за недостатъчна дълбочина...При стеснените линий(които аз предпочитам) баса няма да е толкова изострен при резонанса,но за най-ниските честоти е изключително дълбок...А и обема ще е много различен.Стеснените ще имат по-малък..и то чувствително...Има нюанси,обаче...Подходящия говорител решава много въпросителни...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Daniel Petrov »

Владо,имах предвид,че на симулации се получава по плавен ход на АЧХ при двата типа с които пробвах при разиряваща се линия,иначе знам какви са разликите :-)
Почти всичките АРН-и имат подем около 150-180Хц,с разширяваща линия тоя подем се редуцира поне на симулация,както споменах ентусиазма ми в момента надхвърля малкият опит,който имам :-)
Ето ви нещо ценно и полезно,запалете една свещ за благополучието на Ники,той намери данните:
http://bgaudio.org/images/upload/ARN-parameters.rar
[/i]
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

Да,Уидоу,така е...За тези говорители така се получава...Разширяващите са по-подходящи...Ако не те притеснява огромния обем обаче...Аз лично силно съм притеснен,имам проблеми с мястото,а и по-принцип харесвам по-компактни неща,затова предпочитанията ми са тези...човек ако има място наистина няма проблем с конструкцията...
Ники,Уидоу...Благодарен съм ви лично аз за изкопаната информация :wink: :D

bezobraznia

да

#11 Мнение от bezobraznia »

Аха, това с данните за АРН-ите е добро попадение :)
...
Правих симулациите на ТЛ за АРН6688...
хм... като изключим един фактор резултатите са повече от добри, НО
основното което ме притеснява е полученият ход на мембраната при пълна подадена мощност на говорителя...
Ако това го вземем за крайно, то по-обезпокоителното е, че хода е много по-голям от нормалния дори при подадени само 40 вата...
ъх... малко ми е обезпокоително и с интерес чакам резултатите на widowmaker от симулацията на 6618... (имам подозрения, че ще е подобен резултат, но се надявам да греша)
Драйвера изглежда и звучи много добре, а и парите му не са толкова много ... дано да излезе поне от чистата-хартиена версия нещо...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Daniel Petrov »

Pri mene s liniq 2.75m,obem ot 120l i podchertawam S0<Sl problem s xmax nqmam-towa s dosowskata simulaciq.A bi trqbwalo s towa razshirenie da e obratnoto...
Poigrah si s watata i neshtata izgrqha.
Shte go byde toq drajwer,no okonchatelno utre sled simulaciq s mathcad.
Dnes pochti sglobih boxa s ARZ6604,utre sledobed shte slusham.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от oceanman »

Колкото е по-дълга линията и по-гплям обема,хода намалява...Странно,нали? :D Но е така. Все пак при това положение отиваме към безкрайната преграда,която се взема за еталон...Тук има една тънкост,която не вземате пред вид...Сега сте запалени от резултатите от симулацията....Имайте в пред вид,че S0 се изчислява по формули и таблици...В сайта всичко си е описано подробно...Друго.Пак подчертавам...Голямото Sl подчертава резонанса с около 1-3 дб,но снижава общото ниво на 3-тия хармоник с около 3 дб.Това е ПРВИЛО.Имайки в пред вид естествения пик на 150-180 херца на говорителите с висок качествен фактор(в случая ТВМ) това разширение действа...На симулаций...От практическа гледна точка обаче се препоръчва имено обратното...Малките стойност на Qts са препоръчителни за прави ТЛ,а големите-за стеснени...Там го пише,не съм го пробвал обаче на практика.Ако се подходи по този начин,малките стойности на Qts ще имат една огромна падина с около 3 дб на трети хармоник...което е лошо и не може да се коригира с ватата напълно, докато пика от 1-2 дб може да се изглади с вата и ъглови отражатели...
Не се водете по моите разсъждения,правете каквото ви подсказва интуицията.Аз съм правил сравнения с 2 чифта свирещи колони с еднакви говорители-Вифа,после пак с 2 чифта ТВМ.Сравнени с басрефлексните им еквиваленти хода им е по-равномерен и редуциран...Това много хора го видяха на практика....Това мога да кажа от моя опит...Но сега още съм в началото...
Според мен проекта ще е добър,както и да го направите...
Все пак да не забравяме,че Нелсон Пас си има хорни..ама ги е подпрял отдолу и с 2 огромни ПРАВИ ТЛ на 20 херца...Може би това е най добрия вариант за тези,които имат място 8) ...А за тези които имат мнооооого място и мноооого средства-мнооооого дълги бас хорни :D Аз понеже нямам си правя стеснени ТЛ,Задължително...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от oceanman »

И още нещо,Уидоу...Направете филтъра накрая,щото системата гълта чувствителност,да няма изненади.... :wink: На мен ми глътна около 2+ дб.за дължина на линията 1800 мм.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Daniel Petrov »

Filtyra shte e poslednoto neshto po werigata :-)
Oshte ne mi e ostanalo wreme za simulaciq s nowite danni,koito Niki izrina ot neta.Ima razliki i wsichko nanowo :-(
W interes na istinata,ARN6614/18 spored men e po dobroto reshenie ot ARN226-07,no towa si e moe mnenie...
Utre ako ostane wreme shte si poigraq s mathcad-a.
Za stesnenite TL-i - praw si!
Dori i na simulacii goworitelqt s golqm Qts se dyrzhi mnogo po dobre pri stesnena liniq.Pada xmax i se izglazhda A4X.
Pri S0>2Sd i Sl okolo 0.6 07.Sd neshtata si idwat na mqstoto prosto.
No neka da pusna nowite danni utre...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 5 госта