Kолко струва един 4-ватов лампов еднотактен?!?!?!

Съобщение
Автор
gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Kолко струва един 4-ватов лампов еднотактен?!?!?!

#1 Мнение от gogo »

Понеже получавам такива запитвания, някои дори гневни, как така някакъв си 4-ватов усилвател ще струва "бесни" пари, след като един супер ресивер 5+1 "KODA" (заедно с колоните даже) струва в Метро толкова че и по-малко пари?!?! Какво толкова наистина има в този лампов усилвател (50-100 грама злато ли, какво?!?!?!) та да струва колкото един 100 пъти по-мощен "KODA" ?!?!?
Колко наистина струва един маломощен еднотактен лампов усилвател (нека вземем Stealth като пример, без да обсъждаме лампите с директно отопление). Без да се ползват екзотични и скъпи компоненти, без сребърни кабели, но все пак с използването на достатъчно качествени такива.
Започваме от трансформаторите:
Захранващ - 50-70лв
Дросел (без него при еднотактните просто няма как да минеш) - 30-40лв
Изходни - тука нещата варират в по-широки граници, но според мен е справедливо да се разграничат нещата на труд (включва и know-how) и материали, и да кажем за Stealth-a - 60лв двата. Но при по-сериозни изисквания нещата могат да стигнат и до 100лв за комплект.
Кутия за захр. блок - 20лв
Електролитни кондензатори (в Stealth-a високоволтовите и с голям капацитет са 6 броя) - 20-40лв.
Лампи и бакелитови (а не керамични) цокли за тях - 30лв (не включвам труда за подбиране на лампите - тогава цената става примерно 60лв). За сведение (на хората които не знаят но имат претенции да искат) 4 броя керамични октални цокъла струват 48лв.
Други елементи - резистори, кондензатори, преден/заден дървени панели за захр.блок, конектори, изходни/входни терминали, изправителни диоди, кабели, боя (спрей) и други дребни нещица - 50лв. Логото си е за моя сметка ;-)
Сметнахте ли долната граница дотук - точно 260лв.
А горната граница??? ...398лв.
За труд и know-how по изработката на самия усилвател и неговия захр. блок още не сме говорили. А това е много по-важно от използването на екзотични и скъпи компоненти, защото и най-скъпите неща не могат да свирят в една калпаво оразмерена схема или при един калпав монтаж. Не сме говорили и за използването на много качествени (и съответно много скъпи) компоненти - сребърни кабели, неполярни филтриращи кондензатори (неелектролитни разбира се), сребърни кондензатори и т.н. ама това е друга тема. Смятам че това е достатъчно като информация и съм отговорил на всичките ви въпроси. И ако в момента Stealth-a е на прИмоция, това е по-други причини, а не защото свири зле. Има доста хора от форума които притежават Stealth и Mini Stealth и те знаят тези неща.

Жоро

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от poseydon »

Жоро човече мани ги тия глупаци с тия Коди и разни подобни жълти ампове. Това са хора които са такива инвалиди че не могат да направят разлика между подобен китайски боклук и нещо класно, затова и задават такива малоумни въпроси. Важното е че една голяма, надявам се, част от хората във форума осъзнават качествата както лампите, така и на произвежданите от теб усилватели...Направо на такива бездарници които не ценят човешкия труд и знания не обръщай внимание...

Продължавай да ни радваш с безкомпромисни усилватели и им тегли по една майна на останалите "разбирачи"... :wink:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от velinski »

Жоро, хубав материал си спретнал, само че на невежите каквито цифри да им напишеш, в главите им все ще дрънчат малкото ватове.

Аз също се опитах да обясня на един пич, с аудиофилско самочувствие, че едноватов усилвател излиза като материали и без труд около 400 лева и просто няма как да го продам за 450-500 лева, защото в изработката му факторът труд/ноу-хау/губене на време е по-скъпата част. И че ватовете всъщност не значат нищо при лампите - материалите и труда са идентични и при 1-ватов и при 10-ватов усилвател, а човек плаща за качество и звук.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

цени

#5 Мнение от Goro »

Адаш, сметките ти са прекалено ниски и създават нереални очаквания на непосветените в бранша.

Аватар
DAFO
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#7 Мнение от DAFO »

Може би така са свикнали в магазина 100 ватовите крушки са по скъпи от 60 ватовите, а 4 ватовите. Не се ядосваи те ако усилвателите се продаваха на ватове, то наи скъпи щеше да са касетофоните по сергиите които имат надписи от по 200-300 и нагоре ватове.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#8 Мнение от gogo »

velinski написа:Жоро, хубав материал си спретнал, само че на невежите каквито цифри да им напишеш, в главите им все ще дрънчат малкото ватове.

Аз също се опитах да обясня на един пич, с аудиофилско самочувствие, че едноватов усилвател излиза като материали и без труд около 400 лева и просто няма как да го продам за 450-500 лева, защото в изработката му факторът труд/ноу-хау/губене на време е по-скъпата част. И че ватовете всъщност не значат нищо при лампите - материалите и труда са идентични и при 1-ватов и при 10-ватов усилвател, а човек плаща за качество и звук.


От 1 до 3-4 вата цените наистина могат да бъдат приблизително еднакви - като труд и като компоненти. Разбира се има и изключения - я например да сравним 6П3С и 6С4С - като звук - нищо общо, значи нормално е и в ценово отношение да е така. Но когато се прескочи 4-5 ватовата граница при мен поне нещата стават доста по-сложни - както в набавянето на компоненти, така и във вложен труд. И тогава цената скача в пъти.... Та на 10 ватов еднотактен надали частите ще му струват 400лв... Сега все още довършвам RedHot-a, отделни моноблокове с отделни захранващи блокове. Та само захр. трансформатори заедно с дроселите надхвърлят 250лева. Ами изходните? Тука не минаваш само с няколко квадрата сечение, все пак гониш друг клас звук. Само желязото и медта за двата изходни струват 200 лева. А труда за навиването? Двата ги навивах три дни. И още - и лампите са по-скъпи (даже успях да убия една), и кондензаторите са много повече, и самите кутии, финишинг - всичко е много по-скъпо. Значи отиваш в горната категория.
Горе-долу при удвояване на мощността цената скача 3-6 пъти. Това е мое мнение разбира се, но то е извлечено от опита, който имам с по-мощните лампи. Я нека Freeman каже колко му струват материалите (само) за неговите моноблокове с ГМ70??? Не съм се замислял, но съм сигурен че надхвърлят 5к лева. Или греша? Айде след малко пак че ме подгони работата :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Stefan Stefanov »

[b:49b2d3ea62]Един усилвател струва толкова, колкото струва звукът му.[/b:49b2d3ea62]
(май перифразирах Рачев, да ме извини)
Това е истината!

На всички, които задават глупави въпроси кое защо толкова струва отговорът ми е: "Защото така свири! Ако искаш ела го чуй и го сравни."

На останалите желая нови успехи!

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Bobby »

Защо изобщо обесняваш тези неща.Защо Ролс Ройс струва толкова пари при положение,че има коли за 13 000 лв.(Дачия Логан)

radioton

nadnici

#12 Мнение от radioton »

Хубава дискусия .
Ценообразуването при Hi end сегмента се контролира само от цените на конкурентните стоки. Ако няма такива цената може да е колкото поиска продавача. Наистина е неуместно да се сравнява стерео усилвател от висок клас с китайски ресивър. Цената на гореизложените части лесно може да бъде проследена и проверена но по интересно е да се определи колко е справедливия надник на ден за 4-6 часов труд на електротехника в бранша. Бай мангал лапа на обекта между 15 и 30 лева за неквалифициран хамалски труд. Ами при талантлив инженер колко според вадс на ден е ??. Три дни ми се струват достатъчни за изпипване на един лампов от Край до край
Пиша ги тези неща защото не понасям мераците на бг майсторите за непрекъснати избивки и то за сметка на материалите.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: nadnici

#13 Мнение от velinski »

audionote написа:Три дни ми се струват достатъчни за изпипване на един лампов от Край до край


Най-бързо направеният ми лампов усилвател от край до край (схема > макет > настройки > доставка части > изработка корпус > запояване > настройки > тестване) ми отнема около 1 месец всеки ден работа по 2-3 часа, без да броя обикалянето по и около София и бензина. Който иска да смята това колко пари прави. За мен това е хоби, а не основна прехрана, основната ми прехрана ме храни достатъчно добре.

За три дни не може да се налепи и оживи транзисторен амп на готова платка, камо ли лампов. Общо взето външният вид на усилвателя е консумиращата най-много време операция.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: nadnici

#14 Мнение от Borislav Uzunov »

audionote написа:Три дни ми се струват достатъчни за изпипване на един лампов от Край до край
.

Това може да го каже само човек, който никога не е правил лампов усилвател.
Нищо лично :wink:
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#15 Мнение от Teodor Gugulanoff »

:) член шести - кой видял - видял, кой ...
Последно промяна от Teodor Gugulanoff на Сря Юни 14, 2006 12:07 am, променено общо 1 път.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта