Какъв поялник и тинол ползвате

Съобщение
Автор
Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Какъв поялник и тинол ползвате

#1 Мнение от Nikolay Kolev »

Аз имам един 25 ватов 5-6 лева като поя по компа , иначе си ползвам един зелен индукционен от Брилокаж италианско производство 30 кинта и съм доволен . Сега искам да си взема някакъв 30-40 вата качествен до 30 кинта . На Велер продават ли някъде . Има ли смисъл от закупуването на такъв с горещ въздух, а и какъв тинол ползвате.
Последно промяна от Nikolay Kolev на Съб Ное 03, 2012 9:37 pm, променено общо 1 път.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

audioman

#2 Мнение от audioman »

зА ТИНОЛ ПОЛЗВАМ CYNEL и засега не съм видял по-добра пазарна алтернатива.....

полугрец

#3 Мнение от полугрец »

От 10г. ползвам Велер(24В/50Вт) терморегулируем 100-500'С и смятам че е много добър поялник- дълговечен, работи със всякакви човки и е подходящ както за малки компоненти, така и за запояване на ср. големи части (тунери МЧУ и др. ламаринени неща) преди време се предлагаше в Пулсатор, сега би трябвало да нямаш проблем при намирането му, аз не съм обръщал внимание по магазините,които посещавам, определено не е евтин, но с времето ще ти се изплати щото няма да изгори както много други...аз преди него а и след това съм изгорил десетки постоянно нагряващи и индукционни(Бг. и китаиски)

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivan Rachev »

Audioman беэ да се обиждаш мисля че на човек на твойта въэраст тепърва му предстои да види доста работи :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#5 Мнение от 100 »

Нищо не е едновременно качествено и ефтино, което не значи, че скъпото непременно е качествено. Но качествен поялник (нерегулируем) под 50 лв не съм срещал. А за индукционния да не говорим-с него не може да се разчита на качествени спойки. Така, че ти си решаваш, но ефтиното излиза скъпо, защото го купуваш много пъти, а и не върши работата както трябва.

bezobraznia

#6 Мнение от bezobraznia »

Е, аз пък имам такъв един - качествен и средно евтин...
по-точно 25W-овата нерегулируема версия на Weller... работи с човка 3мм. в формата на отвертка, но ако си закупиш такъв за друг тип човка ще трябва с поръчка от Конрад - 10лв. Моят поялник е купен от Конрад - Австрия, но мисля че и тук ще стане с поръчка...
Цената ориентировачно е около 20евро... с него съм запоявал дори SMD елементи ... но по принцип тази работа я върша със Китайската - SMD Rework Station, която работи с горещ въздух- тя пък купена от нашето представителство на Конрад... Дано да съм бил полезен...
Поздрави!
p.s. Audioman, благодаря за инфото относно тинола... ами случайно да знаеш за тинол за запояване с горещ въздух... Разбрах че имало специален флюс, който подобно на тинола съдържа калай и някакъв тип мазен колофон... дай малко инфо, pls :)

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

А това велерче за 20 евро ме заинтересува , точен модел има ли или да ида до конрад и да питам просто за модел 25 вата . А тази китайската с горещ въздух за колко я взе .
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

audioman

#8 Мнение от audioman »

Alnico :
сигурен съм, че ще видя още много неща. Затова и казах "пазарна" - имах предвид ценово оправдана. Засега сварки и др. подобни не ме интересуват, а и за SMD-та мисля, че ще е малко грубо.....

bezobrazniq:
Това се нарича паста за SMD или нещо подобно, но не ти я препоръчвам - трябва да се нанася само там, където запояваш, т.е. трябва ти ситопечат на Солдер-маската и през него да нанасяш :) Иначе се появяват неочаквани къси съединения и... БУМ
Що не си вземеш обикновен по-фин поялник???? Или човка? Тази станция е САМО за разпояване /според мен и някои познати/

bezobraznia

:)

#9 Мнение от bezobraznia »

Модела на Weller-а беше нещо подобно на Mini-2000 или Mini-2500... не помня точно...
audioman, аз по-фин поялник имам ... един 7.5W/12V също от Конрад с много фина човка... но ми е идея да проработя с СМД станцията... а и много добре си се запоява с нея... :) защо си останал с впечатление, че не е добре да се запоява с нея? аз в момента ползвам един тинол 0.75мм, бях си взел 0.5мм, но точката му на топене се оказа по-висока та карам с този 0.75мм...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от velinski »

Аз ползвам китайски поялник 30W копие на Weller със станция с регулатор. Струваше между 20 и 30 лева някъде. Има много остър връх и запоява много добре финни и по-едри детайли - много съм доволен от него, особено за парите които струва.

За тинол ползвам Sn95/Ag5 за ламповите ми схеми.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

Аз пък съм от 2 години с един китайски за 9 лв 60 вата с терморегулатор от Конрад (един със синя дръжка). Много добра работа ми върши!
Имам и една тънка човка за фини неща и ако ви покажа какво направих миналата неделя с него ....!!! Наставих едни скъсани жички на слушалки за уокмен, може би бяха 0.03 мм, борих се 3 часа, но стана!

Тинол използвам някакъв от Пулсатор.

В Пулсатор продават обаче една бяла паста за запояване, която е супер! Продава се в кутийка като малък крем "Нивеа" и се казва HAKKO. Много е ефективна и не оставя замърсявания.

AdsBot [Google]

#12 Мнение от AdsBot [Google] »

àç ïúê ìèñëÿ, 4å ñ îïèòà èíäóêöèîííèòå ïîÿëíèöè ñòâàò ïî÷òè çà âñèê÷î ñàìî òðÿáâà äà èì ñâèêíåø,àç ðàáîòÿ ñ òàêúâ âå÷å 5 ãîäèíè è ñàìî â GSM-i å áúðêàì ñ íåãî.

nikolay

#13 Мнение от nikolay »

Моя поялник е някъв български и хубав. Няма регулатор и е 25 вата. Сменях му само човката, като му сложих керамична за 6-7 лева от поп богомил. Вече 2ра година запоявам сравнително интензивно и да си призная човката не е мръднала.
За калая... последно зех 1 макара 0.75мм май беше от конрад. Към 6 лева беше, 250 грама май. не е лош

1 съвет ... По спирките пордават едни калаи по 2-3 лева.. НЕ си зимайте от тези. Аз се преебах и се оказаха с много олово и се топят на баси и температурите.. ужас са :(

bezobraznia кажи ми моля те за този велер как става с поръчката. Мога ли да го поръчам от конрад от България (примерно този дето е близо до комет?)
Мерси :)

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от velinski »

можеш, разбира се, но цените са неприятни :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Azeroth »

Един познат ми даде следния адрес на фирма ??? директен вносител на Велер:

София
ул. Драговица 21, вх.Е
тел. 9449900


Не съм ги прозвънил още, защото не съм решил да си сменям поялника. Но, може би имат нещо изгодно.

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта