По какви белези да разбера дали колоната е хубава

Съобщение
Автор
Teodora Todorova

По какви белези да разбера дали колоната е хубава

#1 Мнение от Teodora Todorova »

Здравейте,
Покрай въпросите и отговорите в тази тема http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... pic&t=3641
ми дойде идея в настоящата тема всеки да даде кратък отговор със свои думи на въпроса "По какви белези да разбера дали една Hi-Fi система е хубава".
Надявам се по този начин да помогнем на потребителите (най-вече на новорегистриралите се) да се ориентират по-бързо за същността на форума и да намалеят (изчезнат) теми от сорта на "имам кутия, кажете какъв говорител да използвам".

В тази тема може да поствате и предложения за сходни теми.
Предварително благодаря на всички отзовали се.
Поздрави,
Freestate :D
Последно промяна от Teodora Todorova на Пон Ное 06, 2006 4:36 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Demiurg »

Елементарно - пускам си някакъв биг-бенд и като "видя" кой от бенда къде стои, като се чува ясно точно кой какво от общия звук свири, и звукът е максимално естествен, значи системата е наред.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivan Rachev »

Demiurg написа:Елементарно - пускам си някакъв биг-бенд и като "видя" кой от бенда къде стои, като се чува ясно точно кой какво от общия звук свири, и звукът е максимално естествен, значи системата е наред.


:) твойта е лесна , ти си музикант и тая тема не важи за теб :wink:

п.с . свикнали с сребрата
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Съвети

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Ето и една преведена статия ТОЧНО по този въпрос, на Стив Декърт от www.decware.com

http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=76&mode=&order=0&thold=0

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кой къде седи в биг бенда...

#6 Мнение от Kiril Kirilov »

beauty_divine написа:
Demiurg написа:Елементарно - пускам си някакъв биг-бенд и като "видя" кой от бенда къде стои, като се чува ясно точно кой какво от общия звук свири, и звукът е максимално естествен, значи системата е наред.

Здравейте, аз нали "чета и питам" рекох да попитам...
Така би било с два микрофона курдисани на макет на глава на слушател седнал пред сцената, но май вече така не записват...


Дори и записан със 100 микрофона, записът може да се сведе до 2 канала, звучащи холографски, ако знаеш кои параметри на всеки от каналите или на всеки от инструментите или на всеки от звуците ги поставят на желаното място на сцената...

Както може да се мести един звук наляво-надясно, така може да бъде местен напред назад и нагоре-надолу :smt032 Вярно, не са много звукоинженерите, които могат да го правят истински, но не е невъзможно и очевидно се случва, след като има такива шедьоври на звукозаписа (Yello, FSOL, Aphex Twin, Peter Gabriel, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Forest, Nils Peter Molvaer, образците на Chesky Records и много други, които забравям в момента)...

alexandrov - некадърника

#7 Мнение от alexandrov - некадърника »

Не съм сигурен, че 3D ефекта трябва да е определящ при оценка на система.
За справка - нека отидем на камерен концерт и се опитаме да "чуем" разположението на инструментите. :)

Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rumen Zografov »

lozef написа:Добрите колони са добри и на стерео и на моно :!:


...както и свирещи поотделно! :wink:
Изображение

peko
има известен опит
има известен опит
Мнения: 188
Регистриран на: Нед Яну 01, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от peko »

Малко тъпо да се изкажа конкретно на въпроса :) :
Почуквате върху тях и ако се чува кухо и кънти - не са добри :oops:

McBright
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: София/Duisburg.de
Обратна връзка:

#12 Мнение от McBright »

peko написа:Малко тъпо да се изкажа конкретно на въпроса :) :
Почуквате върху тях и ако се чува кухо и кънти - не са добри :oops:


Tипично за най-големите марки - Jamo, JBL, Pure Acustics, Thunder [smilie=to funny.gif]

Моето мнение се определя от това което чуя. Тъй като съм минал през много и най-различни боклуци, то търся следното

1. Блансираност на системата - бас, среди и високи да са на едно ниво - да няма изпъкване на бас, на среди или на високи - ако има, то не е хай-фи, каму ли хай-енд.

2.То хубаво да има балансираност, ама да има и детайлност, не да чувам "високият бас" от средите, а половин секунда след това, омазаната история от нискочестотният говорител.

3. На всичкото от горе, слушам (не гледам, слушам) дали са нужни 100 вата, за да свирне колоната или и на 10-20 свири достатъчно силно и детайлно.

4. Слушам дали при ниски нива на подаденият сигнал има разминаване между среди, високи или бас - т.е. дали отново е балансирана. Всичко това е подстрекавано от това, че не всички колони свирят еднакво балансирано при ниски и по-високи нива на подаденият сигнал.

5. Наистина както каза съфорумеца, ако дрънчат (резонират), ако нямат вата и/или са с под 18мм материал, не ги считам за колони като колони.

6. Не само колоните трябва да сиврят, не може на едни хорни или ТЛ да се сложи някое измислено ТДА без предусивател (давам конкретен пример от усилвателя на един приятел, който усилвател "сиври" умопомрачаващо зле), с набутани чаркове събрани от шкафа (не хай-фистки/аудиофилски и тн. шкаф) или купени от най-евтинките кондензатори, сложени кабели от телефон и тн. и ние да очакваме че кяото и да е било хорна/тл и тн. ще свири както и подубава.

unufrinio

#13 Мнение от unufrinio »

...затваряш си очите,отпушваш си ушите и ако настръхнеш-то за теб тези колони звучат добре!Ако ли пък не-то продължаваш напред докато постигнеш желания ефект-а именно-да си част от музиката...

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivan Rachev »

alexandrov написа:Не съм сигурен, че 3D ефекта трябва да е определящ при оценка на система.
За справка - нека отидем на камерен концерт и се опитаме да "чуем" разположението на инструментите. :)


еми аз съм бил няколко пъти , ама за да не стават излишни спорове мисля следващият път да сме заедно :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта